Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

elzbieta_flo... 13:54, 28 maj 2017

Dołączył: 04 wrz 2013
Posty: 13
A jak rozmnażać bukszpan? Czy można po prostu uciąć gałązkę i wsadzić ją do ziemi? Oczywiście z ukorzeniaczem.
Ale to na przyszłość bo mam do Was ważną sprawę . U mojej sąsiadki zesechł (jakby go coś zjadło) cały żywopłot z bukszpanu. Tydzień wcześniej zesechł tylko jeden krzaczek-a jak byłam u niej po tygodniu zeschnięte było całe 8m.
Chyba to jakieś robale (na oko nie widać). Zdjęcia Wam nie poślę, bo nie potrafię ich wkleić do maila,
Pytam o rozmnażanie bo ja mam parę krzaczków bukszpanu i chciałam zrobić zaszczepki właśnie dla mojej sąsiadki (ona ma 82 lata i wiecie jaka emerytura.
Pozdrawiam
Ela
Elunia 19:37, 28 maj 2017


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Dawno temu dostałam mały krzaczek bukszpanu. Po paru latach podczas formowania miałam dużo gałązek, które włożyłam do ziemi ( o ukorzeniaczu wtedy nie słyszałam). Nie wszystkie wówczas gałązki się przyjęły ale z jednego bukszpanu miałam ich kilkanaście. Tak zaczęła się moja przygoda z formowaniem. Czułam się jak mistrz fryzjerstwa. W tamtych latach trudno było o porady na temat formowania, rozmnażania. Pomimo to miałam fajne okazy bukszpanów. Szkoda, że nie mam żadnych zdjęć moich ulubionych krzaczków, mam tylko wspomnienia z dawnego ogródka.

Bukszpany były moja chlubą. Bez fachowej wiedzy, kierując się tylko intuicją stworzyłam wspaniałe okazy.

____________________
EluniaDziałka pod lasem
eVka 11:41, 26 cze 2017


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Witam wszystkich miłośników bukszpanów.
Posiada w swoim ogrodzie taki oto stary okaz bukszpana, był wielką poczochraną bryłą. Chciałabym zacząc go kształtować, ale nie bardzo wiem do jakiego kształtu przy tych gabarytach mogłabym dążyć... Przyciełam go z grubsza, bo była na maxa asymetryczny, ale dalej jest bylejaki, nie wiem czy za mało mam odwagi w cięciu, czy sprzęt nie taki (tnę nożycami elektrycznymi w stylu tych):
bo umiejętności na pewno brakuje.
Mój bukszpan jest taki:

chyba najłatwiej będzie coś takieg uzyskać??
[zmoderowane]

Jak się zabrac za to cięcie?
____________________
Sebek 09:38, 14 lip 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Radykalnie Ogolić do pożądanego kształtu i czekać jak odrośnie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Rafaelito 09:56, 14 lip 2017

Dołączył: 03 mar 2017
Posty: 21
Ja u teściów metodą prób i błędów ze starego nigdy nie przycinanego bukszpanu zrobiłem fajną figurę. Pomimo iż nie miałem wcześniej żadnego doświadczenia wymyśliłem kształt i zacząłem ciąć. Krzew ogólnie był bardzo rzadki więc w środku krzewu związałem ze sobą kilka gałązek aby forma była bardziej zbita. Oczywiście po przycięciu wyglądał fatalnie i teściowa już oczywiście była mocno nie zadowolona, ale już po 2-3 miesiącach zaczął się zagęszczać. Po roku jest taki gęsty że teściowa nie nadążą go przycinać a nigdy wcześniej tego nie robiła.
eVka 14:15, 18 lip 2017


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Dzięki za rady, pocięłam go jeszcze bardziej ale nie jakoś radykalnie, juz widze że od wiosny fajnie się zagęścił. Teraz czekam na przełom sierpnia i września, żeby konkretniej go pociachać
____________________
apple 20:50, 22 paź 2017

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Kupiłam w piątek i od razu posadziłam do gruntu dwa bukszpany kopane z gruntu.
Dosyć spore, szerokie wys. i szer. po ok. 40 cm. - w sam raz do wyprowadzenia kuli. Bryłę korzeniową mają też sporą - podobnej wielkości do korony.
Sadząc zastanawiałam się czy dobrze zrobiłam że teraz je kupiłam, niedługo pewnie nadejdą przymrozki.
Ale... poczytałam forum na temat bukszpana, głównie o tych w donicach i nabrałam ochoty żeby kupić jeszcze parę. Cena jest atrakcyjna, tylko pytanie, czy nie jest jednak za późno... Czy takie bukszpany przetrwają zimę?
Korci mnie, bo ogród będę urządzała jeszcze ze dwa lata, bukszpany zdążyły by sobie podrosnąć.
Jeżeli się zdecyduję, to kupię znowu w piątek, czyli jeszcze parę dni...
/Swoją drogą, mam już b. dużo ukorzenionych sadzonek bukszpanu, powstałych po cięciu.
Jednak zależy mi też na sporo większych/

I pytanie jeszcze: czy może ktoś orientuje się, do kiedy wiosną są sprzedawane bukszpany kopane z gruntu?
Chodzi o to, czy są w terminie pozwalającym ocenić czy są żywe i w dobrym stanie po zimie a wg tego co przeczytałam na forum, to koniec kwietnia, początek maja.
kasja83 14:13, 23 paź 2017


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
Witam.
Widzę, że zrudziały mi liście bukszpanu-obawiam się, że są po prostu głodne. Czy ja jeszcze mogę nawieźć bukszpany nawozem jesiennym?
____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
niedzwia 20:56, 25 paź 2017


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 56
Witam,
Co może dolegać mojemu bukszpanowi? Ładnie rósł i teraz jesienią zmienił kolor.



____________________
Beata
ewelaa74 11:34, 07 lut 2018


Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 857
Czy w tym roku u Was też pojawił się problem z jakimś szkodnikiem, który wyżera bukszpany od środka?
Aż strach pomyśleć co się stanie jak wszystkie bukszpany zaatakuje. Może ktoś z Was ma pomysł jak z tym walczyć? Może jakieś domowe sposoby? Czy niestety bez chemii się nie obędzie?
____________________
Ewela - http://www.ogrodowisko.pl/watek/4489-narodziny-ogrodu-eweli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies