Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Gardenarium 12:22, 05 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, to prawda, nie pokazuje, bo gdy jest wiosną jeszcze zimno, on wygląda jakby normalnie, dopiero gdy robi się ciepło, słońce przygrzeje, soki nie krążą i roślina zaczyna się robić sucha, blednie, jakby papierowa w dotyku i wtedy wiesz, że to już nic z tego.

Najlepiej kupować w maju, wtedy widać że rosną, czyli mają zawiązki liści albo już wręcz świeże listeczki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anbu 12:43, 05 lut 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Gardenarium napisał(a)
Tak, to prawda, nie pokazuje, bo gdy jest wiosną jeszcze zimno, on wygląda jakby normalnie, dopiero gdy robi się ciepło, słońce przygrzeje, soki nie krążą i roślina zaczyna się robić sucha, blednie, jakby papierowa w dotyku i wtedy wiesz, że to już nic z tego.

Najlepiej kupować w maju, wtedy widać że rosną, czyli mają zawiązki liści albo już wręcz świeże listeczki


Dziękuje bardzo Tak też zrobię.
____________________
Ania Ogród Ani :)
paula23 21:34, 07 lut 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Mam prośbę gdyby ktoś mógł mi doradzić czy z tego bukszpana (po prawej stronie) dam rade uformować kulkę ? W którym miejscu go przyciąć i kiedy?

Ewentualnie może szybciej uzyskam kule z cisa (po lewej stronie) ?

____________________
Paula Moje trudne początki
Gardenarium 08:22, 08 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż lepsze zdjęcie bo nawet prawie nie widać co jest co.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paula23 14:54, 08 lut 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Przepraszam za marną jakoś ale tylko takie miałam pod ręka, może te będę lepsze jak na złość padła mi bateria jak poszłam zrobić lepsze i tylko takie mam:




Myślę nad tym aby tego jednego cisa(ostatnie zdjęcie) formować na kulkę na pniu będzie coś z tego? Jest sens?
A co do bukszpan zastanawiam się czy go ciąć i jak ? Czy lepiej trochę go podciąć z góry i podsadzić małymi do dołu? Jak pani myśli które rozwiązanie lepsze?

Mam 50 szt bukszpanów i 60 cisów być może wybiorę jakieś ładniejsze egzemplarze ale póki co są zadołowane tylko te mam nie zakopane.
____________________
Paula Moje trudne początki
Gardenarium 16:48, 08 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Słaby ten pieniek, kilkanaście cm ma? Nie warto. Zrośnie się z ziemią.
Z tej formy bukszpanów to żywopłocik a nie kula bardziej wyjdzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anelim 14:46, 18 lut 2016


Dołączył: 18 lut 2016
Posty: 10
Witam to w sumie mój pierwszy post na Ogrodowisku a zbieram się z napisaniem od 2 lat, aż mi wstyd, że piszę dopiero jak potrzebuję porady. Ogrodowisko jest dla mnie od dawna miejscem inspiracji, a Szefowa, Pani Danusia po prostu... czaruje roślinami! Zbieram się do założenia wątku i myślę że teraz, po zarejestrowaniu się na Ogrodowisku proces ten się przyspieszy

ale dziś potrzebuję porady. U koleżanki przedwczoraj kładziona była kostka przy domu i tym samym pracownik wykopał 3 sztuki bukszpanów. Dziś przez przypadek zgadałyśmy się o tych bukszpanach, koleżanka mówi że są do wyrzucenia i leżą na podwórku. Wzięłam je więc z myślą, że może uda się je jeszcze uratować? Widać mają przesuszone korzenie, w końcu były 2 dni mrozu a one na tym mrozie leżały, ale czy mają szansę na przeżycie? Póki co wsadziłam je do donic i podlałam. Zastanawiam się tylko czy nie lepiej było je wsadzić od razu do gruntu, żeby przeczekały do wiosny? Czy lepiej trzymać je w donicach i przenieść do domu np. do wiatrołapu? A wyglądają one aktualnie tak:

Z góry dziękuję za cenne rady
____________________
Gardenarium 15:15, 18 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro już wsadziłaś to nie ruszaj, niech stoją w takiej temp. w jakiej były do tej pory. Zmiana na ciepło może im bardziej zaszkodzić.
Zdjęcia się nie dodały. poćwicz w wątku testowym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anelim 15:24, 18 lut 2016


Dołączył: 18 lut 2016
Posty: 10
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, zostawię w takim razie w donicach a trzymać je będę przy tarasie, jak najbliżej budynku. Zastanawiam się tylko czy opatulić donice styropianem czy to zbędny zabieg? I dziękuję za rady dot. zdjęcia, poćwiczyłam i wklejam odrobioną lekcję pozdrawiam!
____________________
Gardenarium 15:26, 18 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Opatulanie na tę porę to zbędny zabieg, wyglądają doskonale i są idealne na kulki.

Gdyby zapowiadali minus 10 to wnieś na noc do garażu.Ale raczej nie będzie tak zimno.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies