Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk kłujący - Picea pungens

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk kłujący - Picea pungens

Gardenarium 09:29, 19 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przędziorek najchętniej atakuje tego świerka. Potrafi w jeden rok zrzucisz wszystkie stare igły. Dlatego skutecznie wyeliminowałam go ze swojej listy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:44, 30 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
glorusek napisał(a)
Witam, mam przed domem świerka srebrnego na oko ma ze 15-20m.
Sprawa taka ze obcieli mi w srodku go brzydko bo stykal sie z liniami energetycznymi i jest wielka dziura.
Mam pytanie czy moge obciac od dolu do srodka tego drzewa wszystkie galezie bez wszelakich pozwolen i zezwolen?? bo wiem ze na wyciecie drzewa potrzeba ale czy np. jak chce mu zrobic lekka modyfikacje to co? moge? reasumujac od polowy do czubka by zostaly galezie a od srodka do dolu czysty pal.Inaczej tego nie widze
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
glorusek 21:59, 30 lip 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 19
ta to moje pytanie, chodzi mi o kwestie prawną czy moge polowe drzewa ogolocic ze tak powiem
Juzia 10:53, 31 lip 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38455
Można obciąć tak, żeby drzewo nie obumarło.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
ZbigniewG 12:10, 31 lip 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Justyna nie do końca tak, przepisy w zakresie kształtowania nowej korony są tak zawiłe że lepiej porozmawiać w urzędzie z osobą odpowiedzialną za te sprawy , uczynny sąsiad i jego telefon mogą ściągnąć burzę

można(cichcem) też rozłożyć cięcie na 2-4lata
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Juzia 12:20, 31 lip 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38455
ZbigniewG napisał(a)
Justyna nie do końca tak, przepisy w zakresie kształtowania nowej korony są tak zawiłe że lepiej porozmawiać w urzędzie z osobą odpowiedzialną za te sprawy , uczynny sąsiad i jego telefon mogą ściągnąć burzę

można(cichcem) też rozłożyć cięcie na 2-4lata


A są jakieś przepisy w zakresie kształtowania korony???
Poproszę o konkrety, chętnie poczytam
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
ZbigniewG 21:45, 31 lip 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Juzia napisał(a)


A są jakieś przepisy w zakresie kształtowania korony???
Poproszę o konkrety, chętnie poczytam


proszę bardzo pierwszy z brzegu
http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-administracyjne/przyciecie-korony-drzewa.html

najlepsze jet to ze trafiłem na kilka innych które częściowo się wykluczają plus wzmianka o nowych ustaleniach i zmianach których jeszcze nie odnalazłem
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Juzia 21:56, 31 lip 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38455
Wycinki z tekstu GDOS

Zgodnie z wiedzą dendrologiczną za zniszczenie drzewa należy uznać w szczególności usunięcie powyżej 50% korony drzewa, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że drzewo to po kilku latach obumrze lub będzie w znacznym stopniu trwale osłabione. Natomiast optymalny zakres cięć wynosi do 15 % korony drzewa.


W przypadkach gdy stopień uszkodzenia drzew lub krzewów nie wyklucza zachowania ich żywotności oraz możliwości odtworzenia korony drzewa i jeżeli posiadacz nieruchomości podjął działania w celu zachowania żywotności tych drzew lub krzewów, organ odracza termin płatności kary na okres 3 lat i po tym okresie umarza jeżeli drzewo lub krzew zachowały żywotność albo drzewo odtworzyło koronę (art. 88 ust. 3 i 4 ww. ustawy).
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
ZbigniewG 22:21, 31 lip 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Justyna kiedyś uczono mnie że liczymy do czwartego miejsca po przecinku a później na wszelki wypadek mnożymy przez dwa (obliczenia wytrzymałościowe), teraz inwencja urzędników(oczywiście niektórych) i ich bezkarność w decyzjach każe nam mnożyć przez pięć
wystarczy obejrzeć niektóre programy typu interwencje czy sprawa dla ...


a może w trakcie rozmowy urzędnik powie po co się męczyć napisz pani wniosek dam zgodę i wytniemy drapaka
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Juzia 22:43, 31 lip 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38455
Ale autorowi pytania nie chodziło o wycięcie całego drzewa tylko o przycięcie korony...więc nie rozumiem w czym problem... ?
Obciąć koronę tak żeby widokiem drzewo nie straszyło, ale żeby też nie padło....i po kłopocie.
Nie popadajmy w paranoje...


____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies