Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Holandii

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Holandii

kaisog1 22:07, 04 mar 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Piękny kilmatyczny ogród się zapowiada WItaj
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
alinak 22:10, 04 mar 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Witam i kibicuję . z tymi drzewami dużymi może być jeszcze problem , bo one naprawdę duże jak na taki ogród
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Madzenka 22:33, 04 mar 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Agatko a nie mówiłam, zamiast pracować w ogrodzie będziesz odpowiadać na nasze posty Holandia w cenie na ogrodowisku Monika tak nam zdjęciami z ogrodu teściów aptetytu narobiła, że teraz się dziewczyny od nas nie opędzą
A Ty pisałaś, że nie masz czym się chwalić
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
agata_chrosc... 08:15, 05 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Witam znowu wszystkich! Jak to miło tak od rana coś sympatycznego przeczytać. Bardzo się cieszę, że pochwalacie mój wybór domu. Mnie też zachwycił ten klimat, chociaż gdy oglądaliśmy go pierwszy raz to na prawdę trzeba było mieć trochę wyobraźni, żeby chciec go kupić. Poprzedni właściciele nie byli chyba typowymi Holendrami, bo wystrój nie był zmieniony od lat 70-tych. Np. piekne oryginalne drzwi z lat 30-tych zasłonięte zostały ciemnym fornirem! Ile ja się naskrobałam, naszlifowałam ect żeby je do poprzedniego stanu doprowadzić!
Martwicie mnie z tym trawnikiem, ale na moje pocieszenie sytuacja jest taka, że tutaj rosła trawa (no może trawnik to nie byłoby najwłaściwsze słowo) jeszcze zanim powycinaliśmy najbardziej zacieniające krzaczory. I u sąsiadów z lewej i z prawej też jest sporo cienia a jakoś trawa rośnie, to może i u nas się utrzyma. W ogóle mam wrażenie, że ten łagodny klimat ma rzeczywiście zbawienny wpływ na rośliny. Choćby te moje tulipany - powinny zmarznąc, bo powyłaziły z ziemi a przyszły mrozy na prawdę rzadkie w Holandii - w nocy było przez tydzień prawie -20C. I co? Nic im nie jest. Na mojej ulicy byłam jedyną osobą, która okryła hortensję ogrodową (mam taką dużą w przedogródku). Reszta sobie spokojnie marzła i teraz widzę, że wszystkie mają już zielone listki i pewnie kwitnąć też będą! Tak sobie to tłumaczę, że jak te rośliny rosną w dobrym klimacie to są silne i zdrowe i kilka dni mrozów im nie szkodzi. No bo dlaczego w Polsce marzną a tu nie?
Muszę dziecko do przedszkola zaprowadzić, ale jak wrócę, to powiem co bym chciała z tym ogródkiem zrobić.
Do "zobaczenia"!
____________________
ogród w Holandi
agata_chrosc... 09:38, 05 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
A zatem do dzieła!
Oto zdjęcie głownej części przyszłego trawnika.


Z tyłu po prawej stronie już w najbliższy weekend stanie nowy domek na narzędzia. Stary ciągle jeszcze stoi przy samym domu, niemiłosiernie szpecąc widok. Już się nie mogę doczekac kiedy mi ta rudera z oczu zniknie! Obok miejsca na domek jest na razie skład różnych rzeczy, które ciągle jeszcze będą potrzebne - np drzewo do kominka, albo drzewo do budowy kompostownika czy schowka na kontenery smieciowe. Na razie musi tak niestety być bo nie ma gdzie tego trzymać. A jak już przyjdzie pora to chcę tam zrobić taki mini japoński ogródek. Już mam zwiezione kamienie, które z kolei leżą na przyszłym tarasie. Oto one:

Ale na razie najważniejsze jest zagospodarowanie części głównej. Po prawej stronie jest już prawie gotowa rabata. I aż się boję napisac co sobie tam umyśliłam. Połaczenie jest chyba ryzykowne, ale nie mogłam się oprzeć. Otóż; pod samą siatką graniczną będą 3 jasminy panieńskie. Kocham je. Zawsze marzyłam, żeby mieć jaśmin. No i nie mogłam sobie odmówić. Natomiast przed jaśminami będą hortensje Annabelle podsadzone biało-zielonymi funkiami (już mam wybraną odmianę!). I tu oczywiście nie będzie dla nikogo tajemnicą, że połaczenie hortensji z funkiami znalazłam na tym właśnie forum i zachwyciłam się od pierwszego wejżenia. Hortensje i hosty lubią podobną ziemię. Natomiast jaśmin zasadową i gliniastą i taką ma od natury. Stanowiska dla hh zostały zrobione od nowa:1/3 ziemi rodzimeju, 1/3 torfu kwaśnego i 1/3 przekompostowanych trocin. Zasadowe od kwasnych zostały oddzielone folią, żeby się "smaki" nie mieszały. No i co wy na to? Jaśmin kwitnie jak wiadomo w czerwcu, hortensje od lipca, a hosty od wiosny do jesieni pokazują liście. A na zakręcie za hortensjami staną 3 rododendrony - Red Jack, Cum.White oraz nn, którego już pokazałam.
Na pierwszym planie po prawej widać wielki bukszpan, pod którym posadzę albo także hosty tylko mniejsze i bardziej jasno-zielone niż białe albo brunnerę variegata. Kusiło mnie oczywiście skopiować to piękne połaczenie bukszpanu z żurawką citronelle, które Danusia powinna opatentować, bo jest na prawdę wyjątkowo udane, ponadczasowe i w pięknym stylu. Ale pomyślałam sobie, że to już by była przesada tak małpować. Aha - a pod rododendronami też będą jakieś hosty w połaczeniuz paprociami, które też uratowałam z gruzowiska.
I jeszcze ta rabata z bliska. Tak wyglądała:


i tak wygląda - kostka brukowa służy tylko wytyczeniu granicy, ale docelowo jej tu nie będzie.
____________________
ogród w Holandi
nieszka 10:09, 05 mar 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Witaj. Świetne miejsce z tej "dziury" wyczarujesz!
Ja nie jestem specjalistką ale rzecz jaka mi się nasuwa to żebys nie łączyła jaśminowca z hortensjami. Jako tło dla hortensji dałabym jakiś żywopłot - cisowy np a jaśminowce wsadziła gdzieś indziej.
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
agata_chrosc... 14:13, 05 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Witaj nieszka. A dlaczego nie łączyłabyś jaśminowca z hortensjami?
____________________
ogród w Holandi
Danusza 14:26, 05 mar 2012


Dołączył: 30 wrz 2010
Posty: 2192
nono ale sie robi... baardzo będzie fajnie
____________________
pozdrawiam Danusza - Ogród Danuszy - odsłona 2 - Wizytowka - Ogród Danuszy
Gardenarium 14:48, 05 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obydwa białe, co prawda nie kwitną w jednym czasie. Natomiast polecam połączenie hortensji z miskantami i dereniem Elegantissima.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nieszka 15:35, 05 mar 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Obydwa białe to raz.
Obydwie lisciaste i zima będzie "łyso" - chyba że Ci nie zależy żeby zasłonić ogrodzenie.
I hortensje by miały fajnie ciemozielone tło w postaci zywopłotu
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies