Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Tulipan - Tulipa

Pokaż wątki Pokaż posty

Tulipan - Tulipa

marta_d 09:08, 12 kwi 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
te tulipany owszem,moje niskie juz przekwitły,zostały tylko liście po nich, a w zeszłym roku pod 20-sto cm warstwą śniegu cieżko mi bylo dojrzec kwitnace tulipany były późno,ale przez to ciut dłuzej niz zwykle .pozdrawiam
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
19:52, 14 kwi 2014
Niezawodne mieszańce Darwina

Mix 4 odmian Oxford, Parade, Diplomate, Apeldoorn jeszcze komunę pamiętają
Ale to tylko malutki zagonik

tarda
Justyna 21:06, 14 kwi 2014


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Piotr, widzę, że odmiany tulipanów są Ci dobrze znane. Masz może Semper Augustus? Czytałam kiedyś o niej u Herberta w rozdziale o holenderskiej tulipomanii.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
monteverde 21:10, 14 kwi 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
meconopsis napisał(a)
W ubiegłym roku o tej porze mieliśmy jeszcze śnieg w ogrodach i temperatury znacznie poniżej zera... a tulipany sobie i tak kwitły. Mam na myśli grupy wcześnie kwitnące – Greigii, Kaufmanna, Fostera, gatunki botaniczne i ich kultywary. Te do kwitnięcia wcale nie potrzebują ciepła tylko słońca i to nie jest paradox. Pochodzą w większości gatunków lub odmian uprawnych z nich uzyskanych, z wysoko położonych obszarów dawnego Turkiestanu, w pasie od Morza Kaspijskiego po zachodnią Mongolię. Bardzo często rosną przy granicy śniegu, tj. 3000 m n.p.m. Tam słońca jest dużo, ale ciepła to już znacznie mniej.
Przykład Tulipa turkestanica...


czy odmiany Tulipa humilis "Alba Coerulea Oculata"...


i przypadek "Giuseppe Verdi" (Gr. Kaufmanna). Części cebul było tej zimy po prostu za ciepło...



Zdjęcia z ostatnich dni.
Pozdrawiam,
Piotr

Na Oculatę się przymierzam już 2 rok, ale jeszcze za drogie cebulki, więc czekam
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 21:45, 14 kwi 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Justyna napisał(a)
Piotr, widzę, że odmiany tulipanów są Ci dobrze znane. Masz może Semper Augustus? Czytałam kiedyś o niej u Herberta w rozdziale o holenderskiej tulipomanii.

To najdroższy tulipanek w XVII wieku w czasie gorączki holenderskiej dawano za niego nawet 1 tys. guldenów, nie ma go no może gdzieś w jakimś ogrodzie botanicznym, a tak wyglądał
http://gardenofeaden.blogspot.com/2009/11/tulip-semper-augustus-does-it-still.html jest wiele podobnych np. taki albo ten albo ten tylko kolor inny
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
meconopsis 08:16, 15 kwi 2014

Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 46
Justyna napisał(a)
Piotr, widzę, że odmiany tulipanów są Ci dobrze znane. Masz może Semper Augustus? Czytałam kiedyś o niej u Herberta w rozdziale o holenderskiej tulipomanii.


Nie ma już tulipanów Semper Augustus. Ostatnie widziano w roku 1644. Piękno, które ze sobą niosły, fantazyjne smugi i płomienie na płatkach, było dziełem wirusa pstrości tulipana (TBV). Ten rozwijając się w konsekwencji doprowadza do degradacji cebul i zagłady. W czasach Tulipomanii (swoistej tulipanowej gorączki w latach 1632-1637) za takie tulipany płacono fortuny. Najwyższą cenę osiągnął "Semper Augustus", w 1633 sprzedany, tj. jedna cebula, za 5500 guldenów. A za dom w najmodniejszej dzielnicy w Amsterdamie płacono wówczas 10 tys. guldenów. Był to pierwszy w historii przykład tzw. bańki spekulacyjnej, która w końcu pękła.
Obecnie na rynku są tulipany "look-like Rembrandt", czyli podobne tulipanom Rembrandta (jak też nazywano te zawirusowane), ale już wolne od wirusa. Ich kwiaty również pokrywają płomienie i smugi, odmiana "Sorbet" w moim ogrodzie...


Wirus TBV lub jego pokrewne może zdarzyć w każdym ogrodzie. Handel zakażonymi tulipanami jest zabroniony, jakkolwiek mają one swoich zwolenników. W Anglii odbywa się nawet coroczna wystawa z takim własnie tulipanami. Są przepiękne, niemniej bardzo groźne i mogą zarażać tulipany wokół. Przenoszone są przez mszyce z kwitnących kwiatów, dlatego też po uwiecznienu na zdjęciu powinny być bezwzględnie niszczone, podobnie jak i ich cebule.
Zawirusowany tulipan "Atlantis" ...


i "Abu Hassan"...


Jeśli ktoś jest zainteresowany historią tulipanów, odmianami historycznymi czy wirusem TBV to chętnie udostępnię traktujące o tym artykuły. Proszę pisać na pw.
Pozdrawiam,
Piotr
____________________
14:15, 15 kwi 2014
Co prawda kilka zawirusowanych odmian mam Wesoła wdówka, Abu Hassan, Red Georgette nawet ładnie się prezentują podczas kwitnienia

Monteverde z ostatnią fotką Swoich chciejstw zerknij na odm. Zurel, Happy Generation, no może nie aż tak ciapate ale też ładne.
Justyna 20:07, 15 kwi 2014


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Dziękuję Piotr za rozwijającą odpowiedź. No i mamy kolejnego speca
Przypomniałam sobie, o tulipomanii czytałam w Martwej naturze z wędzidłem, jest tam rozdział - Tulipanów gorzki zapach. Niesamowite szaleństwo!

Sorbet śliczny. Taka kość słoniowa muskana malinowymi językami.
Czy dobrze rozumiem, że dla tej jednej chwili uprawiasz u siebie też zawirusowane? Zdjęcia Atlantis, Hassan są z Twojego ogrodu?

Zagadnę Cię jeszcze o login. Uprawiasz meconopsa? Z powodzeniem?
Jeśli tak, podziel się proszę doświadczeniem zakładając o nim wątek w bylinach.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
monteverde 21:22, 15 kwi 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
jack_fox napisał(a)
Co prawda kilka zawirusowanych odmian mam Wesoła wdówka, Abu Hassan, Red Georgette nawet ładnie się prezentują podczas kwitnienia

Monteverde z ostatnią fotką Swoich chciejstw zerknij na odm. Zurel, Happy Generation, no może nie aż tak ciapate ale też ładne.

\ Happy Generation miałam, mnóstwo mojej kolekcji z przeprowadzką przepadła
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Tessa 12:12, 16 kwi 2014

Dołączył: 09 lis 2013
Posty: 15
u mnie ,na działce,tulipany wyglądają jeszcze tak
na dzień 13.04 najdojrzalej prezentował się czerwony
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies