Gdzie jesteś » Forum » Róże » Jak ciąć róże? Cięcie róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak ciąć róże? Cięcie róż

Dorotka 18:24, 09 mar 2016


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 950
No to i ja zapytam. Czy już mnożna ciąć róze pnące?? Danusia w ostatnim artykule pisze że robimy to w marcu alke ze względu na pogodę się waham. Czy w sobotę mogę ciachnąć bo już pączki widzę.
____________________
MELA -Ogród pewnej Ogrodniczki czyli Dziewczyna z rowerem.
Ewik 16:54, 10 mar 2016


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Ja bym się wstrzymała jeszcze przed cięciem jakichkolwiek róż.
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Gardenarium 16:54, 10 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli przyjdzie mróz to pączki zmarzną i tak, niezależnie od cięcia, cięcie nie ma tutaj znaczenia bo gałęziom mróz nie zaszkodzi już o tej porze. Dlatego zalecam ciąć teraz. Na pogodę nie masz wpływu.
U mnie w każdym razie pocięte prawie wszystko i powiązane.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ryska 17:04, 11 mar 2016


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11552
Też lubię takie wcześniejsze cięcie, bo wszystko widać.
Zdjęcia z zeszłego roku dokładnie z 11.03.2015 pokazują co mam na myśli.


____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Alicja169 17:54, 11 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
a co to za robale?
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
ryska 18:03, 11 mar 2016


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11552
To jaja mszycy.
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
malgol 14:23, 14 mar 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Przeczytałam cały ( niemal) watek i doszłam do wniosku ,że mam za płytko posadzone róże The Fairy( okrywowe).Niby ładnie kwitną ,ale wydaje mi się ,że mają mało pędów ( choć są długie)i nie tworzą takiej gęstwiny jak oczekiwałam. Co mam zrobić? Przysypać warstwą ziemi lub obornika ,żeby siedziały głębiej czy wykopać i posadzić na nowo głębiej? Jeśli tak to połączyć to z przycinaniem i skracaniem korzeni? Poradźcie czy czekać z tym do jesieni czy działać teraz?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Nallar 17:39, 28 mar 2016


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Proszę o podpowiedź jak mam przyciąć różę Westerland
W sieci na temat tej róży są informację tak rozbieżne że nie wiem która z nich jest prawdziwa.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
Gardenarium 10:06, 29 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wytnij słabe pędy, rachityczne i suche u nasady.

Następnie przytnij na 5-6 oczek mocne pędy. 5 oczek te cieńsze, 6 oczek te najmocniejsze.

Pozwoli to wytworzyć róży więcej pędów na dole. Będzie równomierny, gęsty krzew a nie golec na dole.

W następnych latach tnij wysoko, na 80 cm, metr. Możesz też przyginać pędy w łuk na ścianie. Będzie kwitła bardzo obficie.

Zmienne opinie są dlatego, że rodzaj cięcia zależy od tego, co chcesz (jaki kształt) z tej róży uzyskać. Ja bym zagęściła, a potem prowadziła wyżej w lewo na ścianę.
Ta róża może mieć nawet 3 metry potem. Poziomo wykształci o wiele więcej kwiatów. Ale to jeszcze nie w tym roku. W tym roku zagęszczenie i wzmocnienie róży.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nallar 10:31, 29 mar 2016


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Gardenarium napisał(a)
Wytnij słabe pędy, rachityczne i suche u nasady.

Następnie przytnij na 5-6 oczek mocne pędy. 5 oczek te cieńsze, 6 oczek te najmocniejsze.

Pozwoli to wytworzyć róży więcej pędów na dole. Będzie równomierny, gęsty krzew a nie golec na dole.

W następnych latach tnij wysoko, na 80 cm, metr. Możesz też przyginać pędy w łuk na ścianie. Będzie kwitła bardzo obficie.

Zmienne opinie są dlatego, że rodzaj cięcia zależy od tego, co chcesz (jaki kształt) z tej róży uzyskać. Ja bym zagęściła, a potem prowadziła wyżej w lewo na ścianę.
Ta róża może mieć nawet 3 metry potem. Poziomo wykształci o wiele więcej kwiatów. Ale to jeszcze nie w tym roku. W tym roku zagęszczenie i wzmocnienie róży.

Bardzo dziękuję za podpowiedź.
Tego golca na dole najbardziej się obawiałam.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies