Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Gardenarium 07:23, 04 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szukaj pod tagiem "bukszpan" w chmurze tagów (popularne słowa kluczowe) po prawej stronie na stronie głównej portalu

http://www.ogrodowisko.pl/tag/bukszpan
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alis 19:24, 09 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928



Prosze o pomoc, czy ten bukszpan jest chory? pozostałe nie maja takich brązowiejących gałązek.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Gardenarium 06:36, 10 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mogą zamierać pędy. Rozgrzeb go u nasady, zobacz czy ma szmatę, usuń ją, wytnij chore pędy. Zbadaj czy nasada pnia nie gnije, co mogła spowodować szmata jeśli jest lub zbyt zbita i mokra gleba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
atena13 19:27, 21 sty 2016


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Witam mam pytanie, wiosną chcę przesadzić 2 duże kule bukszpanowe wys.90cm i 90 cm średnicy boję się,że mogą się nie przyjąć.Macie może doświadczenia z dużymi bukszpanami?
____________________
atena - Mój ogródeczek
atena13 19:30, 21 sty 2016


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Zdjęcie z jesieni
____________________
atena - Mój ogródeczek
Gardenarium 19:33, 21 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, mam doświadczenie i dokładnie tak duże już przesadzałam. Powinno się przesadzać gdy ziemia jest wilgotna, w czasie suszy wszystko się z korzeni obsypie.

Po przesadzeniu podlej, możesz zacieniować.
Jeśli zniekształci się - przytnij.

Ja np te bukszpany z żywopłotu przycięłam w kostkę.

Stare zdjęcia, ale widać że nawet gołe gałęzie nie przeszkadzają


Po przesadzeniu



Za jakiś czas




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
atena13 22:40, 21 sty 2016


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Dziękuję za odpowiedź Danusiu,łamię sobie głowę czy dam radę sama i jeszcze chodzi o to, że tam gdzie chcę je przesadzić rosną róże.Szkoda by mi było gdyby te róże się zmarnowały,czy dają radę jak je przesadzę?mają kilka lat.
Buksiki by mi tam pasowały, bo to rabata z przodu domu i teraz zimą z róż stoją gołe patyki, a tak cały rok byłoby ok
Kiedy mogę najwcześniej za to wszystko się brać?
____________________
atena - Mój ogródeczek
Pawlus 18:53, 23 sty 2016


Dołączył: 23 sty 2013
Posty: 3007
Rok temu w marcu przesadzałem ponad 10-letnią kulę. Przyjęła się bez problemu.
W starym miejscu:

I nowym:


3 osoby przenosiły go na małej palecie...
____________________
Trawiasto-hortensjowe ranczo ze stawem
Gardenarium 19:34, 23 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
atena13 napisał(a)
Dziękuję za odpowiedź Danusiu,łamię sobie głowę czy dam radę sama i jeszcze chodzi o to, że tam gdzie chcę je przesadzić rosną róże.Szkoda by mi było gdyby te róże się zmarnowały,czy dają radę jak je przesadzę?mają kilka lat.
Buksiki by mi tam pasowały, bo to rabata z przodu domu i teraz zimą z róż stoją gołe patyki, a tak cały rok byłoby ok
Kiedy mogę najwcześniej za to wszystko się brać?


Róże, nawet stare wielokrotonie przesadzałam. Trzeba je przyciąć, wykopać dobrze i dbać po posadzeniu, cieniować jest dobrze z koca czy brezentu zrobić dach.

Kiedy? Wiosną jak ziemia rozmarznie i będzie ciepło, trawa zacznie rosnąć. Ale róże nie mogą mieć wykształconych liści. Wtedy najlepiej. Nadmieniam, że przesadzałam nawet róże w fazie kwitnienia

Zamiast na palecie, możeż przeciągnąć/przenieść na mocnej szmacie w 2 lub 4 osoby. Każda trzyma za swój róg szmaty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anbu 08:25, 05 lut 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Witam.
Danusiu piszesz, że jeżeli "bukszpan zmarzł, to dość długo tego nie pokazuje".

Napisz proszę w jakim miesiącu (po zimie) najlepiej kupować formowane bukszpany aby nie było ryzyka, że się kupi przemarznięte?

Pozdrawiam
____________________
Ania Ogród Ani :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies