Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Nati 15:48, 12 mar 2014


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
Danusiu właśnie próbowałam od początku to zeskrobać i to dla mnie jakieś takie suche podłużne coś ale nie chce się odłupać jakby wrośnięte, cos się obsypuje- ale wielka niewiadoma, wiele osób z forum każe pryskać na szkodniki, na razie się wstrzymuję ale dziś dokładne oględziny i jak słońce zejdzie z góry zrobię foto, ale nie wiem czy coś bardziej uchwycę
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
Gardenarium 17:44, 12 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej pryskamy w okresie wylęgania larw, a nie na jaja pod skorupką Jaja nie pobiorą środka chemicznego. To nic nie da w tym momencie - tak myślę, ale nie jestem wyrocznią więc jak chcesz to pryskaj, tylko to bezsensowne i niepotrzebne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nati 21:32, 12 mar 2014


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
na razie nic nie robię zerknęłam na inne bukszpany i one wszystkie to mają ale mniej, tylko tu tak wygląda że tego dużo bo liście opadły z tej strony, jest to przy rozgałęzieniach i wydaje się że to tak być powinno, czekam ale nie znam się na bukszpanach i jak mi się jakaś plaga wylęgnie aż się boję, za rok nic nie okrywam bo efekt odwrotny się robi, przykryłam kulki stroiszem, czy to mogło zaszkodzić?.
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
Gardenarium 10:07, 13 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może miałaś grzyba Cylindrocladium buxicola (czarna zaraza), liście się posypały a gałązki to gałązki, są pomarszczone i może wcale na nich nic nie ma złego?
Może na chorobie grzybowej trzeba się skupić?

Czy to jest coś takiego?

BEwa napisał(a)




Parę stron wcześniej napisałam:



Skorupik jabłoniowy składa jaja, które zimują pod tarczkami . Na jaja się nie pryska po prostu, bo nie działa. Trzeba pryskać w maju-czerwcu, kiedy na początku miesiąca wylęgają się larwy, które szukają na roślinie wolnych miejsc i się tam osiedlają.

W sierpniu larwy przeobrażają się w samice i do jesieni składają znowu jaja. Wtedy samice zamierają. Teraz w październiku ich nie ma. Oprysk jest zbędny.

Zwalczamy w sezonie od czerwca do sierpnia opryskami co dwa tygodnie Owadofos. Mospilan Actellic - naprzemiennie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aaasiunia24 21:41, 13 mar 2014


Dołączył: 10 mar 2014
Posty: 106
witam serdecznie czytam Was z ukrycia i czerpie całymi garsciami wiedzę od Was ale niestety nie jestem w stanie tego ogarnąć tyle dego jestem nowa na forum i nowa - kompletnie zielona jesli chodzi o zakladanie ogrodu a marzy mi sie piekny ogrod
____________________
Z blokowiska do ogrododu
Nati 21:53, 13 mar 2014


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
Danusiu jak patrzę na to to az mam ciarki, to jest to !! takie podłużne tylko u mnie takie jasne jest, to tyle tej zarazy mam , brrr aż mnie wszystko swędzi

czyli pryskać mospilanem od maja? poczytam o tym troszkę i dziękuję Ci że poświęciłaś swój czas aby odgadnąć co to jest u mnie, ja je posadziłąm w tamtym roku latem, możliwe że przyniosłam juz te jaja.

czy konieczne jest ścięcie tych pędów?, bo wtedy mało co zostanie z niego

sprawdziłam te opryski Mospilan 20SP może być taki ? napisane że na stonka, mszyce ,opuchlaki? i Actelltic znalzłam i Owadofos są dość drogie nie będę chyba mogła aż tyle zainwestować w oprysk bukszpanu, czy konieczne jest użycie tych trzech czy wystarczy Mospilan ?

napisz proszę jak radzisz jeżeli ten jeden nie pomoże coś wymyślę ale co najlepiej zadziała?

____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
aaasiunia24 08:02, 14 mar 2014


Dołączył: 10 mar 2014
Posty: 106
widzę, że tez macie w swoich ogrodach takie stare poprzerastane okazy jak ja i że ladnie sie wam udaje je formowac, ciekawe co z mojego bedzie
____________________
Z blokowiska do ogrododu
Nati 09:39, 14 mar 2014


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
ja mam młodziutkie dasz radę potnij mocno zobaczysz jak się odwdzięczy latem
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
aaasiunia24 10:22, 14 mar 2014


Dołączył: 10 mar 2014
Posty: 106
Nati napisał(a)
ja mam młodziutkie dasz radę potnij mocno zobaczysz jak się odwdzięczy latem

tak tylko u mnie rosnie taki kolos 1,5m wysokosci wytargany od sasiada z rowu
bo go nie chcial i nie byl nigdy przycinany do tego cos żółknie nie jest zielony o igólem martwie sie o niego
____________________
Z blokowiska do ogrododu
Nati 10:41, 14 mar 2014


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
cięcie chyba nie zaszkodzi, nie znam się tak bardzo, może Danusia odpisze, a może trezba go podlać jeśli nie ma choroby to może susza??
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies