Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń biały - Cornus alba

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń biały - Cornus alba

Gardenarium 10:45, 06 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawy, to jak sobie przypominam, to są miskanty 'Silberspinne", ale tak się niesamowicie rozrosły, że potem były przesadzane za derenie, bo je całkiem zasłoniły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 21:47, 29 sty 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Czy do miskantów "Morning Light" pasuje dereń o białobrzeżonych liściach? Czy lepiej dać o liściach żółtych?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
ZbigniewG 18:04, 30 sty 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
Karol obojętnie jakie i ile podpowiedzi dostaniesz to Ty podejmujesz decyzje i sam będziesz się z tym widokiem męczył lub cieszył, białozielony będzie w tonacji a żółty - kontrastowa plama, ty tu rządzisz
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 15:38, 01 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lepiej o liściach białych, jeśli budujesz ogród elegancki, w przewadze w białej tonacji. Żółty zaś, jeśli budujesz ogród na zasadzie mocnych kontrastów i kolorowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 16:09, 01 lut 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Dziękuję
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Marga 09:21, 04 lut 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
kachat napisał(a)

Te derenie co teraz posadziłam to docelowo mają być dość duże - jak je pielęgnować w następnych latach, aby były ładne i gęste i jednocześnie wysokie na przynajmniej 1,8 metra? Ścinać je co roku coraz wyżej, czy część gałązek wyżej, część niżej..?

Witam, podpinam się pod to pytanie Kachat, bo mam podobny problem.

Czy po wiosennym przycięciu, dla szybszego wzrostu, można je podlać magiczną siłą?
Na inne moje pytania odnośnie dereni już znalazłam odpowiedzi po przeczytaniu tego wątku. Dziękuję bardzo
____________________
Ogród dla moich synków
Gardenarium 14:22, 04 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co roku ścinać nisko, podlewać, zasilić np. wiadrem rozłożonego kompostu, będzie "jedzenie" i ściółka chroniąca przed słońcem i parowaniem wody.

Można Azofoską podsypać, rozmieszać z glebą, podlać. Magiczna ? niekoniecznie. Magiczna do bardziej wymagających krzewów. Szkoda kasy na derenie

Co kilka lat usuwać najstarsze gałęzie całkowicie, a odmładzać z tych młodych. Derenie bardzo się rozrastają i starzeją, stare pędy nie mają ładnego zabarwienia, co kiepsko wygląda, stąd ich usuwanie co jakiś czas. Oceniamy wygląd krzewu i decydujemy co wycinać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marga 18:56, 04 lut 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Dziękuję Danusiu za wyczerpującą odpowiedz.
Łatwo nie będzie. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy . Teraz rozumiem jak przycinać, żeby otrzymać wysokie krzewy (takie ok 2m). Na razie zetnę tak jak radzisz prawie po ziemi, bo wyglądają tragicznie.
Własnego kompostu niestety jeszcze nie mam (dopiero się robi), ale derenie wyściółkowałam gazetami i skoszoną trawą, dzięki czemu chwasty nie rosły, ale wygląda to bardzo nieporządnie (lisy w poszukiwaniu nornic przewaliły wszystko do góry nogami) i w tym roku raczej juz tak nie postąpię. Rozejrzę się za tanią korą.
____________________
Ogród dla moich synków
Gardenarium 19:22, 04 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli chcesz prowadzić wysoko, to może tak nisko nie ścinaj, pokaż zdjęcie.Powiem jak ciąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marga 21:14, 04 lut 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Dziękuję Danusiu. Derenie mam w odmianie Elegantissima, posadzone pod siatką w dwóch różnych miejscach, a sadzonki pochodzą z dwóch różnych szkółek, co widać.
Tutaj ładniejsze, sadzone co 1,2m i sięgające mniej więcej do 1/3 wysokości siatki:


I te gorsze w ilości chyba 12szt, często tylko z dwoma patyczkami. Są posadzone co 1m, wysokość podobna do tych ładniejszych

____________________
Ogród dla moich synków
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies