Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Gardenarium 15:22, 05 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dereń może być, szerokość do metra. Ciąć, a jak wyjdzie szerzej to odmładzać radykalnie co jakiś czas. Pęcherznica o żółtych liściach może być. Irga błyszcząca też, ale jest zielona. Ligustr "Aureum'
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 16:17, 05 paź 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Figielka napisał(a)
Witam,
Wiosną chciałabym zagospodarować widoczny na zdjęciu fragment ogrodu.
Przy ogrodzeniu chciałabym żywopłot , myślałam o dereniu. Rozświetli ten fragment,od strony ulicy, ogrodzenie od strony ulicy będzie ładnie wyglądało na jasnym tle ,zasłoni widok na podwórko z ulicy. Wystarczy mi wysokość taka jak ogrodzenie. Nie mam doświadczenia i nie wiem jak się sprawdzi.Na jaką szerokość mozna prowadzić taki szpaler. Czy pokrój i tempo wzrostu można porównać do forsycji.
Ziemia w tym miejscu to piasek , a szerokość pomiędzu ogrodzeniem i zabudowaniami to 7 metrów.
Jak nie dereń to co?




Figielko, dereń ładnie przyrasta ale w piasku czuje się źle, ta roślina zdecydowanie lubi żyzną glinę i inne próchniczne wilgotne gleby. Musisz też wiedzieć, że co 4 lata ścina się go do zera (dla odmłodzenia i pięknego wybarwiania się gałązek), więc przez okres przedwiośnia będzie całkiem "goło". Ja bym po całości nie dawała derenia a pomieszała go z cisami. Duży kawałek cisów, derenie (3-5 szt.) itd.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 16:25, 05 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dla gałązek odmładza się gdy rośnie jako pojedynczy krzew, inaczej postępuje się w żywopłotach. Tnie się jak żywopłot, tylko gdy się zbyt zestarzeje wtedy tnie się do zera.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 16:43, 22 paź 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witam,
chcialbym posadzić żywopłot, niestety będzie miał on dość trudne warunki przy dwóch siedmioletnich brzozach. Rozumiem, że wszelkie tuje odpadają, wiec zdecydowałem się na liściaste. Pomyślałem o tawule van Houtta. Czy sprawdzi się na takim stanowisku? Ziemia to czarnoziem, wiec całkiem dobra, a podlewanie regularne zapewnie. Jakie krzewy mogłyby jeszcze być?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 17:36, 22 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Derenie Aurea, lub pstrokate. Czerwone gałązki zimą wyjątkowo pięknie wyglądają w brzozach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 18:49, 22 paź 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Dziękuje za odpowiedź.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Pszczelarnia 15:07, 17 lis 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Żywopłot z buka czerwonego w Coughton Court:



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 15:09, 17 lis 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Chciałam bowiem zapytać, czy teraz mogę przesadzić kilka buków czerwonych z żywopłotu (wysokość ciut powyżej kolan, 3 lata u mnie w gruncie).

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 15:32, 17 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żeby teraz przesadzić, powinny były mieć podcinane korzenie wiosną lub latem. Teraz bym nie ryzykowała i przesadziła wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 15:59, 17 lis 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Z doświadczeń wiosennego przesadzania mam takie, że niestety nie przyjmują się - wykańcza je letnia susza (i moje niedopatrzenia). Myślałam, że do zimy się zaklimatyzują w nowym miejscu wyściółkowane, a wiosną ruszą jakby były kopane i sadzone z gołym korzeniem (z terminu jesiennego). Ale wiem też, że buk potrzebuje ciepła do procesów.

Może zaryzykuję? 6 sadzonkami?

Dziękuję. A to buk czerwony w ogrodzie Hidcote, w zacienieniu pozostaje zamszowo zielony.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies