Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

marcin_pacyna 16:32, 18 lip 2015

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Dziękuję za poradę
Alicja169 19:58, 17 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Moja tuja okazała się być jałowcem (płożącym).
Według sugestii Danusi przenoszę więc swoje pytanie tutaj z wątku o tujach.
Tak ten jałowiec wygląda ( swoją drogą przez 25 lat nazywałam go tują).









Kto mi poradzić jak ograniczyć płożący jałowiec, który wchodzi mi na różankę.
Ma około 25 lat, i tak zupełnie nie chciałabym go unicestwić, lecz tylko ograniczyć.
W poprzednich latach już skracałam gałęzie, robiąc to pojedynczo, tam gdzie mi przeszkadzały

Teraz chciałabym bardziej radykalnie go ograniczyć. Jak to zrobić?

Zdjęcia pokazałam z trzech stron.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Gardenarium 20:05, 17 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trochę za późno na "teraz radykalne slkracanie;0) bardzo estetyczne ograniczanie,. trzeba to było robić wcześniej.

Szukasz miejsca gdzie gałęzie się rozwidlają i tniesz tak, żeby nie uciąć gałązki w połowie, ale aby były widocze "piórka" czyli taka gałązka, Bądż tu mądra i pisz wiersze i opisz jak ciąć jałowca. Utnij jedno i zobacz, a wtedy pojmiesz o co mi chodzi.Nie chlastasz po całości jak leci tylko podejdź do każdej gałęzi indywidualnie, tyle mogę powiedzieć.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Alicja169 20:13, 17 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Dziękuję Danusiu, proszę jeszcze dopowiedz, czy ""za późno" oznacza za późno w tym roku, czy też za późno , bo taki duży .
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Gardenarium 20:16, 17 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za późno bo taki stary i wyrośnięty. Gdyby to było systematycznie robione, to by inaczej teraz wyglądał. Wyczucie jest potrzebne a tego bez praktyki możesz nie mieć i o to się martwię.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Alicja169 20:27, 17 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Praktyki to nie mam, bo całe życie zajmowałam się zgoła czymś innym. A to nowe hobby wyskoczyło zupełnie znienacka, i jest dla mnie absolutną odskocznią od aktywności dotychczasowej.

Zrobię cięcie wg Twoich wskazówek. Dzięki.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
m_gocha 23:49, 18 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Alicja169 napisał(a)

Tak ten jałowiec wygląda ( swoją drogą przez 25 lat nazywałam go tują).




Kto mi poradzić jak ograniczyć płożący jałowiec, który wchodzi mi na różankę.
Ma około 25 lat, i tak zupełnie nie chciałabym go unicestwić, lecz tylko ograniczyć.
W poprzednich latach już skracałam gałęzie, robiąc to pojedynczo, tam gdzie mi przeszkadzały
Ja bym od dołu odsłoniła całkiem gałęzie (obciąć wszelkie drobne gałązki) a górę podcieła najpierw na rozwidleniach a potem w chmurki. Oczywiście należałoby zostawić tylko te grubsze gałęzie (jedna ładna już jest odsłonięta). Jałowiec ma potencjał Jeżeli pozwolisz to taki na szybko szkic
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Gardenarium 14:16, 19 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz film

http://www.ogrodowisko.pl/watek/599-ogrodowisko-w-iwoniczuzdroju-ciecie-jalowca

Tylko, że ona aż tak nie ma ciśnienia żeby niwaki z niego robić, Jest całkiem niezły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Alicja169 14:22, 19 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
m_gocha dzięki za szkic, będę próbowała coś z tym zrobić, na razie zrobiło się zimno
i brak chęci do wychodzenia z domu
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Alicja169 14:55, 19 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Gardenarium napisał(a)
Masz film

http://www.ogrodowisko.pl/watek/599-ogrodowisko-w-iwoniczuzdroju-ciecie-jalowca

Tylko, że ona aż tak nie ma ciśnienia żeby niwaki z niego robić, Jest całkiem niezły.


Danusiu obejrzałam super instruktaż.! Z humorem i życzliwością podchodzisz do swojej profesji. I do "Niedoskonałych" ogrodników odnosisz się z wyrozumiałością.
Za to jesteśmy wdzięczni.
Jak już wyciągnę sekator (pewnie w przyszłym tygodniu, albo dopiero po świętach) to w razie wątpliwości (a pewnie będą) będę wołać o pomoc.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies