Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

KasiaWB 18:06, 09 mar 2015


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Bardzo zainteresowała mnie ta odmiana Alpen's Globe proszę posiadaczy tego platana o podzielenie się doświadczeniami
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Gardenarium 18:17, 09 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecałam go do sadzenia już w 2012 roku tutaj na O. ale podzielić się wrażeniami nie mogę, bo go nie mam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gabisia 15:43, 30 mar 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Ja już mam, dwa
Będę robić zdjęcia, obserwować i dzielić się spostrzeżeniami
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
foto_optyka 23:43, 04 cze 2015

Dołączył: 03 cze 2015
Posty: 5
Witam.
Mam problem taki sam jak Edi00.
Platany rosną od dołu.
Spowodowane jest, a w zasadzie było tym ze drzewa były sadzone na jesień.
Przyszła sucha zima nie podlewałem a ziemia gliniasta i drzewa uschły.
Wiosną zaczełem podlewać i pusciły od dołu.
Mam pytanie czy teraz mogę je ciut przyciąc od dołu.
Wyczytałem ze platany przycina się w marcu czy jak zrobię to teraz to mogę im zaszkodzić ?
Dziękuje za odpowiedz.


z osmiu sztuk ostały się raptem 2 sztuki


glowworm 22:46, 30 lip 2015

Dołączył: 27 lip 2012
Posty: 43
Witam,
Mam pytanie do posiadaczy platanów, czy to normalne, że młode, kilkuletnie egzemplarze są wyjątkowo wrażliwe na wiatry tzn. łamią im się gałęzie, młode przyrosty lub nawet pnie? Mój czterometrowy egzemplarz dość mocno ucierpiał po ostatnich wiatrach tracąc dość dużą gałąź (jako jedyne drzewo na działce), zaś kilka dni temu całkiem się złamał mniej więcej metr nad ziemią. Miejsce jest dość osłonięte, roślina nie była nawożona, również forma drzewka była prawidłowa z jednym przewodnikiem i dość prostopadle odchodzącymi od pnia gałęziami. Zawsze mi się wydawało, że to dość mocne drzewa. Czy ktoś zauważył podobną tendencję u swoich platanów?
mikina34 13:50, 05 sie 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Kochani,
może ktoś podpowie co może dolegać mojemu platanowi.
Posadzony zeszłej jesieni, miał piękne duże liście, w tym roku ma bardzo mizerne listki, większość zaraz po wyjściu z pąka dziwnie się zawijało, jakby w zwinięta dłoń



Sporo liści usycha, chociaż wciąż są nowe, ale małe...
Co może być przyczyną takiego stanu? Brak wody, brak "pokarmu", ziemia? Zrobiony był oprysk na przędziorka, bo pod spodem były jakby pajęczynki, ale wg mnie raczej po pająkach niż po przędziorku, bo to na tych uschniętych, na świeżych nie ma żadnych pajęczynek, ale na wszelki wypadek zrobiliśmy oprysk.
Poza tym zastanawiam się, czy tę główną gałąź bez liści uciąć na wiosnę czy ona odżyje?

Proszę o radę, z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Moni
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
lojalna_ 13:56, 05 sie 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Moniko mam 8 platanow od kwietnia i moje obserwacje sa takie, ze one potrzebuja bardzo duzo wody, kazdego dnia sporo je podlewam i zasilam co dwa tygodnie. Moje 5 sztuk posadzilismy w czerwcu i przyszły upaly zaczeły schnac najmniejsze listki , wygladały bardzo podobnie do Twoich. Jesli to nie choroba to sprobuj wiecej je podlewac i zadilic
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
mikina34 14:24, 05 sie 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Piękne dzięki Jolu, trochę mnie uspokoiłaś, bo już się bałam, że go stracę, a jestem zakochana w platanach
Po cichu tak myślałam, ale wolałam "zasięgnąć języka"
A czym zasilasz swoje drzewka?

Ps.
Zajrzałam do Twojego ogrodu i oniemiałam , przepięknie
A może masz zdjęcia tych platanów?

Pozdrawiam
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
lojalna_ 15:57, 05 sie 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Moniczko jest bardzo ostre słonce wiec zdjecia nie najlepsze niestety

to sa trzy sadzone wczesniej w kwietniu , ładnie sie zageszczaja

____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
lojalna_ 16:00, 05 sie 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
te piec jest po przejsciach dopiero niedawno zaczeły faktycznie wygladac jak drzewa latem



o tego martwie sie najbardziej , ma bardzo mało młodych lisci , chyba gałezie pousychały

____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies