Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik - Chamaecyparis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik - Chamaecyparis

AgataAnna 22:50, 08 sty 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Co może być przyczyną opadania igieł u cyprysików lawsona. Igły brązowieją od środka krzewu. Po opadnięciu chorych igieł nowe już nie odrastają.Cyprysiki od trzech lat chorują, w ubiegłym roku na wiosnę zastosowałam nawóz przeciwdziałający brązowieniu igieł u iglaków, oraz 2 razy oprysk na przędziorka. Wydawało mi się że cyprysy zaczynają się regenerować, teraz igły znów opadają.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
agniecha973 22:54, 08 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Ciekawy temat. Ja też sadziłam sporo cyprysów, ale większość pada albo z jakiegoś choróbska albo przez mrozy. Chętnie poczytam o doświadczeniach innych.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
alinak 23:08, 08 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
A opryski na grzyba i fytoftoroze wykonałaś ?. cyprysa nie łapią przędziorki ale grzyb owszem . poza tym są bardzo wrażliwe na wietrzne miejsca tzw. przeciągi . zacznij na wiosnę od oprysku na fytoftoroze . a za pare dni na grzyba . upoluj jakiś preparat nowej generacji Mildex, Proplant, Fytostop, i walcz
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
alinak 23:12, 08 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Cyprysiki są szczególnie podatne na fytoftorozę .
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
ele2001 09:58, 09 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
alinak napisał(a)
a opryski na grzyba i fytoftoroze wykonałaś ?. cyprysa nie łapią przędziorki ale grzyb owszem . poza tym są bardzo wrażliwe na wietrzne miejsca tzw. przeciągi . zacznij na wiosnę od oprysku na fytoftoroze . a za pare dni na grzyba . upoluj jakiś preparat nowej generacji Mildex, Proplant, Fytostop, i walcz


Profilaktycznie nie zaszkodzi ale zastosuj też doglebowo podlej cyprysiki np Aliette 80 WP druga sprawa usuń darń spod drzewek wytnij pasy wzdłuż ogrodzenia ściółkując korą -kora oprócz ograniczenia parowania działa spowalniająco na rozwój patogenów w glebie a trawa ogranicza wymianę gazową i jeszcze zła wiadomość od spodu to co opadło już się nie zregeneruje lub w małym stopniu-powodzenia
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Wieloszka 11:40, 09 sty 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Mam u siebie ok.30 sztuk tych cyprysików - niektóre po zeszłej zimie musiałam wymienić na nowe Nie wiem, czy przyczyną ich całkowitego zrudzienia była jakaś choroba, czy błędy w sadzeniu. Pozostałe mają się różnie. Tak jak pisze Alina - najczęściej atakuje je fytoftoroza. Dlatego podlewam je w sezonie kilkanaście razy Previcurem. Gdybym wcześniej trafiła na ogrodowisko, na pewno bym ich nie sadziła.
Na fotce poniżej widać je za perukowcem: pierwsza sztuka kiepska, następne ok. Ten z białą tasiemką to nowy.
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
AgataAnna 12:02, 09 sty 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Dziękuję wszystkim za tak szybkie odpowiedzi na mój post. Rzeczywiście nie zastosowałam oprysków od grzyba. Darń usunę już w najbliższym czasie, jeśli tylko obecna pogoda się utrzyma.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Gardenarium 14:44, 09 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Agatko, musisz też zastanowić się, czy te cyprysiki nie są np. za głęboko posadzone?

Albo teren jest zbyt mokry, podmokły?

Jeśli korzenie nie oddychają bo ciągle stoją w wodzie to także może być przyczyna złego stanu roślin.

Nadmieniam, że normalne jest gubienie środkowych przyrostów z powodu nadmiernego zagęszczenia gałązek i braku światła. Dobra pielęgnacja, podlewanie, dobre podłoże do sadzenia roślin wpływa w znaczącym stopniu także na wygląd roślin. Zastanów się jak były sadzone, czy dałaś im w dołki dobrej ziemi, najlepiej pH lekko kwaśne i jak z tymi stosunkami wodnymi jest. Napisz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:45, 09 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wg mnie, one nie mają fytoftorozy a przyczyna leży wyłącznie w pielęgnacji albo złej glebie. Mogły też mieć za sucho i zmarniały. Widać że na końcach mają ładne przyrosty.

Bardzo dobra rada padła wcześniej, trzeba usunąć darń i stworzyć rabatę wyściółkowaną korą. Ale bez maty p. chwastom.

Zaznaczasz najpierw specjalnym przyrządem (szpadelek do kantów) linię trawnika, zdejmujesz darń i gotowe. Szpadelki są na Ogrodowisku.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wieloszka 15:16, 09 sty 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Danusiu, a jeśli nie jestem pewna, czy została do sadzenia użyta dobra ziemia, to co mogę zrobić teraz, jak rośliny rosną od ponad roku?
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies