Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń biały - Cornus alba

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń biały - Cornus alba

Jagodaa 11:25, 16 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji derenia, czy to Dereń rozłogowy 'White Gold'?. Pani w szkółce mówiła, że jest szczepiony. Czy rośliny nieszczepine będą rosły inaczej? Trochę nie pasuje mi do mojego derenia opis odnaleziony w internecie - mój ma gałązki oliwkowo-żólte też w zimie (nie pomarańczowo-żólte), owoce są białe, a nie czarne . Chciałabym dokupić kilka sadzonek, ale nie wiem czego szukać. Tak wygląda:







I moje drugie pytanie:
Oto małe cudo odnalezione tego lata na rabacie, aurea-samosiejka .



Jak z nią postąpić, aby sadzonka przetrwała zimę? Czy zostawić w tym miejscu, gdzie wyrosła, czy powinnam jakoś ją zabiezpieczyć i wewntualnie wiosną przesadzić w miejsce docelowe?
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Mirka 12:02, 16 wrz 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
magos napisał(a)
No właśnie, obawiałam się, że nie ta pora.Ale zrobię odkład.
Na jesieni jak opadną liście odetnij sekatorem gałązki grubości ołówka i dł.25cm.z co najmniej 3 węzłami.Ja takie sadzonki wkładałam do donicy co najmniej 1 węzeł musi być nad ziemią.Całą zime stały na zewnątrz.Możesz w ten sposób rozmnożyć ; wajgelę,tawułę trzmielinę, forsycję .Udanego rozmnażania życzę.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Mirka 13:18, 16 wrz 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Pora na przygięcie dolnej galązki do ziemi i przysp ziemią połóż kamień dla obciążenia ,a wiosną nowa sadzonka.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
monteverde 13:55, 16 wrz 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
jest to dereń biały Sybrica Variegata http://www.sadowniczy.pl/product-pol-2913-Deren-bialy-Sibirica-Variegata.html
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Jagodaa 15:47, 16 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
monteverde napisał(a)
jest to dereń biały Sybrica Variegata http://www.sadowniczy.pl/product-pol-2913-Deren-bialy-Sibirica-Variegata.html


Dziękuję za podpowiedź, ale czy nie ma znaczenia, że gałązki mojego derenia nigdy nie przebarwiają się na czerwono? W opisie Sybrica znajduję informację (czytałam kilka różnych), że ma pędy właśnie ostro kolralowe. U mnie pędy są cały rok jak u odmiany Flaviranea, tylko liście są biało-zielone. Może jakiś dziwny mieszaniec
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Gardenarium 16:07, 16 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jagodaa napisał(a)
Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji derenia





Wg mnie to może być dereń rozłogowy"Flaviramea". Tak jak go kupiłaś.

O biało-zielonych liściach są jeszcze "Elegantissima" ale gałązki są czerwone, no i "Sibitica Variegata" ale tez ma gałązki czerwone zimą.
Ostatnio kupowałam derenia białego "Ivory Halo" - sport odmiany "Elegantissima" i miał gałązki zielone. Zimą powinien zmienić na czerwone.

Ten Twój wg katalogu szkółkarskiego powinien mieć właśnie owoce białe, nie czarne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:13, 16 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jagodaa napisał(a)

I moje drugie pytanie:
Oto małe cudo odnalezione tego lata na rabacie, aurea-samosiejka .



Jak z nią postąpić, aby sadzonka przetrwała zimę? Czy zostawić w tym miejscu, gdzie wyrosła, czy powinnam jakoś ją zabiezpieczyć i wewntualnie wiosną przesadzić w miejsce docelowe?


Pozostawiłabym go do wiosny, Potem wykopała i przesadziła w miejsce docelowe i przycięła, aby się rozgałęził.

Ona powinna przetrwać zimę bez problemu. Na wszelki wypadek podsyp kopczyk z kory .
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:16, 16 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cornus alba "Ivory Halo" -

sport odmiany "Elegantissima" - o połowę mniejszym wzroście. Zielone gałązki zimą przebarwiają się na jaskrawoczerwony kolor.







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagodaa 20:07, 16 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Danusiu, bardzo Ci dziękuję za informajce. Z Aureą postąpię tak, jak radzisz. Jeśli nie znajdę mojego "zielonogałązkowca", to kupię tą powyżej, którą sadzisz. Mam ją też u siebie (przy okazji rozszyfrowałam drugą odmianę ) i faktycznie krzew wolniej rośnie, jest bardziej zwarty i ma delikatniejsze, cieńsze gałązki niż Elegantissima - to tak z moich obserwacji ogrodniczych.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
marzena 16:16, 20 wrz 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909

po deszczu...
____________________
marzena O....!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies