Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Konwalia majowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Konwalia majowa

marzena 18:32, 07 gru 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Konwalia majowa Convallaria majalis L. to bylina kłączowa zaliczana dawniej do rodziny liliowatych, obecnie ( od 2009) do szparagowatych.
Kwiatostan stanowi jednostronne grono , kwiaty białe, kulisto-dzwonkowate, pochylone do dołu, intensywnie pachnące. Owoce rzadko powstające, czerwone jagody. Z cienkiego podziemnego kłącza wyrastają węzłach korzenie ( cienkie i sięgające płytko). Pędy kwiatowe wyrastają szczytowo na kłączach Łodyga wyrasta z dwuletnich kłączy i u nasady okryta jest pochwiastymi nasadami liści. Liście asymilacyjne wyrastają najczęściej parami z kłączy, mają kształt wydłużony, od lancetowatego do eliptycznego z równoległą nerwacją i zaostrzonym wierzchołkiem.
Konwalie uprawiane są jako rośliny ozdobne w ogrodach i parkach. Szybko się rozrastają i z powodzeniem mogą pełnić funkcję rośliny okrywowej.
Konwalia występuje na terenie całej Polski. Jest rośliną częściowo chronioną, należy zarówno do roślin leczniczych jak i trujących.


____________________
marzena O....!
Gardenarium 18:35, 07 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marzenko, na jakim stanowisku i z jakimi roślinami masz je zestawione?
Czy dobrze widzę listki barwinka. Czy one się wzajemnie nie zwalczają? Jak to zaobserwowałaś?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:36, 07 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pamiętam te wyprawy do lasu na konwalie, dawno temu, te to dopiero pachniały
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena 18:39, 07 gru 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
tak Danusiu, moje konwalie rosną na zacienionej rabacie, rzeczywiście jest tam trochę barwinka...
nie wiem, być może barwinek zdominował to stanowisko, dlatego większość kłączy konwalii przeniosłam jesienią w inne miejsca ( bez barwinka), no i będę obserwować...
ale te moje pachną pięknie tez...
____________________
marzena O....!
Gardenarium 18:43, 07 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aaaaa, rozmarzyłam się
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
barbara_kraj... 20:39, 07 gru 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Znam las, w którym występują całe połacie konwalii.
Na swojej działce posadziłam kilka kłączy w dwóch miejscach i rozrosły mi się bardzo, jedne spoza działki już mi na nią weszły. Te stopniowo usuwam, ale to trudne, gdy przerosną korzenie innych roślin.



____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
coli 07:54, 08 gru 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
Uwielbiam konwalie, ale jeszcze nie mam ich u siebie. Muszę nad tym pomyśleć.
Mają cudowny zapach.
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
ell 08:56, 08 gru 2011


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Też mam konwalie u siebie przed ogrodzeniem. Pachną bosko. U mojej mamy pomiędzy konwaliami wije się bluszcz, więc jak one tracą liście to ziemia zasłonięta jest właśnie nim.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
anula_wn 08:59, 08 gru 2011


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 7829
u nas w lesie też są całe połacie konwalii ! wiosenne spacerowanie jest wówczas nieziemsko przyjemne

ja też je mam w ogrodzie, bo obu stronach przy wejściu .
Niestety jak przekwitną nie są dekoracyjne...myślę co zrobić aby je zastąpić, przykryć....
____________________
anula mój mały raj na ziemi
Gardenarium 23:36, 08 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ciekawe jakby je tak z niewysokimi hostami połączyć. jak konwalie robią się brzydkie - wychodzą liście host i je zasłaniają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies