Gdzie jesteś » Forum » Balkonowe » Heliotropium arborescens - heliotrop peruwiański

Pokaż wątki Pokaż posty

Heliotropium arborescens - heliotrop peruwiański

monteverde 01:09, 05 lut 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
wysiewaj teraz bo długo wschodzi
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
MarekW 13:38, 20 maj 2012


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Kupiłem niedawno jedną jedyną sadzonkę, teraz żałuję że tak mało heliotrop pachnie obłędnie i kwiaty ma takie intensywnie fioletowe.

____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
monteverde 01:59, 21 maj 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 01:27, 04 lut 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Tyle jest odmian heliotropu można wykopać i przechować na zimę
‘Black Beauty’ – z racji swej wysokości (80—90 cm) doskonała do uprawy na rabatach. Małe ciemnofioletowe kwiaty silnie pachną wanilią.

‘Chatsworth’ – odmiana z której łatwo wyprowadzić formę pienną. Mocno pachnące błękitne kwia­ty rosną w gęstych wierzchołkach, liście ciemnozielone.

‘Dwarf Marina’ – to typowa odmiana do wszelkiego rodzaju pojemników i kwitnących obwódek bo jej średnia wysokość to 30 cm.

‘Gatton Park’ – słodko pachnące fioletowe kwiaty, pomarszczone zielone liście. Średnia wysokość roślin to 60 cm.

‘Marina’ – cechuje ją zwarty, krzaczasty pokrój i wysokość do 45 cm. Ma duże (średnica do 10 cm) kwiatosta­ny złożone z silnie pachnących fioletowo-niebieskich kwiatów. Liście ciemnozielone, mocno pomarszczone.

‘Princess Marina’ – kwiatostany złożone z intensywnie purpurowych i słodko pachnących kwiatów na tle fioletowo zielonych pomarszczonych liści. Wysokość roślin około 60 cm. Tworzy bardziej wzniesione pędy i jej szerokość jest dość znacznie mniejsza od wysokości.

‘White Lady’ – białe kwiaty z fioletowym nalotem, słodko pachnące wanilią, mogą być różowe w pąku. Liście zielone. Roślina z tych wyższych bo przeciętna wysokość to 70 cm.

‘Iowa’ – zwarta, o ciemnozielonych z niebieskawym odcieniem liściach i purpurowych kwiatach.
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
anna_g 15:37, 06 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Wczoraj pojechałam do Castoramy tak po prostu pooglądać ogrodowe rzeczy i nasionka i roślinki i donice i takie tam, bo już wytrzymać nie mogę ... Kupiłam heliotrop... przyznaję, że zupełnie bezmyślnie bo nie miałam pojęcia co to z tego wyjdzie, wiedziałam tylko że mi się podoba (taka ze mnie ogrodniczka ale uczę się uczę) - pomyślałam - na Ogrodowisku na pewno się dowiem No i faktycznie, dowiedziałam się. Dzięki Próbuję go wysiać zatem - może cośkolwiek mi wykiełkuje i się utrzyma - jestem dobrej mysli I tak właśnie pomyślałam sobie wczoraj wieczorem że podsadzę go białą petunią jestem w okresie fioletowo-białym Pozdrawiam
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Gardenarium 17:02, 06 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobre zestawienie, też takie miałam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mnbv 23:10, 15 lut 2013

Dołączył: 29 wrz 2011
Posty: 33
monteverde napisał(a)
można wykopać i przechować na zimę.

To prawda. Sam jestem w trakcie ukorzeniania nowych sadzonek z tak przechowanego heliotropu
Metoda jest zupełnie bezproblemowa pod warunkiem, ze nie dopuści się do inwazji mączlika czy przędziorków. Aby tego uniknąć należy:
-nie stosować zbyt plytkiej donicy,
-podlewać, nie przelewać,
-ściąć wniesioną do mieszkania roślinę na wysokości kilku centymetrów, pozostawiając niewiele liści
-umieścić na najlepiej doświetlonym miejscu osłaniając przed zbyt mocnym działaniem kaloryferów.


____________________
anna_g 11:07, 16 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
7 lutego wysiałam heliotropy - tak wyglądają dzisiaj (chyba szybko wzeszły???)





I mam pytanie czy mogą zostać w tych paletkach na dłużej ? czy trzeba je przesadzić? średnica 3 cm, wysokość 4 cm.

____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
nenya 16:36, 16 lut 2013

Dołączył: 16 lut 2013
Posty: 2
Cześć Jestem tu nowa, i od razu zaczynam od podpięcia się pod temat

Zakupiłam nasiona heliotropu, planuję mieć go na balkonie.

Jak tylko przyjdą wysieję od razu do donicy. I teraz mam trzy pytania - postawić na nasłonecznionym parapecie nasionka i przykryć folią tak? Ale jak szczelnie? I rozumiem zrobić jakieś dziurki na powietrze? Nie umiem znaleźć zdjęcia, które by ładnie to obrazowało...Może być folia spożywcza?

Drugie moje pytanie - czy skoro nie zamierzam wysadzać heliotropu w ogrodzie jest sens pikować te kilka roślin, które wzejdą, nie można ich zostawić w donicy?

Trzecie moje pytanie - jeżeli wzejdzie heliotrop, będę go regularne podlewać, czy trzeba go hartować przed wystawieniem na balkon? Nigdzie nie spotkałam się z taką informacją...

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi Na swoją obronę -odkryłam w sobie gen babci, moja mama nie bardzo kocha się z ogródkiem, stąd wszystkiego uczę się sama
anna_g 21:54, 16 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Ja wysiałam heliotrop do takich paletek jak widac na zdjęciach - podlałam i po prostu przykryłam woreczkiem foliowym. Postawiłam na parapecie. Każdego dnia na chwilę okrywałam woreczek. Po tygodniu zaczęły wschodzić.
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies