Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Żurawka - Heuchera

Pokaż wątki Pokaż posty

Żurawka - Heuchera

Toszka 10:22, 13 wrz 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kuba, jak ma odpowiednio wilgotno, a nie jest przesuszana to daje radę... z naciskiem na "daje". Żółte żurawki nie są stworzone na całodniową słoneczną wystawę. Lepiej znaleźć zamiennik niż przechodzić rozczarowanie.
Kolejna sprawa to taka że nie ma reguły, bo to zależy od wielu czynników spośród których najważniejszym jest podłoże i właśnie jego wilgotność. Dlatego samemu trzeba spróbować. Tak samo jest z innymi roślinami - u jednych w ogrodzie rosną, a u innych chorują i wymierają.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Jadwiszka 23:09, 13 wrz 2014

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 284
Kuba napisał(a)


I jakie są Twoje obserwacje, bo wcześniej piszą że jednak przypala


Moje obserwacje są takie, że przypala czasem liscie na pędach kwiatowych, ale moje rośliny to dobrze zakorzenione dorosłe sadzonki, glebę mam wilgotną, gliniastą. Po wycięciu przypalonych listków raz na jakiś czas - lime marmalade mają piękny intensywny kolor i rozświetlają rabatę bardzo mocno. co więcej z braku cienia na wystawie południowej również ukorzeniam krótkopędy z lime marmalade - dzięki temu uzyskałam sporo swoich nowych sadzonek - ale dość często podlewam w tym miejscu rabatę.
Przy czym w pierwszym roku po posadzeniu młodych nowych sadzonek - paliło je jak nie wiem co - dopiero jak się mocno rozrosły to rosną jak dzikie i nie straszne im palące słońce - a o młodzież sadzonkową wiem już jak dbać, więc też przyrasta bez większych przypaleń.

Na bezobsługowy zapełniacz mocno limonkowo- żółty w dużej ilości na wystawę południową jednak raczej bym się zdecydowała na tawułę japońską w odmianie niskiej drobnolistnej - carpet - ciacham raz wiosną, nie podlewam, nie przypala jej, mało kwitnie- bo akurat tutaj dla mnie jest to plusem, bo z intensywną żółcią ten róż kwiatów mi nie gra.

Mam również na wystawie południowej cytrynową niską bardzo macierzankę - piękna, gęsta przyrasta jak dzika, ale u mnie na gliniastej ziemii lubi zczernieć - odbija w tych miejscach po przycięciu, ale jednak nie jest to ideał - no i z czasem wymaga odnawiania.


Z Tojeścią na wystawie południowej jest taki problem, że trzeba podlewać - jak podlewasz po liściach to je przypala - a podlewać inaczej się nie da, chyba że masz założone nawadnianie i kropisz po ziemi.
Malgosik 11:14, 14 wrz 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
jadwiszka napisał(a)


Moje obserwacje są takie, że przypala czasem liscie na pędach kwiatowych, ale moje rośliny to dobrze zakorzenione dorosłe sadzonki, glebę mam wilgotną, gliniastą. Po wycięciu przypalonych listków raz na jakiś czas - lime marmalade mają piękny intensywny kolor i rozświetlają rabatę bardzo mocno. co więcej z braku cienia na wystawie południowej również ukorzeniam krótkopędy z lime marmalade - dzięki temu uzyskałam sporo swoich nowych sadzonek - ale dość często podlewam w tym miejscu rabatę.
Przy czym w pierwszym roku po posadzeniu młodych nowych sadzonek - paliło je jak nie wiem co - dopiero jak się mocno rozrosły to rosną jak dzikie i nie straszne im palące słońce - a o młodzież sadzonkową wiem już jak dbać, więc też przyrasta bez większych przypaleń.

Na bezobsługowy zapełniacz mocno limonkowo- żółty w dużej ilości na wystawę południową jednak raczej bym się zdecydowała na tawułę japońską w odmianie niskiej drobnolistnej - carpet - ciacham raz wiosną, nie podlewam, nie przypala jej, mało kwitnie- bo akurat tutaj dla mnie jest to plusem, bo z intensywną żółcią ten róż kwiatów mi nie gra.

Mam również na wystawie południowej cytrynową niską bardzo macierzankę - piękna, gęsta przyrasta jak dzika, ale u mnie na gliniastej ziemii lubi zczernieć - odbija w tych miejscach po przycięciu, ale jednak nie jest to ideał - no i z czasem wymaga odnawiania.


Z Tojeścią na wystawie południowej jest taki problem, że trzeba podlewać - jak podlewasz po liściach to je przypala - a podlewać inaczej się nie da, chyba że masz założone nawadnianie i kropisz po ziemi.


dzięki, ja też skorzystam z Twojej porady
bardzo lubię tawuły japońskie te żółte, ale widzę, że ludziom bujają się mocno i ciągle trzeba je ciąć
mówisz że ta golden carpet jest mała i tak się często nie tnie?
taka?

https://www.google.pl/search?q=tawuła+japońska+carpet&client=opera&hs=lKS&tbm=isch&imgil=G8errDg5TbHE4M%253A%253BDD9BjQZlKppgTM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Ffloria.com.pl%25252Fproducts-page%25252Fdrzewa-i-krzewy-lisciaste%25252Fspiraea-japonica-golden-carpet-tawula-japonska%25252F&source=iu&pf=m&fir=G8errDg5TbHE4M%253A%252CDD9BjQZlKppgTM%252C_&usg=__9smJTHXIjt-dh1LcaswUQ6BZLKg%3D&biw=1164&bih=638&ved=0CE0Qyjc&ei=6FsVVNiSJsTMyAOy74Io#facrc=_&imgdii=_&imgrc=G8errDg5TbHE4M%253A%3BDD9BjQZlKppgTM%3Bhttp%253A%252F%252Ffloria.com.pl%252Fwp-content%252Fuploads%252Fwpsc%252Fproduct_images%252Fspiraea%252520golden%252520carpet.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Ffloria.com.pl%252Fproducts-page%252Fdrzewa-i-krzewy-lisciaste%252Fspiraea-japonica-golden-carpet-tawula-japonska%252F%3B800%3B600
____________________
Ogród na glinie
Channach 13:57, 14 wrz 2014

Dołączył: 18 cze 2014
Posty: 61
Mam prośbę może ktoś wpadnie na mój prywatywny watek i podpowie co zrobić na niezagospodarowanym kawałku? mam jeszcze kilka żurawek do wsadzenia, może gdzieś tam z czymś je ulokować?
____________________
Aśka - Świat Channach
Jadwiszka 19:50, 14 wrz 2014

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 284
Małgosik, ja tnę prawie radykalnie na wiosnę raz i więcej nie ma potrzeby - listeczki są drobne- rozrasta się raczej na boki niż idzie w górę. Golden Carpet - to własnie ta
safikey 09:46, 15 wrz 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
witajcie, mam kilka sztuk żurawek Melting Fire i jedna wygląda bardzo dziwnie - tak jakby przysychała od środka, marnieje, czy możecie podpowiedzieć co może być przyczyną?

czy to coś ją podgryza, czy mają jakieś zarazy?

bo mam jeszcze kilkanaście innych odmian i z nimi nic się nie dzieje- wręcz są to okazy zdrowia i wielkich rozmiarów np. Marmalade



dzięki za pomoc
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Margo 10:03, 15 wrz 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Może to zmora sporej części ogrodowiczan, czyli larwy opuchlaków ?
Wykop i zerknij w korzenie, może to larwy lub ewentualnie jakaś nornica...
____________________
Gosia
Malgosik 10:10, 15 wrz 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
jadwiszka napisał(a)
Małgosik, ja tnę prawie radykalnie na wiosnę raz i więcej nie ma potrzeby - listeczki są drobne- rozrasta się raczej na boki niż idzie w górę. Golden Carpet - to własnie ta


dzięki, masz jakieś zdjęcia? swój wątek?
____________________
Ogród na glinie
safikey 10:18, 15 wrz 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Margo napisał(a)
Może to zmora sporej części ogrodowiczan, czyli larwy opuchlaków ?
Wykop i zerknij w korzenie, może to larwy lub ewentualnie jakaś nornica...



Gosiu, wykopałam ale nic jedynie co znalazłam to jedna dżdżownica

korzenie jakby jakies poucinane, część wyszła bez problemu reszta się pourywałam więc wyrzuciłam wszystko a w tym miejscu jakoś zagospodaruję
nornice raczej nie, bo rabata jest za wjzadem z kostki przy domu i ani krety ani inne paskudztwa tu nie docierają , nie mam pojęcia co to jest
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Luki 10:40, 15 wrz 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
To najprawdopodobniej zgnilizna podstawy pędu...zdrewniałe już pędy żurawek zaczynają gnić i w bardzo szybkim czasie całe zamierają, jedynym ratunkiem jest podział żurawki na sadzonki, a reszte wyrzucić.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies