Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Gardenarium 20:59, 22 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zadołować z doniczkami te małe w gruncie w zacisznym miejscu, ogacić korą, liśćmi suchymi albo postawić parawanik od wiatru z połówki maty słomianej. Podlać przed mrozami bukszpany.

Nie radzę przesadzać teraz, chyba że musisz, ale jest zagrożenie, że grunt przemarznie a bukszpan nie zdąży się zadomowić dlatego lepiej poczekać do wiosny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MartaR 15:00, 02 gru 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
Dziekuje serdecznie! juz zakopalam male sadzonki. Mam okazje na zdobycie pieknych duzych kul bkszpanowych, które maja byc wywalone z malego ogrodka dzialkowego, stad moje pytanie o przesadzanie wiekszych okazow. Musze sie tego podjac, w jaki sposob moge pomoc sie im zadomowic? okryc glebe w kolo nich wloknina, liscmi?
Gardenarium 15:22, 02 gru 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za mało danych.

1 pytanie - kiedy będziesz przesadzać?
2 pytanie - pokaż zdjęcia bukszpanów i napisz jakiej są wielkości
3 pytanie - ile będzie ważył bukszpan z bryłą i ile osób go udźwignie? (im większa bryła tym cięższy egzemplarz). Jak obetniesz/zmniejszysz bryłę, może się nie przyjąć.


Przesadzanie dużych bukszpanów to nie hop-siup więc aby sensownie doradzić, potrzebuję nieco więcej informacji

Poza tym taką akcję trzeba dobrze zaplanować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mago 14:23, 21 lut 2017

Dołączył: 21 lut 2017
Posty: 3
Witam,
Posadziłem w zeszłym roku bukszpan, trochę chorował od początku więc zgodnie z poradami zastosowałem topsin na zmianę z previcurem.
I jeszcze na jesień zastosowałem jesienny nawóz do zimozielonych z florovitu. Przed zimą wyglądam już całkiem dobrze i przez zimę całkowicie zżółkł. (zdjęcia dołączone)
Czy to dalej choroba? Czy też za dużo nawozu? Czy jest szansa żeby go jeszcze odratować?

Pozdrawiam
Marek
Gardenarium 14:31, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw to wyrzuć ten plastik, bo plastik i nawozy zapewne zabiły twoje bukszpany. Nie uprawia się roślin w plastikowej szmacie tylko w żyznej glebie, która pozwala oddychać korzeniom, a to jakaś masakra. To i nie dziwne wcale, że padły, albo zmarzły.

Mogą jeszcze odbić po zimie niżej, ale tak ich uprawiać nie powinieneś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mago 15:15, 21 lut 2017

Dołączył: 21 lut 2017
Posty: 3
Dziękuję za informację, trochę się załamałem bo mam tego z 50szt.
Kurcze to szkółka mi doradziła i sprzedała agrotkaninę że będzie lepiej, że nie będzie przerastać chwastami.

Pozdrawiam
Marek
Gardenarium 15:21, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeju, no to porażka tej "szkółki". Nie załamuj się a natychmiast usuń tę szmatę, wypiel chwasty, poczekaj aż zrobi się ciepło i wtedy zobacz czy odbijają czy nie. Podpowiem jak je ciąć.

A o szmacie poczytaj tutaj, to zobaczysz jakie do "dobrodziejstwo"

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mago 16:06, 21 lut 2017

Dołączył: 21 lut 2017
Posty: 3
Tak zrobię, później dam znać czy ruszyły i wtedy wyślę zdjęcia z prośbą o info jak to przyciąć. Może będzie dobrze

Pozdrawiam
Trudnepoczatki 11:59, 22 lut 2017

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 57
Nie mam pojęcia co się stało z moimi bukszpanami. Jak w ubiegłym roku puściły zieloniutkie przyrosty tak przez całą zimę nie zrobiły się ciemniejsze tylko cały czas są takie jasne. Czy to jakaś choroba. Ostatni raz nawożone były jak dobrze pamiętam w I połowie sierpnia. Co z nimi zrobić?
MariuszG 23:40, 22 lut 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Jeśli bukszpan wypuścił młode przyrosty pod koniec lata lub jesienią, to pewnie nie zdążyły one dostatecznie zdrewnieć. Możliwe, że jeśli nie zmarzły, to będą przyrastać dalej. Jeśli jednak są beżowe, to nic im nie pomoże i wiosną będzie trzeba je wyciąć. Jeden z moich bukszpanów również wypuścił kilka długich gałązek, które przez całą zimę były jasnozielone i nadal wyglądają na żywe. Wydaje mi się, że nie masz powodu do niepokoju
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies