Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Gardenarium 22:40, 23 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Też tak uważam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ananasek 21:48, 09 mar 2017

Dołączył: 16 lut 2015
Posty: 221
Danusiu, czy znasz bukszpan : Buxus sempervirens 'White'
Podobno ma białą korę? listki oczywiście zielone. Czy spotkałaś się z tą odmianą?
____________________
Beata Moje nieplony
Gardenarium 07:52, 10 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miałam bukszpan "Nana Variegata" ale on miał biało obrzeżone listki, a takiego nie widziałam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ananasek 09:36, 10 mar 2017

Dołączył: 16 lut 2015
Posty: 221
...w takim razie pewnie pani ze szkółki sama wymyśliła sobie tą nazwę... bo nawet w googlach jej nie ma.
____________________
Beata Moje nieplony
AnnaCh 09:39, 15 mar 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Przeczytałam wątek i wiem, że przesadzenie dużych bukszpanów teraz może się udać, ale mam pytanie. Jak przeniosę duży krzaczek i od razu go przytnę, to czy ten przycięty materiał można sadzonkować? Wsadzić gdzieś w zacisze na rabacie, bo się zastanawiam, czy to ma w ogóle sens, czy nie jest za wcześnie?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
AnnaCh 19:34, 15 mar 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Pokażę z czym mam mieć do czynienia
Da się z nich zrobić jakieś kulki? A ostatni to się chyba na kulkę na pniu nadaje, bo ma nóżkę
____________________
Ania - Malutki pod lasem
MariuszG 21:09, 15 mar 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Hej! co do tego czy da się kulkę, czy nie, to się nie wypowiem. Jeśli jednak chodzi o sadzonkowanie, to oczywiście, że możesz wykorzystać gałązki po cięciu już teraz. Żal by było je zmarnować. Przygotuj sadzonki długości ok. 10 cm, oberwij dolne listki i umieść w doniczce, albo w ziemi gdzieś w zacisznym miejscu lub w namiocie foliowym albo w szklarni. Mrozy sadzonkom nie powinny w żaden sposób zaszkodzić. Nie dopuść do przesuszenia małych roślinek. Powodzenia

Edit: Dla motywacji dodam mój bukszpanowy urobek
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
AnnaCh 22:09, 15 mar 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Wow, no niezła kolekcja
____________________
Ania - Malutki pod lasem
krufka 20:13, 16 mar 2017


Dołączył: 15 mar 2017
Posty: 21



Dzień dobry. Jestem tu zupełnie nowa, zielona, bez doświadczenia.
Proszę o sugestie i uwagi, czy z tymi bukszpanami da się jeszcze coś zrobić? Ponieważ likwidujemy stary żywopłot z bukszpanu, chciałabym wykorzystać jego składowe rośliny do aranżacji ogrodu w przyszłości. Zaczęłam sadzić poszczególne krzaki w donice, chciałabym jej jakoś doprowadzić do ładu-wiem, że dołem nic już raczej nie wyrośnie, ale jak pobudzić koronę do silnego wzrostu? Kiedy ciąć i jak bardzo?
Takich krzaczków będzie jeszcze "kilkadzieści", więc można poeksperymentować. Aha, no i w jakiej ziemi je sadzić?
____________________
JustaSłoneczny przy Błękitnej
magda19831 16:19, 17 mar 2017


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Teściowa chciała pozbyć się bukszpanów, więc przygarnęłam biedaki. Posadziłam jako obwódkę jednak niektóre są trochę gołe od dołu i nie są one równej wysokości. Czy tam gdzie dołem łyse dosadzić młode sadzonki jako wypełniacze? I czy mogę je podciąć wszystkie na jedną wysokość (chciałabym je prowadzić jednak trochę niżej niż są teraz). Postaram się dołączyć zdjęcie dla lepszego zobrazowania stanu faktycznego
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies