Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Welka 21:39, 21 lip 2012


Dołączył: 25 maj 2012
Posty: 3771
Dzięki, czytam po 5 wątków to zaraz zerkne na te, bo muszę wykorzystać czas jak dzieciaki śpią, teraz jestem u alinkik i u niej podpatruję bonsai z jałowca
____________________
Ewelina Moje zmagania ogrodowe
anna_g 20:34, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Witam,
proszę Was kochani ogrodomaniacy o pomoc. Zerknijcie na zdjęcia poniżej i poradźcie mi a wręcz powiedzcie czy mogę przyciąc te drzewa...i to dość radykalnie. Już mówię o co mi chodzi dokładniej:
na pierwszych zdjęciach są dwa drzewa zaraz przed wejściem do domu - posadzone oczywiście jako maluśkie obecnie po kilkunastu latach (jodła koreańska ma ok 15 lat) oczywiscie rozrosły się pokaźnie. Jodła koreańska ma ucięcy jesienią czubek - ok.2,5 m (ogromnie nie lubię takiego widoku) - ponieważ obydwa drzewka rosną pod drutami telefonicznymi i jodła już niestety o ten kabel zahaczała. Drugie drzewko uczyni to niebawem... Ponadto między tymi drzewkami jest ścieżka - pomału ją zarastają zbliżając się do siebie. Jodla wchodzi też na chodniczek przy domu. Jest "ciachana" to tu to tam i zaczyna wygladać coraz bardziej nieciekawie - zdjęcia tego nie oddaja ale robi się taka chaotyczna. Drzewo obok też będzie za moment za duże i też pewnie poleci mu czubek. Czy można je przyciąć jakoś, że tak powiem niefachowo "po całości"? czyli nie tylko czubek ale "wyszczuplić" od dołu do góry? Są niefortunnie umiejscowione ale na razie są. Prosze o radę. Teraz zdjęcia:








____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:35, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
i dalej





Na tych zdjęciach (choć niestety kiepskich ale trudno) to one nawet mi sie podobają ale i tak coś trzeba z nimi zrobić
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:36, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
I kolejny "delikwent" Tym razem z drugiej strony ogrodu - w "pokoju gościnnym". To jest najwyższe drzewo w tej części ogrodu - zdecydowanie najwyższe i to niemal w dodatku na środku... I jedno. I to samo pytanie - czy można go przyciąć ? W tym miejscu potrzebna jest zaslona od słońca bo to jest zachodnia strona i w lecie bardzo długo nasłoneczniona, żeby sobie tam posiedzieć jakaś zasłona musi być. Jest jeszcze pergola (częsciowo widoczna, częsciowo w remoncie) jednak to za mało.
Szczerze powiedziawszy myślałam wyciąć tego świerka (dobrze mówię?) i posadzić coś co jest ogólnie niższe i wolniej rośnie. Ale chyba to "nie przejdzie" - więc poradźcie coś plissss






____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:38, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
A to zdjęcia z balkonu:





____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:39, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
No ale to jeszcze nie koniec (to wszystko przez dzisiejszy spacerek po zejściu śniegów ):

mam takiego cisa - myślałam o tym żeby go poprzycinać na formę takiego ala-bonsaja - bo w tej chwili ma wygląd średnio nieciekawy... myślicie, że można?






____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:40, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
No i ostatnia już obiecuję sprawa (na dzisiaj). Zdjęcie iglaka przy schodach wejściowych - rośnie tam kilka lat ale niewiele. Jak widać przyrasta niemało... Na razie się mieści - jednak niektóre gałęzie zaczynają już przechodzić przez balustradę na schodach. Jeszcze "chwila" i znowu będzie problem że jest zbyt wielki i rozłożysty... Czy można już teraz dokonywać jakiegoś cięcia żeby na jakiś czas go okiełznać i nie mieć problemu za rok czy dwa?





I to już naprawdę wszystko (co prawda jest jeszcze do przycięcia brzoza - no ale to nie iglak ) - Gdyby ktoś z Was kochani zechciał tu zajrzeć i coś poradzić, zasugerować - byłabym bardzo wdzięczna
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Gardenarium 21:18, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna_g napisał(a)








Te możesz jeszcze podgolić od dołu żeby swobodnie można było pod nimi przechodzić. Można je podrównać i skrócić im obciąc po prostu przewodniki, każde zakończenie gałęzi, aby wyglądały równo i proporcjonalnie. Takie grzyby zrobić i nie pozwolic im rosnąć już do góry.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:21, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna_g napisał(a)







A te tnij w baryłę, jak ja tnę swoją daglezję. Po prostu spalinowymi nozycami po całości ciacham. Górą też, ale musisz mieć nozyce na wysięgniku i regulowany kąt cięcia. Ja mam takowe i bardzo nam się przydają do bardzo wysokich zywopłotów.





Efekt końcowy


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:23, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna_g napisał(a)








A tutaj bardzo prosta sprawa, nie ma co deliberować, tnij topiary, czyli stożki na pniu, także nożycami na wysięgniku.

Albo skracaj tylko przewodniki na każdej gałęzi wtedy będzie bardziej swobodny kształt.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies