Gdzie jesteś » Forum » Róże » Jak ciąć róże? Cięcie róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak ciąć róże? Cięcie róż

skarabeusz 08:51, 30 mar 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Czy róże posadzone jesienią, mogę wiosną nawozić mineralnym nawozem tj. florovitem? Czy w pierwszym roku nie nawozić?
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Gardenarium 09:08, 01 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli dałaś obornik i dobrego żarcia na wstępie to czekaj kochana, niech da znaki życia. teraz poczekaj, zobacz jak będzie rosła. Chyba że gleba biedniutka to wtedy daj dopiero w połowie kwietnia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Aga 09:34, 30 maj 2016


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam poniżej przedstawiam różę angielska z ktorej wyrasta taki pęd czy zostawić go czy wyciac?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Gardenarium 14:42, 30 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To zależy, czy wyrasta z podkładki, czy z części szlachetnej, Zbadaj to, Jeśli z podkładki to wytnij a jeśli ze szlachetnej - to pozostaw.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_t 14:21, 17 sie 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
witam, mam pytanie o róże Swany.
rośnie u mnie pierwszy rok, tworzy takie "osmiornice' tzn wypuszcza długie baty i kwitnie tylko na końcach.
czy jest jakiś sposób cięcia aby kwitnia równomiernie na calym krzaku?
albo czy kulkowanie spowodowałoby kwitnienie rownież w środku bata?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Gardenarium 09:11, 28 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To taki typ róży, ciachaj wiosną nożycami szpalerowymi. Skracaj "baty".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
SI_SYLWIA 20:21, 04 kwi 2018


Dołączył: 04 kwi 2018
Posty: 24
Witam serdecznie,
to moje pierwsze pytanie na forum, choć jestem jego stałą czytelniczką od roku. To wspaniałe miejsce i prawdziwa kopalnia wiedzy i doświadczenia praktyków ogrodnictwa, bardzo wiele się stąd dowiedziałam i próbuję swoich sił. I od razu mam pytanie - odnośnie cięcia róży Wedding piano.

Kupiłam ją w zeszłym sezonie wczesnym latem, bardzo ładnie kwitła, rośnie w donicy na tarasie od strony południowej. Zaryzykowałam jej zimowanie w donicy i udało się ( donicę wstawiłam do dużej produkcyjnej donicy, na dno dałam plaster styropianu, a pomiędzy obie donice wsypałam korę zmieszaną z ziemią, na górze usypałam kopczyk i od dołu okryłam matą słomianą, a wystające gałązki od góry przykryłam włókniną. Matę słomianą zdejmowałam i zakładałam, w zależności od temperatury, trochę zachodu z tym było, ale przezimowała mi ładnie i to nagroda za włożony wysiłek).

Ale teraz nie bardzo wiem jak ją przyciąć. Zdjęcie aktualne poniżej. Gałązki nie są zbyt grube i mocne - czy powinnam je skrócić na 20-30 cm? Czy też z uwagi na ich długość poprowadzić je wokół krzewu poziomo, żeby się zagęściła puszczając nowe pędy ku górze?

Proszę o Wasze rady.
____________________
Sylwia
Gardenarium 21:18, 04 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ona tutaj za bardzo nie ma szans rozwoju żadnego, bo rośnie w donicy.

To dość zwarta róża, więc logiczne wydaje się uciąć ją do 1/3 nawet.
Słabe pędy wytnij całkiem.

Te patyki bym wyjęła/wycięła, bo szpecą krzew.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
SI_SYLWIA 10:41, 05 kwi 2018


Dołączył: 04 kwi 2018
Posty: 24
Ok, rozumiem, dziękuję za radę - przytnę ją i jeszcze ten sezon pocieszę się nią na tarasie, a na przyszły dostanie miejsce na planowanej rabacie.
____________________
Sylwia
Gardenarium 08:10, 06 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Może trzeba by było ją podnawozić w sezonie, w doniczce szybko się wyczerpują składniki. Posadzenie do gruntu to dobry pomysł
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies