Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pszczelarnia 13:14, 22 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Chciałabym rozpocząć dyskusje/wymianę informacji na temat gleby w ogrodzie. Np. rozpoznawania jej struktury, badania odczynu, rozpoznawania właściwości po występujących chwastach, takie ogrodowe ABC gleby. Albo po prostu pokażcie Wasze zmagania z tym co najważniejsze dla rośliny (oprócz światła i wody oraz troski ogrodnika) - gleba. Tak często zapominamy o tym, że to jest jakby podstawa startu roślin w naszym ogrodzie.
Np.

Czy widać różnicę między glebą rodzimą a przygotowaną pod nasadzenia?



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
ele2001 14:10, 22 gru 2011


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Moja gleba jest bardzo piaszczysta i sucha przed posadzeniem roślin muszę zaprawiać dołki kompostem obornikiem lub torfem
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Gardenarium 14:13, 22 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dla roślin rodzaj gleby ma zasadnicze znaczenie.

Najważniejsza w ocenie gleby jest jej urodzajność, a urodzajność zależy od zawartości poszczególnych składników (części mineralnych i resztek organicznych czyli próchnicy oraz wody i powietrza).

Ten skład decyduje o przydatności gleby do uprawy poszczególnych roślin. Im bardziej są one wymagające, tym lepsza powinna być gleba.

Generalnie rozróżniamy gleby lekkie, średnie oraz ciężkie.

Robiąc ogrody niezależnie od gleby jaką zastaniemy, mocno przygotowujemy teren wzruszając wierzchnią warstwę, dodając w rabatach próchnicę, a dołki pod rośliny wzbogacając odpowiednią mieszanką zgodnie z wymaganiami roślin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:21, 22 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:22, 22 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 14:23, 22 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Absolutnym "eureka" dla mnie była prosta rzecz, że obornik jest kwaśny a cisy (choć są iglakami) nie lubią kwaśnego podłoża.
Oraz: obornik koński jest znakomity dla gleby.
Moje ogrodnicze odkrycie roku 2011!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 23:14, 22 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerk serbski jeszcze wymaga gleby nie kwaśnej
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 14:31, 18 lut 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
O takim wyglądzie gleby na wszystkich rabatach w moim ogrodzie marzę:


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
marzena 15:57, 18 lut 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
no tak, warto porozmawiać o glebie, podstawowym przecież podłożu dla naszych roslin...
u mnie jest gleba bardzo słaba, tzn jakaś odległa klasa w kategorii gleb rolniczych... gliniasta, w niektórych miejscach jest zbyt mokro ( dwukrotnie miłorząb mi padł)...
aby cokolwiek posadzić, muszę oczywiście do dołka dawać wszystkie potrzebne roślinie składniki w odpowiednim podłożu...

Ewa, może obornik koński jest znakomity dla gleby... ja jednak mam do niego awersję ze względu na to, że bytują w nim laseczki tężca...( i jak wiadomo, w przypadku skaleczenia może być to groźne)
____________________
marzena O....!
Gardenarium 22:20, 21 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewciu, niezbyt trudno to osiągnąć. Trzeba tylko robić kompost z dodatkiem obornika i co wiosnę wykładać go na rabaty jako ściółkę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies