Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Sklep

Sadzenie krzewów pod drzewami

Kinia
Philippines_mt_malarayat_golf_and_country_club_helipad_helicopter

Dodany 13:53, 24 sty 2012
Witajcie, co za wspaniałe forum!

Wiele już się z niego dowiedziałam, ale mam jeszcze trochę wątpliwości...

Czy macie doświadczenie w sadzeniu krzewów pod drzewami, dorosłymi, dużymi okazami? Widziałam takie realizacje w parkach, wiem, że są gatunki które znoszą takie warunki, a świetnie zastępują trawnik który trudno tam utrzymać, no ale....

jak to zrobić w praktyce? Przecież drzewa mają rozległy i płytki system korzeniowy - jak wykopać dół i zasadzić krzewy (wiem, że mogę posadzić byliny, ale chodzi mi o sporą rabatę różnogatunkową), żeby nie zaszkodzić drzewom, albo chociaż zminimalizować negatywne skutki?

Danusiu, czy w swojej praktyce ogrodniczej spotkałaś się z takim zagadnieniem?
Gardenarium
Img_0144-001

Dodany 15:42, 24 sty 2012
Tak, trzeba sadzić nieco dalej od drzewa, wyskrobać dołek, podsypać kompostu i oczywiście rozciągnąć linię kroplującą żeby się podlewało. Sadzić rośliny ukorzeniające się pędami - irga Major, trzmieliny kolorowe. Dolewać.

Dla drobniejszych roślin można na korzeniach nasypać niewielką warstwę kompostu i tam sadzić.

Dodany 16:14, 24 sty 2012 , edytowany o 16:16, 24 sty 2012
Przepraszam, że się wtrącam z moim doświadczeniem. Ale powiem, jak to u mnie było/jest. Ja mam dużo bardzo starych drzew (np. lipa ma 200 lat, świerki ok. 100, brzozy 40, modrzewie i akacje oraz jesiony) - są to drzewa, które pożarły całą wartość odżywczą z gleby. I ja "starą" glebę zasilałam porządnie kompostem i obornikiem (odnowienie gleby trwało u mnie 3 sezony) i sadziłam krzewy. Generalnie nic się nie stanie, jak kopiąc dół odrąbiemy trochę korzeni, to i tak nie jest dużo w stosunku do masy korony. Buki mogą być wrażliwe na takie naruszanie bryły korzeniowej, one idą promieniście po glebie i lubią się okręcać w ziemi. Ale inne drzewa mają korzenie palowe wgłąb. Trzeba pamiętać, że drzewo dożywia się dzięki licznym korzeniom w tej wierzchniej warstwie ale one mają wielką siłę odradzania. Często starałam się ustalić jak przebiegają korzenie danego drzewa, to widać po przesuszonej ziemi, suchej trawie. I jak zaczynałam kopać w tym miejscu to zawsze tak było. Tak naprawdę chodzi o to, żeby drzewa nie zabierały pokarmu Twoim krzakom i bylinom. Pod drzewami będzie zawsze niedosyt wody i zwiększone zapotrzebowanie na kompost/obornik - wartości odżywcze.
Przecież sadząc krzewy nie wytniesz wszystkich korzeni? Pomogłam?

Ja mam pod drzewami: kaliny, derenie, RH, młode cisy, hortensje - generalnie cały szpaler krzewów - woda jest najważniejsza.

Dodany 16:15, 24 sty 2012
Ups, myślałam, że Danusia już w drodze do Essen i odpowiedziałam "w zastępstwie".

Dodany 02:36, 25 sty 2012
dobrze do dołka wrzucić też trochę żelu, który spowoduje gromadzenie wody dla rośliny, gdy roślina będzie miała za sucho , odda ja jejżel dobrze wrzucać już namoczony żeby był taki"skrzek", to wtedy się nie zbryli
Kinia
Philippines_mt_malarayat_golf_and_country_club_helipad_helicopter

Dodany 12:48, 06 lut 2012
Danusiu,

nieco dalej od drzewa - 0,5 m wystarczy? od takiego dużego drzewa, średnicy ponad 1 m

@Pszczelarnia

bardzo pomocne! A jak zasilasz ziemię obornikiem? wymieniasz między korzeniami?

@monteverde

A czy to zamiast czy obok nawadniania kroplowego?

Jedna z rabat będzie na wyspie - o tamte drzewa martwię się najbardziej bo jest ich sporo, a wyspa mała i korzenie mogą być gęsto, no ale z wodą nie powinno być problemów

Myślałam o porzeczce alpejskiej, berberysach różnych, jałowcu sabińskim, śnieguliczkach, irdze, barwinku,cisy, lilaki tam gdzie jasniej

a na wyspie - ekran z cisa wokół altanki, liliowce, turzyce buchnana, tawuła douglasa (potrzebny jakis wyzszy krzew tworzacy przeslone wizualna), paprocie a na pnie drzew puscic hortensje pnącą.
monteverde
P1010191-001

Dodany 12:59, 06 lut 2012
zamiast jak ktoś nie ma nawadniania
Pszczelarnia
Logo_06

Dodany 13:10, 06 lut 2012
Same moje ulubione krzaczory! Tylko czy berberysom nie będzie za ciemno pod drzewami? Wdzięczna Ci jestem za śnieguliczkę (ją trzeba reintrodukować do naszych ogrodów, uważam). Są teraz takie odmiany z różowymi kuleczkami ale te białe dłużej trzymają się na krzewach, te różowe są delikatniejsze i nie obsypują całego krzewu regularnie (mimo, że mają więcej słońca w ogóle niż te białe u mnie).

U mnie pod drzewami było mało ziemi, wszystko ubogie zbite więc ja przekopywałam z obornikiem: to właściwie była zabawa: kupka obornika i obrót szpadlem. Potem nawiozłam na to wszystko kompostu (nie żałowałam im), dodatkowo pod drzewami wwiercałam się ręcznie takim czymś i zasilałam same drzewa (według specjalistycznej książki). W ciągu 2 lat doprowadziłam wszystko do ładu (to znaczy nie wszystko ale jedną część), przycięłam krzewy, dożywiłam. W tym roku zafunduję im guano gołębie. I teraz tylko podlewam. Oczywiście, że linia do podlewania lepsza od żelu. Ja żelu nie używam (awersja do chemii).

Dodany 21:42, 06 lut 2012
Tam to taki raczej półcień - wysoko osadzona korona, mocno pocięta, green carpet chyba da rade?

A snieguliczki rozowe takie male czy duze? Widzialam ostatnio posadzone wygladaly jak hancock, ale on chyba nie zawiazuje owocow - a te byly malutkie i maja teraz rozowe owocki.

Czyli przekopałaś na głębokość szpadla cały teren pod drzewem? Ostro!

Dodany 21:50, 06 lut 2012
Czasami to pół szpadla było. I nie dokładnie sztych przy sztychu. Ale na 50 metrach długości przerobiłam całą rabatę z tym, że na niej rosły tylko krzewy i drzewa, byliny wprowadziłam po 2 sezonach zmagaia się z ziemią (jakoś tak wyszło czasowo). Ta śnieguliczka to normalna wielkość. Poszukam nazwy Dorenn coś tam, mam niewiele jeszcze jej.