Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Sebek 13:16, 18 paź 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Wejdź na stronę ZSZP, tam poszukaj szkółek z okolic Wrocławia i je obdzwoń
Lub zajrzyj do mapy ogrodów i tam znajdziesz kilka forumowiczek - napisz do nich, może one wiedzą
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kristi 11:02, 19 paź 2015


Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 12
Dziekuję Sebek! Tymczasem znalazłam choinę w szkółce i zamówiłam 3. Jutro będziemy już sadzić.
____________________
Mary 18:43, 27 sty 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Przeczytałam ten wątek w poszukiwaniu informacji co do minimalnej odległości choiny kanadyjskiej od płotu, bo mam mało miejsca. Ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.

Na zdjęciu z wpisu z 20 lipca ta odległość wydaje się niewielka, mniej niż 50 cm. Taka odległość by mi pasowała.

Warunki są następujące:
* Pas między domem a płotem szerokości 4m.
* Z tego pasa 1,5m zajmuje opaska i ścieżka, czyli zostaje mi 2,5m.
* W tym pasie chcę posadzić choinę i mam nadzieję na coś jeszcze, np. hortensję. Zakładam, że od strony domu choina będzie cięta, żeby żywopłot był wąski.
* Płot wysokości około 180cm, sztachety drewniane. W planach usunięcie sztachet i zostawienie konstrukcji z siatki wysokości jakieś 120cm.
* U sąsiada pojedyncze tuje różnej wysokości blisko granicy oraz kasztanowiec.

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Pszczelarnia 10:03, 28 sty 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dla choiny 50 cm to za mało. Chodzi o to, że jej gałązki delikatne (i liczne) powinny pokazać swój urok w lekkim przyciętym zwisie a nie ogołocone przy pniu.
U mnie 5 letnia potrzebuje 90 cm dla samej siebie przy wysokości: 140 cm.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mary 18:06, 28 sty 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Pszczelarnia napisał(a)
Dla choiny 50 cm to za mało. Chodzi o to, że jej gałązki delikatne (i liczne) powinny pokazać swój urok w lekkim przyciętym zwisie a nie ogołocone przy pniu.
U mnie 5 letnia potrzebuje 90 cm dla samej siebie przy wysokości: 140 cm.


Chodziło mi o 50cm od pnia do płotu. Czy pisząc o 90cm miałaś na myśli od pnia do płotu czy całą szerokość żywopłotu?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Pszczelarnia 13:13, 09 lut 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
MariBere napisał(a)


Chodziło mi o 50 cm od pnia do płotu. Czy pisząc o 90cm miałaś na myśli od pnia do płotu czy całą szerokość żywopłotu?


90 cm szerokość dorosłego żywopłotu z choiny, może być 70 cm.

50 cm od pnia choiny do płotu to zdecydowanie za mało.

Oto moja:

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
lojalna_ 13:18, 09 lut 2016


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Twoja choina jest cudna pszczółko mam nadzieje ze w tym roku moja po cieciu tez tak pieknie bedzie wygladac. Czym ja dokarmiasz?
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
Pszczelarnia 13:26, 09 lut 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Raz od 2011 roku dostała żelazo (poradziła mi Finka właścicielka przepięknej choiny w żywopłocie):
Teraz właśnie dostała obornik przerobiony. Ma po prostu gliniastą ziemię w tym miejscu. I cień.






____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mary 18:28, 09 lut 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Pszczelarnia napisał(a)


90 cm szerokość dorosłego żywopłotu z choiny, może być 70 cm.

50 cm od pnia choiny do płotu to zdecydowanie za mało.

Oto moja:



Ewo, przepraszam, ale nie rozumiem. Muszę popełniać jakiś inny błąd, z którego nie zdaję sobie sprawy. Nigdy nie sadziłam żadnego żywopłotu.

Jeżeli szerokość całego żywopłotu wynosi 90cm to wystarczy, aby odległość pnia od płotu wynosiła 90cm/2=45cm. A w drugim zdaniu napisałaś, że nawet 50 to zbyt mało...

Narysowałam taki obrazek, żeby pokazać o co mi chodzi:
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
anbu 09:06, 10 lut 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
MariBere nie wiem czy Ci pomogę ale w wątku Joli "Ogród wśród pól i wiatrów" pytałam o odległości właściwe dla sadzenia tych choin (strona 135 wątku). Przejrzyj sobie ten wątek (swoją drogą, ogród Jola ma piękny )
Jola dosyć gęsto zasadziła choiny, czyli się jednak da, jak komuś bardzo zależy Ale tak gęstego sadzenia nie poleca.
Od tamtej pory mam napisane w swoich notatkach, że choiny sadzimy minimum metr od płotu i tyle samo od siebie.
Pozdrawiam.
____________________
Ania Ogród Ani :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies