Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Gardenarium 14:29, 04 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczekaj do wiosny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Katka 14:34, 04 sie 2014


Dołączył: 04 sty 2013
Posty: 138
Gardenarium napisał(a)
Poczekaj do wiosny.

Dziękuje bardzo za odpowiedź.
W takim razie daje im spokój do wiosny.
____________________
Katka- Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?
Gardenarium 17:09, 04 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Krzysztof_Baranski napisał(a)
Witam, kiedy najlepiej przycinać gałęzie choinki na zdjęciu? Czy po przycięciu dolnych gałęzi, drzewo odzyska przy pniu więcej iglaków(w tej chwili ich prawie nie ma)?



To nie jest "choinka", a świerk kłujący Picea pungens.

Przycina się wczesną wiosną, zanim zaczną rosnąć. Więcej informacji o cięciu iglaków tutaj. Poczytaj http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/339-ciecie-iglakow

A co chcesz uzyskać?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysztof_Ba... 20:45, 04 cze 2015

Dołączył: 31 maj 2015
Posty: 1
Chcę, by świerk był węższy(w tej chwili jest za szeroki), ale gałęzie przy pniu straciły dużo igieł. Czy jeżeli przytnę gałęzie o połowę na wiosnę, to te przy pniu zaczną mieć nowe igły?
____________________
ZbigniewG 21:44, 04 cze 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Krzysztof fachowo robi się tak jak pisze Danusia ale jeżeli świerzbią ręce i zaryzykujesz roczny widok drapaka to przytnij teraz wszystkie gałęzie do miejsca w którym jest jeszcze maleńki tegoroczny przyrost (srebrzysty)

ostrzegam świerk do następnej wiosny lub lata może wyglądać koszmarnie
i nie przesadź bo do przeżycia musi mu zostać trochę zielonego

te świerki Hoopsii obrabiam trzeci rok

ten po prawej na wiosnę miał tylko gałązki długości 10-20cm - był skracany na maksa, jutro będzie korekta części przyrostów

oczywiście ze starszymi trzeba się sporo namęczyć i uważać bo się może "obrazić" na nas - jak to ze starszymi

bezpieczną ścieżkę pokazała Danusia a moja to...?
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 14:31, 07 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dla osoby niewprawionej w tego typu działaniach polecam poczekać do następnej wiosny (kwiecień) i wtedy tnij.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:27, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aterus napisał(a)
Kłaniam się Państwu nisko i proszę o radę.
Jestem zmuszony wykonać cięcie (majowe uszczykiwanie świeczek tu nie wystarczy) wielu gałęzi kilkunastoletnich sosen pospolitych (średnica tych gałęzi waha się w granicach 1-6cm). Miesiąc temu nabyłem działkę z bardzo zaniedbanym ogrodem, w którym za gęsto posadzone sosny walczą o światło między sobą oraz zasłaniają do niego dostęp innym roślinom. Wygląda to tragicznie i cięcie jest niezbędne.
Przeczytałem artykuły
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/341-jak-zrobic-bonsai-ze-starych-iglakow oraz http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/339-ciecie-iglakow, z których wnioskuję, że cięcia powinienem dokonać w marcu.

Proszę jednak o radę, jak mam odnieść się do sprzecznych informacji, którymi zalewają mnie znajomi. Każdy z nich podsuwa różne publikacje lub dzieli się swymi doświadczeniami, z których wynika, że sosnę przycinać "bezwzględnie" należy:
-jesienią i zimą (bo nie ma wtedy patogenów),
-w kwietniu (bo właśnie rusza wegetacja),
-w maju i czerwcu (bo wegetacja w pełni i dzięki wytwarzanym substancjom odżywczym, drzewo najszybciej uruchamia system obronny),
-w lipcu i sierpniu (bo wytwarza się jeszcze więcej substancji odżywczych) ,
-na przełomie sierpnia i września (bo po wegetacji),
-przez cały rok (bo i tak rany zaleje żywica).
Cytując klasyka: No żesz w mordę… Mam naprawdę spory mętlik w głowie...

Szanowni Państwo, jak to jest z tym terminem cięcia w przypadku sosny pospolitej (gałęzie grubości od 1 do 6 cm)? Naprawdę muszę ciąć i chcę, by drzewa zniosły to jak najlepiej…

Drugie pytanie dotyczy świerków kłujących. Posadzone wzdłuż ogrodzenia stykają się bokami. W miejscach, gdzie gałęzie zachodzą na siebie, zaczynają schnąć i drewnieć z braku światła. Powinienem je podciąć. I znowu pytanie o termin: czy zrobić to w marcu?

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 11:28, 08 lip 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
aterus napisał(a)
..Cytując klasyka: No żesz w mordę… Mam naprawdę spory mętlik w głowie....


a drugi klasyk mówi "rób jak uważasz ale uważaj jak robisz"
niepotrzebnie się stresujesz te gatunki zniosą prawie wszystko

jedyne ryzyko że przycięta stara gałąź może już nie wypuścić nowych przyrostów i zostanie łysa wiec tutaj musisz pokombinować o ile nie chcesz mieć gołego pnia

tnij -lada moment
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
ele2001 11:28, 08 lip 2015


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Tnij, tak jak mówi Zbyszek i nie przejmuj sie jeśli musisz interweniować zrób to teraz pogoda jest ku temu,a na wiosne roslina juz zacznie regenerować straty tylko pamiętaj sosna nie wypuści nowych pędów ze starego drewna tak samo świerk,zastanów sie dwa razy zanim coś wytniesz..
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Gardenarium 11:28, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ależ mi się spodobała wypowiedź Aterusa
Takie grubasy tnij w marcu.

Świeczki jak są w fazie świeczek i tyle, ale jak musisz ciąć kiedy indziej bo nie ma wyjścia to się tnie w innych terminach, ale Ty musisz zaplanować, więc planuj jak wyżej radzą koledzy i ja
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies