Gdzie jesteś » Forum » Róże » Jak ciąć róże? Cięcie róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak ciąć róże? Cięcie róż

megabasia 16:48, 06 mar 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Witam.
Przeczytałam cały wątek ze dwa razy, jeszcze jakieś artykuły o cięciu róż, które znalazłam na ogrodowisku, i dalej jestem zielona. Jedyne, co do mnie trafia, to to, że nad oczkiem i tak, by woda doń nie kapała. Mam dwie rosarium uetersen, sadzone dwa lata temu. Stan obecny jak na fotach, zdaje się, że prawie nie przemarzły, bo większość gałęzi zielona. Czy ktoś mógłby mi narysować, jak mniej więcej je ciąć? Jeszcze gdzieś wyczytałam, żeby za mocno nie ciąć, jak chcę, żeby szły wysoko. Czy te róże dla obfitego kwitnienia powinno się przyginać na poziomo? Nic nie robiłam oprócz nawożenia i przyginania w stronę ogrodzenia, a kwitły bardzo ładnie. Jedną złapała późnym latem plamistość, będę pewnie musiała pryskać zaraz? I kiedy ciąć? Teraz w marcu? Wiem, że zadaję pytania przedszkolaka, ale się z deczka pogubiłam


____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Rozaria 22:31, 06 mar 2014


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 3
właściwie nic nie trzeba robic, to jeszcze młoda roślina.
Rozarium U. można prowadzic na dwa sposoby
jako pnącą wtedy podwiązujemy do podpór pędy i prowadzimy je wysoko
lub jako krzaczastą i puszczamy ją swobodnie
od 4 roku wycinamy najstarsze pędy przeswietlając nieco krzak
chyba że zrobi to za nas zima
____________________
Anita1978 10:21, 07 mar 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Na plamistość możesz teraz w fazie bezlistnej miedzianem spryskać- gdy w dzień jest 5 stopni a w nocy nie ma przymrozkiu. Później można previcur albo amistar- to już tzw twarda chemia. Ja też walczę z tą zarazą!
____________________
ogródek Anity
Anita1978 10:25, 07 mar 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
"Do cięcia róż przystępujemy w kwietniu - najlepiej w połowie miesiąca, gdy nie ma już możliwości wystąpienia przymrozków.
U młodych krzewów róż - posadzonych rok wcześniej - wszystkie pędy obcina się na 4 oczka - 20 - 40 cm.
U starszych krzewów - najpierw wycinany pędy słabe, przemarznięte, krzyżujące się, chore.

Cięcie róż historycznych kwitnących raz - przeprowadza się po kwitnieniu - najpierw wycina się pędy zagęszczające krzew, cienkie, słabe, a następnie pędy przycina się na 1/3 wysokości.
Wiosną przycinany tylko pędy które zmarzły.

Cięcie róż historycznych powtarzających kwitnienie - najpierw usuwamy najstarsze pędy, najsłabsze, chore, nadmiernie zagęszczające koronę, potem pędy skracamy o 1/3 długości pędu.

Cięcie róż wielkokwiatowych - wycinamy najsłabsze pędy, chore, zostawiamy najsilniejsze pędy i ucinamy je nad 3 - 5 pędem. Odmiany silnie rosnące możemy ciąć nawet nad 5 - 8 pąkiem.

Cięcie róż wielokwiatowych - rabatowych - wycinamy słabe i chore pędy, przeciętnie pędy tnie się na wysokość 30 - 50 cm, i zostawia 5 - 10 pędów. Nisko rosnące odmiany przycina się na wysokość 20 - 30 cm, silne rosnące 40 - 60 cm.

Cięcie róż okrywowych - róże te nie wymagają silnego cięcia, przeważnie podcinamy je co kilka lat, na bieżącą usuwa się chore pędy, uszkodzone oraz te które wychodzą poza ustaloną granice. Przycina się też gałęzie uszkodzone przez mróz."


____________________
ogródek Anity
____________________
ogródek Anity
Anita1978 10:25, 07 mar 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
I jeszcze takie

"Należy pamiętać o - kilka przykazań:

- cięcie wykonujemy w kwietniu,
- w dniu słonecznym i bezdeszczowym
- sekator musi być ostry
- cięcie wykonujemy skośnie nad oczkiem
- oczko musi być skierowane na zewnątrz krzewu
- cięcie musi być przeprowadzone do 1 cm nad oczkiem
- zbyt bliskie cięcie może spowodować wyłamanie pędu w przyszłości
- duże rany zabezpieczamy np Funabenem
- cięcie sanitarne polega na wycięciu wszystkich pędów słabych, chorych, przemarzniętych, uszkodzonych
- po cięciu sanitarnym przeprowadzamy prawidłowe cięcie
- w celu odmłodzenia krzewu wycinamy też najstarszy i najgrubszy pęd albo 2 lub 3 najstarsze
- należy pamiętać o odkażaniu sekatora po każdym cięciu - ochrona przed guzowatością korzeni"


"Cięcie sanitarne.
- wykonywane jest przed właściwym cięciem róż
- polega na wycięciu wszystkich pędów które:
są słabe, uszkodzone, przemarznięte, chore, krzyżujące się ze sobą.
- zostawia się silne, grube pędy - od 3 do 5."
____________________
ogródek Anity
Mirka 10:32, 07 mar 2014


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Super wszystko zapisane w notesiku.Dzięki za tak obszerny instruktaż cięcia.Pozdrawiam z Mazowsza
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Anita1978 10:35, 07 mar 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
To rady naszej specjalistki AniDS- ja je tylko skopiowałam
____________________
ogródek Anity
megabasia 07:41, 10 mar 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Dzięki. W takim razie przytnę symbolicznie. Chyba, że mi ktoś napisze, że jednak nie
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
MonikaH 12:02, 19 mar 2014


Dołączył: 17 sty 2012
Posty: 171
gdzieś kiedyś doczytałam, że tniemy róże jak zakwitną forsycje - no i co teraz? moje za dzień czy dwa będą w pełnym rozkwicie mimo, że rosną w dość przewiewnym miejscu
CIĄĆ - NIE CIĄĆ oto jest pytanie
____________________
Monika - Bez linijki
Kondzio 12:03, 19 mar 2014


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
MonikaH napisał(a)
gdzieś kiedyś doczytałam, że tniemy róże jak zakwitną forsycje - no i co teraz? moje za dzień czy dwa będą w pełnym rozkwicie mimo, że rosną w dość przewiewnym miejscu
CIĄĆ - NIE CIĄĆ oto jest pytanie
ja juz ciołem
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies