Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Gardenarium 21:28, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna_g napisał(a)









Może powstać ciekawe coś, gałązki od dołu poczyść ze wszystkiego a górę dotnij w kulę.

Tutaj mam trochę inny, bo "wyższy przykład"



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:29, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cięcie świerków w stożki

Cięte i nie cięte



Wszystko jest możliwe







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:33, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przed



i po



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:38, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przed



PO



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_g 21:38, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Gardenarium napisał(a)









A tutaj bardzo prosta sprawa, nie ma co deliberować, tnij topiary, czyli stożki na pniu, także nożycami na wysięgniku.

Albo skracaj tylko przewodniki na każdej gałęzi wtedy będzie bardziej swobodny kształt.


Po pierwsze bardzo dziękuję Ci Szefowo za odpowiedzi - teraz jestem spokojna że ich nie skrzywdzę Pomysł cięcia "na baryłę" nigdy by mi nie wpadł do głowy - Twoja daglezja wygląda tak świetnie.

Jeszcze tylko prośba - ta prosta sprawa czyli topiary nie jest dla mnie taka prosta Topiary (po tym co poczytałam i zobaczyłam) kojarzą mi się bardziej z takimi żywymi rzeźbami... gęstymi i zielonymi o różnych kształtach. Jakoś nie mogę zobaczyć oczyma wyobraźni czegoś takiego na tym świerku... czy masz może Danusiu jakieś zdjęcie poglądowe??? czy to po prostu ma wyglądać tak że będzie cięty do stożka - tak na równo od dołu - taki trójkącik?
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Gardenarium 21:41, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna_g napisał(a)
No i ostatnia już obiecuję sprawa (na dzisiaj). Zdjęcie iglaka przy schodach wejściowych - rośnie tam kilka lat ale niewiele. Jak widać przyrasta niemało... Na razie się mieści - jednak niektóre gałęzie zaczynają już przechodzić przez balustradę na schodach. Jeszcze "chwila" i znowu będzie problem że jest zbyt wielki i rozłożysty... Czy można już teraz dokonywać jakiegoś cięcia żeby na jakiś czas go okiełznać i nie mieć problemu za rok czy dwa?





I to już naprawdę wszystko (co prawda jest jeszcze do przycięcia brzoza - no ale to nie iglak ) - Gdyby ktoś z Was kochani zechciał tu zajrzeć i coś poradzić, zasugerować - byłabym bardzo wdzięczna


To przykład podstawowego błędu - sadzenie wielkiego drzewa zbyt blisko domu, koniecznie trzeba go ciąć, najlepiej w stożek. uciąć mu przewodnik żeby już nie rósł po pól metra do góry.

A tak na marginesie to przeczytaj ten artykuł od początku, na pewno pomoże. Musisz przyswoić te wiadomości, aby zrozumieć dlaczego cięcie było już dawno konieczne.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/339-ciecie-iglakow

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_g 21:42, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Danusiu - suuuuper - strasznie Ci dziękuję
Myślałam właśnie o tych świerkach (widziałam je w którymś wątku na zdjęciach- tylko tyle tego tu jest... ) Jesteś kochana Szefowa (podziwiam że masz dla nas tyle czasu i cierpliwości) i już wszystko wiem (znaczy tak mi się wydaje). Teraz tylko "łatwizna" .... trzeba to zrobić
Jak zrobię pokażę co wyszło Jeszcze raz serdeczne dzięki dzięki dzięki

____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Gardenarium 21:42, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trąbię o iglakach już od miesiąca

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/340-iglaki-niezastapione-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/355-iglaki-sadzenie-i-pielegnacja

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/341-jak-zrobic-bonsai-ze-starych-iglakow
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:43, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Od razu nie osiągniesz takiego efektu, ale początek musisz zrobić kiedyś
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_g 21:49, 01 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Artykuł przeczytam od "deski do deski" Prawie całą zime czytam, uczę się, dowiaduję, planuję, zbieram informacje. To jest bardzo przyjmne choć nie takie proste bo jednak bardzo mało wiem i trzeba czasu by się wielu rzeczy nauczyć. Wiem, że to błąd z tym nasadzeniem... mogę tylko powiedzieć, że nie mój pomysł... i że nie miałam na to zupełnie wpływu... tak samo jak na te inne drzewka posadzone gdzie bądź. Ogród jest "mój - nie mój" - teraz ciut "przechodzi" na mnie, i chciałabym niektóre rzeczy uporządkować choć zapewne będzie to wymagało mnóstwa dyplomacji... Coś jednak na pewno się uda. Przy Waszej Ogrodowiskowej pomocy mam nadzieję Bardzo dziękuję

No usłyszałam właśnie te Twoje "trąby" i biorę się za iglaki Wybacz laikowi pytania naiwne
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies