Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Gunnera - parzeplin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gunnera - parzeplin

Pawelpawel 16:28, 25 maj 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 179
I dzisiaj Kwiatostan ma 130 cm.
____________________
Pozdrawiam Paweł.
sylwia_slomc... 17:01, 25 maj 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81721
Mam wrażenie, że Twoja trochę szerzej liście rozkładała, jak by bardziej poziomo moja ma je trochę bliżej siebie, ale tak to na pierwszy rzut oka nie widzę różnicy.
I mówisz, że za dwa lata taka będzie, no chciałabym, moja teraz tak styka się liśćmi jak twoja tych dużych rozmiarów - czyli dzisiejsza.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Tesska 19:24, 25 maj 2015


Dołączył: 04 mar 2015
Posty: 895
Paweł masz do niej reke karmisz ja to ci rośnie , ja nie mam skad wziąść obornika ani kompostu nie mam ,

Sylwia zjeszcze raz oglądałam Twoja nie idzie w 100% powiedziec ale po kwiatku sie rozpozna , w sumie to ma białe łodygi
____________________
miłego dnia - Teresa mój mały ogródek; Wizytówka
anczaj 20:00, 25 maj 2015

Dołączył: 11 kwi 2014
Posty: 84
Wstawiłam swoją mannikatę wg. opisu ale nie wiem pewnie po przejrzeniu ocenicie czt to tricota, czerwienieją jej żyłki i łodyga na ostatnim liściu.
____________________
Anczaj
Pawelpawel 20:41, 25 maj 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 179
Tesska napisał(a)
Paweł masz do niej reke karmisz ja to ci rośnie , ja nie mam skad wziąść obornika ani kompostu nie mam ,

Sylwia zjeszcze raz oglądałam Twoja nie idzie w 100% powiedziec ale po kwiatku sie rozpozna , w sumie to ma białe łodygi
Teresa wszystkie liście, resztki roślin, trawa (sucha bo z mokrej robi się kiszonka) na kupę i masz kompost. Obornik kupowałem pod małą gunnerkę w sklepie (nie opłaca się). W zeszłym roku kupiłem wóz końskiego i go kompostuję. Znajdz kogoś kto ma konie (stadninę).
____________________
Pozdrawiam Paweł.
Pawelpawel 20:44, 25 maj 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 179
anna_czajkowska_bulawska napisał(a)
Wstawiłam swoją mannikatę wg. opisu ale nie wiem pewnie po przejrzeniu ocenicie czt to tricota, czerwienieją jej żyłki i łodyga na ostatnim liściu.
Według mnie to tinctoria, ale niech się wypowie jeszcze Mariusz. Miałem takie 2 razy.
____________________
Pozdrawiam Paweł.
Pawelpawel 20:53, 25 maj 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 179
sylwia_slomczewska napisał(a)
Mam wrażenie, że Twoja trochę szerzej liście rozkładała, jak by bardziej poziomo moja ma je trochę bliżej siebie, ale tak to na pierwszy rzut oka nie widzę różnicy.
I mówisz, że za dwa lata taka będzie, no chciałabym, moja teraz tak styka się liśćmi jak twoja tych dużych rozmiarów - czyli dzisiejsza.
Sylwia to jak gunera rozkłada liście zależy od wilgotności, nasłonecznienia i wieku liści. Im starsze tym bardziej wychylają się na boki robiąc miejsce następnym. Ta mała sadzonka ze zdięcia została posadzona w maju 2013 roku. W zeszłym miała 2 metry. Teraz ma 2,5. Tak rośnie manicata. Tinctoria pewnie po paru latach 150 cm osiągnie, ale nie o to chodzi w tej zabawie. Osobiście nie spotkałem rośliny, która by tak szybko rosła. Może jakieś gatunki bambusów. Przyrost masy jest niesamowity.
____________________
Pozdrawiam Paweł.
Pawelpawel 21:09, 25 maj 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 179
Jak znajdę trochę czasu zrobię dokładne zdięcia młodej manicaty. Liście, łodygi, pąki. Przy naprawdę młodych roślinach odróżnienie gatunków jest bardzo trudne. Sprzedawcy na tym żerują.
____________________
Pozdrawiam Paweł.
sylwia_slomc... 21:47, 25 maj 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81721
Pawle moja sadzona była w zeszłym roku gdzieś koło czerwca - lipca i wtedy po posadzeniu odstawała od ziemi jakieś 20 cm, a liście były wielkości talerzyka deserowego, do zimy urosła drugie tyle, w tej chwili liście mają przeszło 50 - 60 cm 3 duże i kolejny rośnie, ( oraz kwiat), a na wysokość sięga mi do połowy uda, ja mam 160cm wzrostu więc chyba sporo urosła. Wystartowała jakoś w lutym i udało mi się zachować pierwszy przyrost w całości choć pierwszy listek trochę przez słonko poparzony.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Tesska 22:20, 25 maj 2015


Dołączył: 04 mar 2015
Posty: 895
Anno to Tincoria niestety ,tez miałam takie rozterki , manicata sniła mi sie po nocach


Paweł hm uniesiesz ten kwiat jak przekwitnie ')')')
____________________
miłego dnia - Teresa mój mały ogródek; Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies