Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

marcin_pacyna 15:46, 24 cze 2017

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
krzysztofszykowny,

Masz bardzo ładne okazy, które wyglądają jakby były systematycznie cięte.
Nie jestem w stanie rozpoznać, czy to jałowce (raczej tak), żywotniki (raczej nie), czy może jakaś odmiana cyprysika.
Co do cięcia, to trzeba iść na całość, czyli w tym przypadku nie bawić się w pojedyncze gałązki, ale jechać nożycami ręcznymi lub wręcz elektrycznymi. Oczywiście pisze ogólnie, wszystko zależy od tego, do czego zmierzasz.

Pokażę Ci na przykładzie moich jałowców.
Niestety ciąłem za późno, bo zrobiłem to 1 kwietnia, a powinienem był to zrobić w tym roku 2-3 tygodnie wcześniej. Potrzebują one u mnie 2-3 miesiące na regenerację, bo ciacham je nożycami elektrycznymi (bez kabla, akumulatorowe). 2-3 godziny wychodzi na te 8 sztuk. Zwariowałbym gdybym miał obcinać po gałązce, ale czasem też tak trzeba.

Rok temu były cięte bardzo późno, bo w czasie wakacji, a zrobiłem to mimo wszystko żeby jeszcze zdążyć przed jesienią, a musiałem bo "uciekła" mi forma kulista (przez to, że nie przycinałem 2-3 lata) i zaczęły się robić niechciane kształty:


W tym roku cięcie było 1 kwietnia i tuż po cięciu wyglądały tak:


Dzisiejsze fotki, czyli po 3 miesiącach:



Niestety (i oczywiście) po cięciu niektóre obcięte końcówki wpadły do środka i uschły, więc trzeba to wybrać, ale ja to robię przy okazji, czyli jak przechodzę, albo jak leży na wierzchu - do środka nie zaglądam, bo jałowiec i tak w środku będzie brązowy, nic na to nie poradzisz.

Na powiększeniu to trochę widać, ale ja się tym nie przejmuję:



Na drugim Twoim zdjęciu masz po prostu żywotnika zachodniego, potocznie zwanego "tują".
Pokażę Ci na przykładzie jednego mojego, co można z takim zrobić - oczywiście jeśli musisz coś z tym robić. Ja wszystkie (prawie) formuję w jakieś kształty, bo robią się ciekawsze niż puszczone samopas.
Miałem taki żywotnik, który zaczął mi chorować, wyglądał tak (to zdjęcie sprzed 3 lat, zanim zaczął niedomagać):


Musisz "zobaczyć" oczami wyobraźni, co z tego może powstać. U mnie powstało coś takiego i pilnuję, żeby się zagęszczał, ale żeby taki już został. To ta kulka na pierwszym planie z dużą ilością łodyg, co naprawdę fajnie wygląda.

W powiększeniu:


Z tyłu (w prawo) widać przykład żywotnika ciętego a la stożek (ten najwyższy) - to nie jest jego naturalny kształt. Dalej w prawi od najwyższego na razie rośnie naturalnie taki mały żywotnik, a jeszcze dalej w prawo (na zdjęciu przy prawej krawędzi fotki) jest żywotnik wschodni, który z kolei jest tylko podcięty od dołu, żeby nie dotykał ziemi:



To ten duży z innej perspektywy. W marcu po przycięciu był bardziej "ułożony", teraz wypuszcza nowe przyrosty z różnych stron, więc jak będzie mi się chciało, to go jeszcze wyrównam w tym roku, a jak nie, to w przyszłym przed wiosną:



Inny przykład, który zrobiłem z czegoś, co było bardzo podobne do Twojego żywotnika, oczywiście po odpowiednim cięciu i naciąganiu gałęzi :


Z innej strony:



Pozdrawiam
Marcin
krzysztofszy... 23:27, 24 cze 2017


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Dzięki Marcin za obszerną odpowiedź. Posiadasz piękny ogród.
Niestety moje krzaki dopiero zacząłem formować jak wprowadziłem się do teściów, wcześniej rosły jak chciały aż rozrosły się do tych olbrzymich rozmiarów. Teściu nic nie przycinał przez lata. Tak jak piszesz obcinać każdą gałązkę to jest tragedia ale tak robiłem bo gałązki rosły nawet do około 60 cm.
Teraz, gdy już są w miarę uformowane nie chce mi się przycinać każdej gałązki z osobna.
Co do żywotnika to właśnie nie mam koncepcji jeszcze. Oczywiście musiałbym przyciąć tak, żeby pasował do reszty krzaków. Myślałem o formie stożka ale sam nie wiem.

Izabela36 10:21, 15 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
ZbigniewG napisał(a)
można i tak -cel maksymalnie odchudzić i nadać mu regularny kształt bo wiadomo młody Białobok ma często skłonności asymetrii
rok wcześniej był przygotowywany tak żeby bliżej pnia miał gałązki z pąkami wzrostu



Zbyszku chciałabym przyciac po raz pierwszy mojego Białoboka aby nadac mu kształt regularnego stozka i go zageścić. Musze także pobudzić go to wytworzenia nowej gałązki, bo z tyłu dotykał do jałowca i ma braki ( jałowca usuwam niebawem). Jak sie za niego zabrac.

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
ZbigniewG 10:00, 16 mar 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Iza będzie troszkę roboty ale dla niego warto
w górnej części(tak od połowy) wytnij przy pniu gałęzie które wyraźnie dominują i deformują sylwetkę, można je skrócić ale wówczas musisz je kontrolować bo na ich końcach będzie wyrastać "miotła"
dolne przytnij tak by pasowały do zarysu stożka, można patykiem wyznaczyć granicę cięcia.
Jeden koniec przy czubku drugi opierasz o ziemię pod wymaganym kątem - zaznacz koło o odpowiedniej średnicy wokół pnia.
I tak ze 2-3sezony góra 4

tam gdzie będzie łysawo szybko wypuści nowe gałązki nawet z pnia

Iza ten świerk koło kamienia nie bardzo pasuje na serbskiego Bruns może się mylę ale to raczej Inversa chociaż fota z dystansu więc nie jestem pewien
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
makizdetomasz 14:36, 17 mar 2018

Dołączył: 17 mar 2018
Posty: 3
Witam serdecznie,
Proszę o podpowiedz robotnicy w trakcie wymiany podbitki połamali gałęzie
teraz zostały kikuty i drzewo wygląda jak nadgryzione. Co zrobić by odbudować tą dziurę ? Myślałem o pozostawieniu, może coś gdzieś wypuści albo pełnej likwidacji tych gałęzi i naciągnięciu linkami innych.
Proszę o rade.
Dziękuje Tomasz
makizdetomasz 14:50, 17 mar 2018

Dołączył: 17 mar 2018
Posty: 3

cd zdjęć
zielone zostało połamane
Gardenarium 20:24, 17 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wyciąć te suche pietra ładnie po pniu, z tego suchego to już nie wypuści zielonego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izabela36 16:56, 18 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
ZbigniewG napisał(a)
Iza będzie troszkę roboty ale dla niego warto
w górnej części(tak od połowy) wytnij przy pniu gałęzie które wyraźnie dominują i deformują sylwetkę, można je skrócić ale wówczas musisz je kontrolować bo na ich końcach będzie wyrastać "miotła"
dolne przytnij tak by pasowały do zarysu stożka, można patykiem wyznaczyć granicę cięcia.
Jeden koniec przy czubku drugi opierasz o ziemię pod wymaganym kątem - zaznacz koło o odpowiedniej średnicy wokół pnia.
I tak ze 2-3sezony góra 4

tam gdzie będzie łysawo szybko wypuści nowe gałązki nawet z pnia

Iza ten świerk koło kamienia nie bardzo pasuje na serbskiego Bruns może się mylę ale to raczej Inversa chociaż fota z dystansu więc nie jestem pewien


Zbyszku bardzo ci dziekuję. O taka odpowiedz mi chodzi. Powiedz jeszcze kiedy powinnam zabrac sie za przycinanie?
Zrobię jeszcze zdjęcie z bliska, moze mi podpowiesz które dokładnie galezie wyciać, co bym fo pa nie popełniła.
Wiesz co cykne ci tego siwerka jeszcze blizej, moim zdaniem to Bruns w szkółce też tak mówili...Ciekawe co to bedzie?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
makizdetomasz 21:55, 18 mar 2018

Dołączył: 17 mar 2018
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)
Wyciąć te suche pietra ładnie po pniu, z tego suchego to już nie wypuści zielonego.


Dziękuję za odpowiedź, szukam jednak rozwiązania, które chociaż trochę poprawiłoby stan rzeczy bez konieczności wycinania 1/2 masy korony drzewa. Świerk jest piękny, masywny, a tak straci cały swój urok
Izabela36 12:51, 19 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
ZbigniewG napisał(a)
Iza będzie troszkę roboty ale dla niego warto
w górnej części(tak od połowy) wytnij przy pniu gałęzie które wyraźnie dominują i deformują sylwetkę, można je skrócić ale wówczas musisz je kontrolować bo na ich końcach będzie wyrastać "miotła"
dolne przytnij tak by pasowały do zarysu stożka, można patykiem wyznaczyć granicę cięcia.
Jeden koniec przy czubku drugi opierasz o ziemię pod wymaganym kątem - zaznacz koło o odpowiedniej średnicy wokół pnia.
I tak ze 2-3sezony góra 4

tam gdzie będzie łysawo szybko wypuści nowe gałązki nawet z pnia

Iza ten świerk koło kamienia nie bardzo pasuje na serbskiego Bruns może się mylę ale to raczej Inversa chociaż fota z dystansu więc nie jestem pewien


Zdjęcie z bliska

[img size=360x480

Jak to przyciąć?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies