Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

anka_ 09:47, 09 lip 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Potrzebuję przesadzić spory bukszpan, tyle tylko że muszę mu mocno wytrzepać korzenie bo towarzyszy mu uciążliwy chwast. Czy wrzesień będzie dobrym terminem? I przyciąć dopiero na wiosnę?
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Karol99 13:00, 09 lip 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Myślę, że tak koniec września. Tylko trzeba wytrzepać korzenie z ziemi? Wtedy może się gorzej przyjąć.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
marcin_stemp... 13:20, 09 lip 2015


Dołączył: 15 kwi 2013
Posty: 64
Proponowałbym zrobić to wczesną wiosną. Ziemi wytrzepać tylko tyle ile to będzie konieczne (najlepiej powyciągać korzenie chwastów z bryły), przyciąć część nadziemną, i obficie podlewać po przesadzeniu.
____________________
Gardenarium 15:10, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli musisz przesadzaj nawet teraz, chwasta usuwaj po wykopaniu od spodu korzeni, jaki to chwast?

Bukszpan bardzo dobrze się przyjmuje nawet poza okresem optymalnego przesadzania, więc jeśli potrzebujesz przesadzić, to przesadzaj. Ja to robię stale, bo gdy przerabiam ogród latem to muszę

Najlepiej pokaż jego zdjęcie i jaki ma pokrój, czy jest nieporządny czy był cięty?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anka_ 16:38, 09 lip 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Tak precyzując- to nie jeden krzaczek bukszpanu tylko ok 3-4 metrowy żywopłotu (nie wiem ile sztuk tam jest). Ostatni rok nie był cięty. Wysokość ponad metr- nie licząc czupryny do przycięcia. Wydaje mi się że nie wygląda tak źle. Szkoda mi go wyrzucać ale rozpanoszył się tam podagrycznik - stąd mój pomysł z dokładnym wytrzepaniem korzeni. W tej chwili nie muszę przesadzać bo nie obsadzam tego terenu, ale chciałabym skasować to zielsko. Nawet roundup tego nie bierze.

Zdjęcie nie do końca oddaje pokrój, bo u mnie przeszła ulewa i troszkę się rozjechał pod ciężarem wody.





Tak wygląda w środku
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Gardenarium 18:12, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przesadzałam w swojej praktyce ogrodniczej 14 letni żywopłot z bukszpanu, potem z tych wielkich bukszpanów robiłam kostki i są w ogrodzie z zapożyczonym krajobrazem wielką ozdobą.

Po przesadzeniu od razu przycięłam w sześcian czy tam prostopadłościan, ale w każdym razie bryłę formowaną. Rosną do dziś, kiepsko i nieco goło wyglądały w [pierwszym roku, ale potem się zabudowały.

Było to jesienią, we wrześniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anka_ 22:47, 10 lip 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Bardzo dziękuję.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Fragaria 15:31, 11 lip 2015

Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 24
Czy moze mi ktos zdradzic jakie rosliny, oprocz bukszpanu sa na tym zdieciu?

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/381-bukszpany-w-donicach/photos

(to pierwsze zdiecie z artukulu "Bukszpany w donicach")
KasiaBawaria 22:19, 11 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Na pewno hedera i szalwia. A to po lewej to tawulka?Hmm Moze ktos lepiej dojrzy.
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 21:58, 12 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szałwia omszona dodam, plus jednoroczna lobelia, w tym roku była podobna kompozycja.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies