Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Gardenarium 17:04, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie chodzi o torf. Ale jak nie ma nic innego to też może być.
Musisz poprawić właściwości fizyczne gleby.


http://www.geol.agh.edu.pl/~bajda/Gleboznawstwo/OS_2007-2008/Fizyczne%20wlasciwosci%20gleb_4.pdf
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sullifan 17:04, 12 lut 2017

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)
Nie chodzi o torf. Ale jak nie ma nic innego to też może być.
Musisz poprawić właściwości fizyczne gleby.


http://www.geol.agh.edu.pl/~bajda/Gleboznawstwo/OS_2007-2008/Fizyczne%20wlasciwosci%20gleb_4.pdf


Co mogłoby skutecznie poprawić te własciwości, w linku który podajesz są informacje teoretyczne. Jednak pytanie co byłoby najefektywniejsze do zastosowania? Rosahumus poprawiłby jej właściwości?
Gardenarium 17:04, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najefektywniejszy jest żywy rozłożony kompost

Rosahumus jest cieczą w zastosowaniu, a tu potrzebna jest masa - objętość której płyn nie da.
Na płyn wydasz majątek, a działanie jest nie takie znowu szybkie i nie o to tutaj chodzi.

Jak poprawić zdrowotność gleby, tu masz wyliczone co może być, jak nie ma kompostu, kompost lub próchnica jest najlepsza. Ukorzeniacz (można dostać w workach w CO)

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

Możesz wysiać łubin żółty, on głęboko działa korzeniami, albo inny nawóz zielony.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PaulinaBartek 08:58, 22 mar 2017

Dołączył: 05 paź 2016
Posty: 3
Dzień dobry

wiosna i do trawnika trzeba wracać. Proszę o podpowiedź. Oczywiście podłoże gliniaste, zbite.(!!! no właśnie pytanie czy jest tak strasznie jak mi się wydaje?) To warstwa humusu zdjęta ok. 40 cm., od ziemi z pola to ona różni się na sam pierwszy rzut oka. Jest ciężka, lepka, trzyma wodę (tzn. wczoraj na rozgrabionym terenie wylałem wiadro wody a dziś widać dalej palmę) Tak to wygląda poniżej:


Trawnik zakładany wiosną zeszłego roku, siany "woflgarten supra". Podłoże przekopane, zmieszane z czarnoziemem. Dwa razy nawożone długoterminowym nawozem. Latem wyglądało super :


a teraz wygląda tak

Proszę podpowiedzieć czy na tą chwilę wygrabienie powstałego filcu i napowietrzenie poprzez nakłuwanie całości grubymi widłami głęboko wystarczy? Mam wrażenie, że trawnik stracił około połowy swojej gęstości. To normalne po zimie?
Proszę jeszcze o podpowiedź -ten cyprysik na przedostatnim zdjęciu kiedy go przyciąć , już?
pozdrawiam
kpr888 18:16, 26 mar 2017

Dołączył: 26 mar 2017
Posty: 8
Dzień dobry wszystkim!
Zwracam się do Was z prośbą o poradę. Marzy mi się ładny trawnik i ogród, ale nie wiem na ile jest to realne. Zbliża się kwiecień, więc podobno dobry czas na zakładanie trawnika.
Domki i ogródki wykonywał deweloper. Niby jest nawieziona warstwa humusu.
Zgodnie z tutejszymi poradami dzisiaj wykopałem dołek, żeby zobaczyć jak to wygląda wewnątrz. Zrobiłem kilka zdjęć, które przedstawiam poniżej. Gleba daje się formować w kulki, więc podejrzewam, że to glina. Przebijający się żółty kolor też to sugeruje.





Dodatkowo w okresie zimowym utrzymywała się woda na powierzchni.


Drenaż jest niby zrobiony. Widziałem grubą rurę z dziurkami otoczoną włókniną. Niestety nie mam możliwości takiego rozłożenia rurek, żeby gdzieś całą wodę odprowadzić. Fizycznie nie ma dokąd.

Podpowiedzcie mi proszę w jaki sposób mogę ulepszyć ziemię, żeby założyć sobie ogródek. Wiem, że trawa gliny nie lubi, ale może wymieszać tę "glinę-humus" z piaskiem i na to położyć siatkę na krety, a na wierzch wysypać jakąś dobrą glebę?
Jeśli tak to ile tego piasku mam nasypać? Całkowita powierzchnia ogródka to 200m^2.

Liczę na Waszą pomoc,
Pozdrawiam
Kacper
porterxl 13:15, 03 kwi 2017

Dołączył: 03 kwi 2017
Posty: 1
Witam,
Chciałem posiać trawę wokół domu. Glina pylasta, potraktowałem ją na razie glebogryzarką ale wygląda po tym jak na zdjęciu - dosyć duże i bardzo twarde bryły ziemi. Zastanawiam się co robić z tym dalej? Czy dalej traktować ją glebogryzarką aż bryły się zmniejszą? Może największe bryły zgrabić na bok i wyrzucić? Mieszać to z piachem czy może po prostu ubić to teraz wszystko.
Oczywiście później myślałem nasypać na to lepszej ziemi, z tym że ze względu na poziom obecny byłoby to max. 5cm. Skłaniam się ku tej ostatniej opcji, czyli ubiciu tak jak jest i nasypaniu na to dobrej ziemi. Jaka jest Wasza opinia w tej sprawie?
Gardenarium 10:02, 03 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Luqe napisał(a)
Witam jako nowy uzytkownik i od razu mam pytanie.

Musialem podniesc pare cm teren podworka wiec

Zamowilem ziemie zebyzrobic trawnik. Okazalo sie podczaz jej rozkladania ze robi sie duzo zbitych duzych granulek ziemia jest lepka i ciezko sie ja rozgrabia. Po zwalowaniu zrobila sie zbita powierzchnia prawie nie mozliwa do rozgrabienia. Jakos udalo mi sie ja grabiami rozluznic i posiac trawe. Po paru dniach mimo ze bylo mokro od deszczu i ziemia byla podlewana powstaly na niej pekniecia. Szczeliny maja szerokosc kilku milimetrow i jest ich naprawde sporo.

I teraz pytanie czy to jest normalne? Pierwszy raz widze taka pekajaca ziemie. Czy na takiej ziemi wyrosnie w ogole trawa czy to go...no nie ziemia pod trawnik?

Bede wdzieczny za pomoc bo nie wiem czy wolac sprzedacxe zeby zabieral ta ziemie czy spokojnie czekac az trawa zakielkuje i bedzie wszystko ok.
Pozdrawiam


Nie, to nie jest normalne. Aby poradzić z sensem pokaż proszę jak wygląda ta ziemia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Luqe 10:20, 03 maj 2017

Dołączył: 03 maj 2017
Posty: 3
Dziekuje bardzo za zainteresowanie pytaniem. Do watku kyory zalozylem dofawalem zdj3cie ale widocznie sie nie zalaczylo. Dolaczam fotke jak wtglada ziemia

Dodam jeszcze ze w ziemi jest sporo zoltych i szarych kulek przypominajacych plasteline
Gardenarium 10:24, 03 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To zapewne "tłusta" ziemia, nie powinna tak pękać. Może zmień nieco jej strukturę poprzez rozluźnienie torfem?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Luqe 11:13, 03 maj 2017

Dołączył: 03 maj 2017
Posty: 3
Dziekuje za odpowiedz. Czy jako laik moge dopytac o "rozluznienie torfem"? Jak to zrobic? Tzn wymieszac glebogryzarka zeby sie przemieszalo?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies