Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Obuwik pospolity / Cypripedium calceolus

Pokaż wątki Pokaż posty

Obuwik pospolity / Cypripedium calceolus

babopielka 14:05, 11 sty 2012


Dołączył: 19 lip 2011
Posty: 268
Jest to najładniejszy nasz rodzimy storczyk .
Objęty ścisłą ochroną gatunkową ,wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin, jako ginący gatunek .
Nie rozmnaża się z nasion i nie lubi jak się dzieli kępki .Jest rozmnażany przez in vitro i tylko taki może być sprzedawany . Taka roślina zakwita dopiero po około sześciu latach .
Nie toleruje nawozów sztucznych.
Lubi gleby wapienne ,wilgotne ,ale zdrenowane podłoże .












____________________
Pozdrawiam Bożena Ogród w parkowym stylu
Gardenarium 21:42, 11 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest niesamowity i rarytas w każdym calu. Szczerze podziwiam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
eugenia_stef... 11:41, 06 lut 2014


Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 559
Bożenko śliczny ten Twój obuwik u mnie też kilka kwitnie nawet dobrze rosną mam już kilka lat .















w tym roku powinien zakwitnąć jeszcze bordowy

____________________
Kolorowy Ogród Geni
Justyna 12:25, 16 lut 2014


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Geniu,
zjawiskowe masz storczyki!
Napisz proszę jak je uprawiasz (przygotowanie do sadzenia, gleba, stanowisko). Przymierzam się do zakupu. Gdzieś kiedyś czytałam, żeby przed sadzeniem zrobić drenaż z łupka wapiennego, a ziemia to najlepiej spod dębu (a może to o buku było?). Czekam na opis Twoich doświadczeń.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Gardenarium 15:19, 16 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Spod buka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 20:43, 17 paź 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Moje kochane maleństwa

Obuwik pospolity


____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Justyna 20:50, 17 paź 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Reportaż z rozwoju, dzień po dniu


____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Justyna 21:00, 17 paź 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Obuwik królewski



____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Gardenarium 18:18, 18 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Napiszesz wszystko po kolei jak przygotowałaś podłoże i jak pielęgnujesz? Bardzo proszę w imieniu miłośników.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 20:30, 18 paź 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
A więc było to tak...
Obuwika pospolitego nabyłam w 2014 roku. Po ziemię pojechałam do lasu bukowego i ukopałam sobie trochę do woreczka. Miała sporo piasku, więc dobrze, bo przepuszczalna. Liczę, że dobre grzybki też przywiozłam. Potem wymieszałam ją z próchnicą, na spód dałam jeszcze trochę żwiru jako drenaż i tak wsadziłam. Usypałam też taką małą górkę, ala stokStanowisko mają półcieniste.
Także nacudowałam się z nim trochę. Tymczasem niektórzy podają, że po prostu wsadzili swoje obuwiki do ziemi rodzimej i też dobrze rosną.
Pielęgnacji praktycznie żadnej nie stosuję. Jedynie pamiętam, aby nie używać chemii. W ubiegłym sezonie na królewskim pojawiły się mszyce, więc zastosowałam oprysk z mleka.
Mnie takie małe dudulki bardzo cieszą

Różne gatunki, mają różne wymagania, np. królewski potrzebuje kwaśnej ziemi, a pospolity neutralnej.
Konkretnie o gatunkach i odmianach pisze Radziul w książce "Rośliny cenne rzadkie poszukiwane".
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies