Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata żwirowa wady i zalety takich rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata żwirowa wady i zalety takich rabat

ewa_k 12:51, 20 lip 2012


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
witaj, zbieg okoliczności, właśnie wczoraj przejrzałam cały Twój wątek, zazdroszczę wszystkim dużych drzew na działkach, ja mam prawie łyse pole. Tak na marginesie u mojego Taty na działce rośnie orzech włoski a pod nim wszystkie piękne kwiatki a nawet wisienka, nektarynka, brzoskwinia, pachnące poziomki a kiedyś były też truskawki. Czy ta rabatka wzdłuż tarasu jest wysypana właśnie węglem? Miałam zamiar wykończyć swoje korą na włókninie { tak polecała Maja, nawet ją w dużych ilościach kupiłam}. Na zeszłorocznych targach Zieleń ...było stoisko z węglem. Nawet mam ulotkę. Może namiary na dostawcę /producenta? Bo u mnie problem z odbiorem własnym. To co sprawdzałam to było w workach lub big bagach, co lepsze? i jeszcze jaka jest tego wydajność. jak gdzieś tam dzwoniłam to polecali mi droną frakcję na spód a na sam wierzch grubszą, a jak Ty masz?
____________________
Ewa
gardney 13:45, 23 lip 2012


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Mam pytanie do Danusi jaki to rodzaj żwirku ten jasny w ogrodzie nowoczesnym na którym rosną Citronelle i opiophogon? Czy to jest biała marianna? Czy jakiś inny?. Słyszałam że niektóre żwirki nie służą roślinom a nie chcę zabić swoich konwalników i hackonechloa Chciałabym kupiś kamyk ale niestety już mam zawroty głowy od rodzajów i cen żwirów i grysów...
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
inya 09:20, 24 lip 2012


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 140
ewa_k - masz odpowiedź na PW
Ja zamawiałam luzem (wychodzi najtaniej za tonę) i do tego dochodzi koszt transportu. Najdrożej wychodzi w workach małych - ale najłatwiej to przetransportować. 1 paleta = 26 małych worków. Ponieważ ja wzięłam 15 ton na spółkę z moją babcią - zamówiłam mniejsza frakcję (10-20 mm) - babcia używa do mieszania z ziemią (jako nawóz). Do samego wysypywania na rabatach zamówiłabym frakcję grubszą.
Tam jest napisane, że jeden 30-litrowy worek (20 kg) wystarczy na powierzchnię 1 m2. Przykład zakupu na powierzchnię 100 m2 – 2 tony.
10-20 mm – warstwa podkładowa
20-40 mm – warstwa wierzchnia
Rozsypuje 5 - 6 cm warstwę na rabatach. U mnie to w sumie jak się sypnęło - tak jest
____________________
Marta - mój Diamentowy ogród :)
summer78 15:09, 26 lip 2012

Dołączył: 20 lip 2012
Posty: 10
Ja mam w swoim ogrodzie tylko żwir, dokładnie granit, ale nie taki drobny, raczej większe kamyki, frakacji 30-50 mmm a nawet większe. Tylko to się sprawdza . bo mam ogród narażony na wiatr okrutnie i kora by sobie odfruwała no i piesek co ma AdHD by ją wiecznie biegając rozrzucał Ponieważ mieszkam na Dolnym Śląsku, a w odległości kilkunastu kilometrów wydobywa się granit, jest on w całkiem dobrej cenie, zamawiałam całą ciężarówkę na tony.
mirela 11:59, 11 paź 2012


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Mam pytanie odnośnie węgla brunatnego ... znalazłam skłąd który ma ekogroszek wielkości do 25 mm.Czy taki może być ? Czy on jakoś musi być specjalnie czyszczony ?
____________________
Walczę z ogrodem...
Krzysiek1973 10:45, 18 cze 2013

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Może tutaj ktoś odpowie
Mam tuje w szpalerze, pod nimi włóknina i na niej żwir płukany. Od wczoraj zacząłem walkę z włókniną, wyrywam ją z pod drzewek, ale co ze żwirem, mogę go spowrotem dać pod tuje?
____________________
Krzysiek
Wieloszka 11:56, 18 cze 2013


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Ja mam na kilku rabatach żwir bez włókniny - i doświadczenie moje jest takie, że musi go być ciut więcej, bo kamyczki wbijają się w ziemię i "znikają" . Poza tym bardziej się brudzą przy deszczach (moje są jasne) no i przesadzanie czegokolwiek na taką rabatę wymaga zdjęcia kamieni - inaczej całe są umazane ziemią. A wracając do Twojego pytania - wg mnie możesz dać żwirek pod thuje, tylko trochę grubszą warstwę.
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Krzysiek1973 13:09, 18 cze 2013

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Nie wiem co uważasz za grubszą warstwę? Obecnie mam tam 5-10cm.
____________________
Krzysiek
Wieloszka 13:12, 18 cze 2013


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Wg mnie to w zupełności wystarczy.
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Krzysiek1973 23:41, 18 cze 2013

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Dziękuję za odpowiedź.
____________________
Krzysiek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies