Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Gardenarium 09:23, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Fajny pomysł, powstanie z tego taki krzywy grzyb. Bedzie interesujący.A jodle podetnij od dołu jedno piętro i poobcinaj suche, drobne gałązki. Mozolna robota ale warto.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bartolomeo 18:27, 13 maj 2016


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 5
Nie wiem czy odpowiedni dział...

Mamy różne sosny kupowane od jesieni 2015 r. W tym roku chcemy uszczyknąć nowe przyrosty. Będzie to nasze pierwsze doświadczenie.
Czytałem, że odpowiednia pora to okres od połowy maja do początku czerwca. Obserwuje sosny, ale zupełnie nie wiem jak rozpoznać ten moment. Ponoć igły mają się zacząć odchylać.

Załączam zdjęcia. Zastanowiły mnie bowiem przyrosty sosny limby, gdzie - chyba - igły już się odchylają. Jednak przyrost jest w swej długości bardzo mały wobec zeszłorocznego, co sugeruje, że to jeszcze nie ten moment.

Dla porównania, zdjęcia sosny himalajskiej i wielokwiatowej, gdzie - wg mnie - do uszczykiwania jeszcze trochę czasu.

Zdjęcia wg zasady: ogólne oraz zbliżenie na przyrost, w kolejności: limba, himalajska, wielokwiatowa.

Poradźcie: czy to już kiedy trzeba uszczyknąć limbę? A te dwie inne sosny? Też?

Zdjęcia w następnym poście.
Bartolomeo 18:44, 13 maj 2016


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 5










marcin_pacyna 19:16, 13 maj 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Moim zdaniem czas jest odpowiedni, chociaż można było już wcześniej. Ja w tym roku uszczykiwałem m.in. czarną, limbę, wielokwiatową czy gęstokwiatową. Oraz kilka innych, których nawet nazw nie kojarzę. Robiłem to jednak przy dość małych przyrostach, co spowodowało, że (szczególnie przy czarnej i gęstokwiatowej) sosna "oszalała" i wystrzeliła dziesiątkami nowych przyrostów. Taki zresztą był mój cel. Powiedziałbym, że u Ciebie te świeczki są już dość solidne i ja bym to robił wcześniej, zanim się takie zrobią. Ale moim zdaniem nawet takie większe i bardziej twarde można również obciąć.
Zrobiłbym tak: sprawdź czy dasz radę uszczyknąc jakiś pęd palcami. Jeśli przychodzi to z trudem albo jest wręcz niemożliwe, to znaczy, że można to było robić wcześniej. Ale nie oznacza to moim zdaniem, że teraz nie można, ale być może trzeba będzie użyć jakiegoś narzędzia.
Poczekaj jeszcze na opinie innych, bo nie wykluczam, że ktoś napisze, że to już późno, chociaż moim zdaniem można to robić jeszcze jeszcze i jeszcze trochę (nawet później niż w czerwcu, byle przyrost zdążył przed zimą zdrewnieć).
Wklejam moje fotki. To wynik uszczykiwania sprzed 3 tygodni mniej więcej.

Przy pierwszym zdjęciu, przed uszczykiwaniem było przyrostów o połowę mniej. Ostatnia i przedostatnia fota to gęstokwiatowa Oculus Draconis i moim zdaniem po uszczykiwaniu stanęła nagle w miejscu a po chwili puściła jak szalona "milion" nowych przyrostów (trochę się bałem, bo wsadzana była późną jesienią, ale się super przyjęła).








Bartolomeo 13:36, 15 maj 2016


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 5
marcin_pacyna, dzięki za odzew i zdjęcia!

Za Twoją radą, spróbowaliśmy uszczknąć świeczkę limby i dało się to zrobić z łatwością. To samo zrobiliśmy z innymi, choć nie wszystkimi, rodzajami sosen. Zostały np. bośniackie satelit do późniejszego uszczknięcia.
Świeczki już zasypane cukrem są w słoiku

Teraz będę obserwował jak zachowują się na drzewach uszczknięte przyrosty - to moje pierwsze doświadczenie z rosnącymi sosnami.
Vicky 09:06, 19 maj 2016


Dołączył: 03 sty 2016
Posty: 121
Mam taki okaz, jestem laikiem, nie znam nazwy... Możecie spojrzeć, czy da radę to jakoś uformować, np. kula..?
Pień jest pochylony, ale roślina będzie przesadzana, więc myślałam żeby spróbować ją "wyprostować", tj. posadzić pod kątem

____________________
Za zielonym płotem
marcin_pacyna 09:42, 19 maj 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Dla mnie wygląda to na albo jakiś żywotnik zachodni albo na cyprysik groszkowy. Musiałabyś zrobić jakieś zdjęcia gdzie widać liście z bliska. Moim zdaniem kulę da się z tego próbować zrobić (pewnie nie od razu będzie pełna kula, trzeba będzie w kolejnych latach formować), ale najpierw popatrzyłbym co się dzieje w środku. Iglak może być w środku brązowy bo światło nie dochodzi i jak ciachniesz "kulę", to będziesz miała kulę brązową zamiast zielonej. Jeśli środek jest taki, jak mówię, to najpierw bym go porządnie otrzepał, niech wszystko co tam jest już obumarłe odpadnie a potem zobaczyłbym, co dalej.
Jak jest w środku zielona, to robiłbym kulę, ale trzeba będzie porządnie ją przyciąć.
Wysyłam Ci fotkę, na której widać roślinę przed i po - żywotnik po lewej jest jeszcze do uformowania, natomiast po prawej już po cięciu. Przy czym było mi trochę łatwiej, bo kształt od początku był kulisty.

Karol99 13:58, 19 maj 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Vicky napisał(a)
Mam taki okaz, jestem laikiem, nie znam nazwy... Możecie spojrzeć, czy da radę to jakoś uformować, np. kula..?
Pień jest pochylony, ale roślina będzie przesadzana, więc myślałam żeby spróbować ją "wyprostować", tj. posadzić pod kątem



To jest jałowiec pośredni, moim zdaniem "Mint Julep" wyprowadzony na pniu. Mozna z tego uformować ładną kulę, ponieważ jałowce super znoszą przycinanie.
Z tym posadzeniem pod kątem dobrze myślisz.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
marcin_pacyna 15:23, 19 maj 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Karol99 napisał(a)


To jest jałowiec pośredni, moim zdaniem "Mint Julep" wyprowadzony na pniu. Mozna z tego uformować ładną kulę, ponieważ jałowce super znoszą przycinanie.
Z tym posadzeniem pod kątem dobrze myślisz.


Karol, ale masz oko
Karol99 15:41, 19 maj 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
marcin_pacyna napisał(a)


Karol, ale masz oko


____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies