Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród na torfowisku

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na torfowisku

Ninoja 11:35, 17 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Witam Was serdecznie.
Podczytuje forum od jakiegoś czasu. A trafiłam tu przeglądając internetowe strony w poszukiwaniu inspiracji i koncepcji na zagospodarowanie skalniaka (~20m2 powierzchni) ze wzgędu na to że znajduje się n na froncie- chce to zrobić z głową ponieważ stanowi miejsce reprezentacyjne. Tym tropem trafiłam na "Ogród i ja"= "Zielono mi" a następnie właśnie tutaj.

Skalniak to kropla w morzu naszej cudnej działki. Powierzchnia to ponad 3500m2 z czego około 1500 stanowi las olchowy. Na całej powierzchni działki mamy torf i piasek. W lesie płynie naturalny strumień oraz rów melioracyjny na jego skraju, który jest rwącym potokiem. Różnica poziomów to mniej więcej 3 m.

Rozpoczynam dopiero zagospodarowanie działki, w pierwszej kolejnosci skalniak i trawnik, następnie pozostałe sceny ogrodu- teren został pocięty na 3 półki: łąka i plac zabaw dla dzieci- jest najwyżej, następnie "strefa bylinowa"- mokra, a poniżej jest podmokła strefa oddzielona od trawnika "suchą rzeką"- wszystko narazie nosi wyłącznie nazwy. W strefie podmokłej posadzone są żółte irysy, derenie aurea i wierzby purpurowe, w lesie trochę rhododendronów, w bylinowej języczka i śniegowiec w połączeniu z irysami syberyjskimi.

Oto skalniak w trakcie tworzenia.
Koparka stoi na podjeżdzie. W tle już działka sąsiada.



A oto z lotu ptaka widok na działkę.



Legenda:
- koło krzyżyka- dom (prostokąt)
- zielone kreski po prawej- skalniak
- szary okrąg- plac zabaw i łąka
- jasno zielony okrąg- pułka bylinowa
- żółte kropki- irys żółty
- zielone elipsy- wzniesione rabaty - najniższa 50 cm, najwyższa ok. 1,6m
- niebieskie kreski- rzeczki.

Wcześniej nie prowadziłam dokumentacji fotograficznej działki, dlatego też wiecej zdjęć zamieszczę w następnym sezonie.

Wdzięczna będę za każdy komentarz i poradę.
Do tej pory wytypowałam narazie rośliny które na moim torfowisku dadzą sobie radę: hortensje wszelakie, rh, i inne kwaolubne ale nie wrzosy, choć na wzniesionych rabatach może istnieć wrzosowisko.
Po lekturze kilku artykułów wiem jaki błędy popełniłam w poprzednim pierwszym sezonie orgodowym i juz zaplanowałam przesadzanie.
Jest tu kopalnia wiedzy!
Dziekuję wam za to forum i mam nadzieję, że będziecie uczestniczyć w mojej przygodzie na torfowisku.

Pozdrawiam Patrycja
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
badara 12:56, 17 sty 2012


Dołączył: 04 lut 2011
Posty: 1347
Witaj,będzie się działo,a strumyk we własnym lesie - marzenie.

Inspiracje na temat skalniaka z ogrodu w Goczałkowicach





____________________
Cały rok w ogrodzie zapraszam http://www.zkwiatkanakwiatek.blogspot.com/
Ninoja 13:07, 17 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Oj będzie
Plany i zapał wielki. Dobrze że zima nastała bo wreszcie oderwała mnie od pielenia skalniaka. Przygotowuje teren do wiosennych nasadzeń irgi szweckiej Skogholm aby wzmocnić prawie pionowe powierzchnie.
A strumyk muslimy stanowczo poszerzyć, ostatni rok pokazał nam że przy ulewnych deszczach jest niebezpiecznie.
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
ele2001 15:41, 17 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Witam Partycja jedni uważają taką ziemie za skaranie boskie a inni wręcz przeciwnie ja Tobie zazdroszczę nawet nie wyobrażasz sobie jakie możliwości daje taki torfiktu masz linka do ogrodu założonego na takim właśnie terenie patrz i podziwiaj to mój ideał
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/65-ogrody-angielskie-the-beth-chatto-gardens
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
ele2001 15:48, 17 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Niech Cię nie przeraża skala ogrodu podpatruj rosnące w nim rośliny i wybierz coś dla siebie taka ziemia to raj dla host, paproci, tarczownic,języczek o których już mówiłaś irysów syberyjskich,brunner czy liliowców ,okrywowe bedą w takim miejscu rosnąć jak szalone dereń kanadyjski ,kopytnik,czy pragnia syberyjska jest z czego wybierać-pozdro
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Ninoja 16:10, 17 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Fantastyczny ogród i zdecydowanie w moim guście.
Liczę na to że mój chociaż odrobinę będzie przypominał to cudo, będę zdecydowanie się na nim wzorować.
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
ele2001 16:27, 17 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
A ja chętnie będę podglądał efekty Twojej pracy
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Bogdzia 16:27, 17 sty 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Serdecznie Cię witam, choc rad raczej udzielac nie będę bo tu sporo lepszych ogrodników ode mnie . Za to będę śledzic jak Ci idzie. Życzę powodzenia.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Ninoja 16:34, 17 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Bogdo- podziwiam Twój ogród, przepiękne rh i cały ogród.
Planuje przeważającą ilość rododendronów w części leśnej, mam już ich tam około 10 szt (nova zembla, grandiflorum i scarlet wonder, oraz młodzież 10cm sadzoneczki
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
Ninoja 16:36, 17 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
ele- na wiosnę, teraz stoje w dokach startowych i się rozgrzewam
planując... min żywopłot z ligustra na froncie.
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies