Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Alicja169 14:56, 19 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Kupuję powiedzenie : A gdzie mam szefować "
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Borbetka 20:51, 19 mar 2016


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Od razu bym z niego niwaki zrobiła. Aż się prosi. Rysunek dobry jest.
____________________
borówcowy wizytowka
Alicja169 21:01, 19 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Borbetko szkoda że jesteś tak daleko, poprosiłabym o pomoc

Byłam w Twoim ogrodzie, ale nie pamiętam czy zostawiłam jakiś ślad.
W każdym razie piękny masz ogród . I zadbany.
Dzieki za radę.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
m_gocha 23:29, 31 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Czy teraz można ciąć/przycinać jałowce, cyprysiki, jodły koreańskie, świerki?
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Gardenarium 23:43, 31 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Można.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JoannaDe 17:07, 05 kwi 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169

Kochani, podpowiedzcie jak przyciąć te drzewa: Czy czas na ciecie jest jeszcze dobry? U mnie forsycja już kwitnie.

Tutaj myślałam żeby podciąć od dołu pierwsze gałęzie.


Jodła ma takie suche gałęzie w środku. Czy to jeszcze ma szanse odbić czy lepiej usunąć wszystkie bezigłowe gałęzie? Pewnie nigdy nie była przycinana wiec wygląda jak wygląda. Czy mozna z niej jeszcze cos fajnego zrobic?

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 17:10, 05 kwi 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
A tu druga bidota. Nie dość ze rośnie krzywo to jeszcze jest przerzedzona z jednej strony. Jak zrobić z tego ładne drzewko?


____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
marcin_pacyna 17:24, 05 kwi 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
JoannaDe napisał(a)
A tu druga bidota. Nie dość ze rośnie krzywo to jeszcze jest przerzedzona z jednej strony. Jak zrobić z tego ładne drzewko?




Joanna, ten drugi okaz jest okazją do fantastycznego cięcia. Zacząłem się bawić w przycinanie iglaków i na razie sporo czytam i trochę próbuję, ale marzyłbym o takim układzie iglaka. Niestety nie widzę dokładnie, czy to drugie to też jodła czy świerk? (wygląda na jodłę) W sumie jodły, świerki i sosny gorzej znoszą cięcie niż inne iglaki, ale można je oczywiście ciąć. Musi to też współgrać z jakąś wizją ogrodu (jeśli zrobisz coś, co nie pasuje do reszty, to może dziwnie wyglądać, więc warto czasem może coś posadzić obok i uformować podobnie). Ale do rzeczy: co ja bym zrobił. Ostrzegam, że to będzie odważne:
1) ściąłbym górę, tam gdzie układ zaczyna się trochę burzyć (patrz z lewej strony: iglak idzie od dołu ku górze w ten sposób, że każdy kolejny poziom jest coraz krótszy, ale prawie na samej górze ta proporcja się zaburza, bo wyrasta boczny pęd większy niż wcześniejszy - tu bym ciachnął)
2) spróbowałbym pobawić się w coś na kształt "bonsai", ale niestety to ciężko wytłumaczyć. Myślę, że trzeba byłoby trochę popatrzeć w necie i spróbować. Coś takiego wymagałoby np. pozostawienia tylko kilku bocznych pędów po każdej stronie z wycięciem pozostałych.

Niestety to trochę kiepska rada, bo nie umiem tego inaczej wytłumaczyć. Wydaje mi się jednak, że krzywy pień to może być właśnie zaleta tej jodły (jeśli to jodła).

Pozdrawiam

JoannaDe 17:37, 05 kwi 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Dzieki Marcin za rade. Karol zidentyfikował to drzewko jako świerk kłujący.

Czy coś takiego miałeś na myśli?

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
marcin_pacyna 18:01, 05 kwi 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Tak, o to mi chodziło. Oczywiście zanim się ciachnie, to trzeba 2 albo 3 razy pomyśleć, bo tego się już nie cofnie. Ja akurat zaczynam takie "zabawy" bonsai z sosnami różnego rodzaju, szczególnie w przypadkach, w których nie da się nic zrobić, bo np. złamała się gałąź albo w jakimś miejscu coś się stało z igłami. Świerki są trochę mniej podatne na takie działania, ale w sumie czemu nie...
W przypadku moich świerków są akurat książkowo proste, więc je tylko podkrzesuję od dołu co roku i pozwalam im rosnąć w górę. Tworzy się wtedy taka ładna forma pienna, tj. z gołym pniem od dołu. Jednak jakbym miał takiego świerka, jak Twój, to rozważyłbym jednak właśnie jakieś odważne modelowanie.
Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies