Gdzie jesteś » Forum » Ogrody polskie » Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

hanka_andrus 12:38, 28 mar 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Dobrze jest zobaczyć co nieco ,,od kuchni"
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Vinz 19:46, 28 mar 2012


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Trochę się nanosiłem tych roślinek, generalnie praca w takim miejscu bardzo dużo mi dała. Pracowali tam ludzie od któych dużo się mogłem nauczyć. Było bardzo ciekawie, ale w sezonie turystycznym praca stawała się czasami męcząca.
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
iwona100na 14:37, 27 lip 2012


Dołączył: 22 wrz 2011
Posty: 271
Lipiec 2012

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy - niedaleko Koszalina, zostały założone w 1992 roku. Ich realizacja wciąż trwa. Obecnie do zwiedzania dostępnych jest 28 różnych ogrodów tematycznych. Łącznie zgromadzonych jest ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin. Powierzchnia ogrodów to ponad 4 ha.
Ogrody zostały wielokrotnie nagrodzone, m.in. przez Polską Organizację Turystyczną w konkursie "Turystyczny Produkt Roku" oraz zajął I miejsce jako "Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Środkowego"


Spacer po ogrodach był dla mnie cudownym doświadczeniem. Nie sposób opisać i przedstawić każdy jego zakątek, ale byłam nim naprawdę oczarowana.
Dość dużą grupę stanowią tutaj ogrody pobudzające różne zmysły min.
wzroku - czyli ogrody barw tj.

OGRÓD PURPURY I OGNIA - w stylu śródziemnomorskim
W ogrodzie tym dominują barwy i odcienie czerwieni od purpurowo-szkarłatnej kwiatów, poprzez przytłumione czerwone kolory gliny, terakoty,ściany muru, amfor i donic oraz ścieżek aż do zgaszonych czerwono-brązowych źdźbeł traw i liści rozchodnika.



NIEBIESKO - ŻÓŁTY - romantyczny
Niebieski we wszystkich odcieniach jest kolorem nieba i wody. Symbolizuje czystość, przepych, dostojeństwo, uspokaja, chłodzi a równocześnie nastraja optymistycznie.
Żółty zaś to kolor słońca. Ogrzewa i czyni kolor niebieski przyjaznym. Daje radość.




ŻÓŁTO - POMARAŃCZOWY - w stylu wiejskim

Ten ogród tonie w barwach słońca. Połączenie tych barw w równych proporcjach to płomień ognia dający ciepło i dużo radości. Nastraja bardzo pozytywnie.
Jest promienny i pełen życia. Jest połączeniem naturalnej wikliny, kamienia, gliny i drewna.




Kolejną grupę stanowią ogrody pobudzające zmysły węchu - to ogrody zapachu
Spacerując po nich należy choć na chwilę zatrzymać się zamknąć oczy i odetchnąć pełną piersią, a błogi zapach wypełnia powoli całe ciało, cudowne uczucie

OGRÓD HERBARIUM- ziołowy węzłowy
Trzy gatunki ziół: tymianek, ożanka, santolina przybierają kształt węzła-ciągłej zaplecionej linii w postaci niskich żywopłotów wpisanych w również niski obwódkowy symetryczny żywopłot z bukszpanu.


Kolejnym ogrodem o którym warto wspomnieć jest

OGRÓD JAPOŃSKO - klasyczny
Wywarł na mnie ogromne wrażenie





Do niezwykłych zakątków zależy zaliczyć
OGRÓD LEŚNY
Cudowne rzeźby szyszki, żołędzie nawet ławka, wszystkie wykonane z drewna. Każdy najmniejszy szczegół tej leśnej aranżacji przykuł moją uwagę - nawet śpiący na pniu krasnal




A o to inne zakątki naszej ogrodowej wycieczki





Ogrody są jak obrazy ciągle malowane, zmieniają się w zależności od pory roku i zapraszają nas do siebie, kuszą barwami, zapachem ...




____________________
Iwona - Ogród amatora - proszę o pomoc
Gardenarium 16:34, 06 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Informacja z Ogrodów w Dobrzycy:

Szanowni Państwo
Miło nam poinformować, że we wrześniu Telewizja Polska wyemituje 4 różne programy o Ogrodach Hortulus w Dobrzycy.
Zapraszamy Państwa do oglądania premier na antenie TVP1 i TVR.


Chętnie pooglądamy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 15:58, 14 wrz 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
A czy można prosić o podanie jakiś dokładniejszych informacji kiedy i na jakiej stacji będzie coś o Hortulusie?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Basiaw 11:52, 16 wrz 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Już wiem, na stronie Hortulusa są podane programy i godziny emisji, można sobie sprawdzić.

Może ktoś się wybiera do Dobrzycy w sobotę 22.09? Ja będę w ramach wycieczki z zakładu pracy męża, fajnie wymyślili
____________________
Nasz mały, zielony świat
kasia34 12:17, 16 sty 2013

Dołączył: 16 sty 2013
Posty: 1
Byłam w tym roku w ogrodach Hortulus. Przepiękne miejsce, warto te ogrody zwiedzać przez cały rok. Szczególnie polecam wynajęcie przewodnika, wiele z tych ogrodów ma znaczenie symboliczne. Można tu spotkać wiele roślin rzadkich w Polsce. Wiele przydatnych informacji znalazłam na stronie www.hortulus.com. Ogrody mają już ponad 20 lat i zdobyły liczne wyróżnienia i nagrody.
polinka 21:16, 05 sie 2013


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Lipiec 2013r.







____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Franelka 23:13, 12 maj 2014

Dołączył: 09 maj 2014
Posty: 2
Dziwne zjawisko dotyczące Hortulusa wszystkie wpisy które nie są hymnem pochlebnym giną na forach. Wpisałam kilka takich komentarzy i wszystkie znikły. Chyba działa jakaś 5 kolumna
Gardenarium 23:38, 12 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Twój wątek jet tutaj, proszę o spełnienie prośby i wklejenie posta tutaj a nie w oddzielnym wątku ponieważ nie dublujemy wątków, ani nie piszemy drukowanymi literami zgodnie z regulaminem.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4502-hortulus
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies