Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

agniecha973 09:11, 29 lis 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Chciałabym posadzić to drzewo w swoim ogrodzie, ale wyczytałam, że liście bywają uszkadzane przez przymrozki. Co wtedy? Drzewo jest łyse w maju? Ogólnie drzewo jest piękne, ale chcę posadzić je w reprezentacyjnym miejscu, więc jeśli ma być to drzewo, które podobnie jak katalpa będzie ozdobne przez chwilę, to trzeba się zastanowić. Kto ma doświadczenia z tym drzewem proszony jest o głos. Wiem, że Danusia sadzi gdzieniegdzie platany, więc mam nadzieję, że nie jest to zły wybór.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
madlen 15:19, 29 lis 2011

Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 260
znalazłam coś takiego
Platan klonolistny - wiosna
Kiedy inne drzewa już dawno się zazieleniły platany rozpoczynają wegetację i puszczają pierwsze listki oraz zawiązki przyszłych owoców. Drzewa te teraz wyglądają bardzo atrakcyjnie szczególnie dzięki wspaniale widocznej korze i jeszcze gdzieniegdzie wiszących zeszłorocznych owocach. Drzewem które jest w podobnej fazie rozwoju jest też Katalpa znana z ogromnych liści, jednych z największych w świecie drzew spotykanych w Naszym kraju. Ale o niej będzie temat kiedy indziej

więc chyba wiosną nie za bardzo
Gardenarium 20:28, 29 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Popieram platany, gdybym teraz miała wybierać : tulipanowiec czy platan - wybieram platana
Nie jest taki kruchy i jak najbardziej to atrakcyjne drzewo. można go ciąć, nawet mocno ogławiać.

Nic nie widziałam jakoby miałby być uszkadzany przez przymrozki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 20:41, 29 lis 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
to dość duże drzewo 20-40m podajże ale jak będzie przycinany będzie mniejszy.
____________________
Mona
agniecha973 21:18, 29 lis 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Wiem, że jest duży, ale przycinałabym go na pewno. Urzekły mnie platany na południu Europy. Tam są całe skwerki i ulice "wyplatanowane". To przepiękne drzewo! Zaraz poszukam jakichś zdjęć.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 21:36, 29 lis 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Taki okaz chyba trochę rośnie Ale w zupełności by mi wystarczył Ma trochę pozwijane liście - co mu jest? Taka cecha czy mu coś dolega?


____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 21:40, 29 lis 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
A pytam o wiosnę, bo gdzieś wyczytałam, ze liście mogą być uszkadzane przez późne przymrozki i że w pierwszych latach drzewo trzeba okrywać. Po drugie, przypomniałam sobie, że za domem w parku rosną jeden lub dwa i pod koniec lata poszłam je oglądnąć, a one łyse. Nie wiem czy zmarzły w tym roku w maju, bo u nas był wtedy mróz i śnieg, czy po prostu chorują. Od wiosny będę je obserwować i ocenię czy warto.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Sebek 22:25, 29 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
agniecha973 napisał(a)
A pytam o wiosnę, bo gdzieś wyczytałam, ze liście mogą być uszkadzane przez późne przymrozki i że w pierwszych latach drzewo trzeba okrywać. Po drugie, przypomniałam sobie, że za domem w parku rosną jeden lub dwa i pod koniec lata poszłam je oglądnąć, a one łyse. Nie wiem czy zmarzły w tym roku w maju, bo u nas był wtedy mróz i śnieg, czy po prostu chorują. Od wiosny będę je obserwować i ocenię czy warto.


Ja bym spróbował - majowy mróz załatwił dużo roślin...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
agniecha973 22:44, 29 lis 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Tylko jeszcze skąd wziąć takiego większego za małe pieniądze. Na razie stać mnie na takiego patyka 50cm. Nie wiem czy dożyję takich widoków jak na zdjęciach wyżej.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Gardenarium 00:20, 01 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Platan przy Tower of London



Platan w Powsinie



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies