Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

piotr8505 18:13, 24 lip 2016

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11
Czyli jak na ogródek w chwili obecnej potraktuję glebogryzarką wyrównam i przemieszam z 40 stoma workami ziemi uniwersalnej lub ogrodowej. Nie ważne ph 6,5. Zwałuję wyrównam i zwałuję tak kilka razy. Poczekam aż się osiądzie i powyrasta nowy chwast. Dopiero ponownie zgrabię i przesieję trawą to coś będzie z ogrodu. .. . .
Pawci_o 07:59, 30 lip 2016

Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 8
Witam, po dość długiej przerwie, mój trawnik, który został założony na glinie, wcześniej działka została wyrównana ziemią z łąki i na całość został rozrzucony gnój, działka zaorana i na wiosnę była siana trawa, trawnik przysycha, wykonywałem areację ale nie przyniosło to efektu, obecnie jak posypię hydrokomplex to i ładnie rośnie, teraz jak już nawóz się rozłożył to i trawa nie rośnie, zieleni się ale jest dużo trawy suchej, koszę ją na wysokość około 4-5 cm. przeprowadzałem wertykulację ( nakładki na buty), teraz się zastanawiam czy nie dokupić do kosiarki-traktorka wertykulatora i kosić z wertykulatorem, dodam jeszcze że w ten rok jest pierwszy w którym mulczuję trawę - znajomy który zajmuje się serwisem sprzętu ogrodniczego mówi że należny mulczować i ta trawa staje się nawozem - ale u mnie nie ma tego efektu, cały czas jest sucha. proszę o pomoc czy teraz jeszcze sypać nawóz? jeśli tak to jaki? pewnie po sypaniu nawozu trzeba będzie podlewać. aa jeszcze zapomniałem w tym roku na wiosnę kredowałem trawnik
Gardenarium 16:40, 30 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trawa skoszona owszem nawozi, ale też tworzy taki filc, że zatrzymuje wodę, zadusza trawnik i woda nie dociera. Wtedy częsta wertykulacja.

Na glinę to ja nic nie poradzę, pisałam że na glinie trawnik nie urośnie, żebyś nie wiem ile nawozów sypał. Nawóz nie jest lekarstwem na całe zło. Złem jest po prostu glina, skała, która dusi trawnik.

Częściej podlewaj, to skała nieco zmięknie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kolcero 09:17, 05 sie 2016

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
@Pawci_o skoro to co robisz nie przynosi efektu, nie rób tego. Co Ci moge poradzić, to zaniechaj mulczowania a regularnie wygrabiaj (wertykulator z wałkiem ze sprężynkami błędnie zwany areatorem) filc- daj korzeniom pooddychać.
I koś trawe wyżej, na 6cm. Na moim trawniku zmiana wysokości koszenia o 1cm (z 5 an 4) skutkuje w ciągu 2 dni widoczną zmianą kondycji trawy- na gorsze. No i regularnie podlewaj jeśli gleba jest sucha. Jeśli teraz chcesz jeszcze sypać nawóz, to raczej tylko jesienny, bez azotu.
____________________
Gardenarium 17:03, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
sullifan napisał(a)
Witam

Przygotowuję ziemię pod trawnik przekopując ją jednak zastanawiam się czy będzie ona odpowiednia pod wysianie świeżej trawy.
Mam wrażenie, że jest ona mocno zbita(przed kopaniem twarda i sucha), grudki są dosyć twarde i kruche (jak wyschną na powierzchni po przekopaniu), głębiej ziemia jest dość zbita/bardzo ciemna

Co myślicie o takim materiale pod sianie trawy. Tuż obok jest pole ze zbożem na tym samy rodzaju ziemi wiec chyba jest dobra, ale czy odpowiednia pod trawę. Niektórzy mi mówią, że można by dosypać piachu, aby ją rozluźnić, jednak po przekopaniu jest dość luźna, ale pewnie z powrotem się mocno ubije z czasem.

poniżej umieszczam fotki wykonane w trakcie kopania i grabienia.

Ogrodem zajmuję się pierwszy raz w życiu więc proszę o wyrozumiałość

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:03, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Na podstawie zdjęcia trudno określić, ale na glinę nie wygląda. Była po prostu zbita po budowie. Pewnie jest też bardzo sucha. Jej zasobność można zbadać w stacji.

Najlepiej ją przekopać z kompostem, torfem plus jakaś inna materia organiczna, próchnica itp.

Piasek wtedy gdy glina i nie przepuszcza wody, ale materia w/w również przede wszystkim.

Mamy jeszcze dla wiadomości taki wątek http://www.ogrodowisko.pl/watek/1690-trawnik-na-podlozu-gliniastym



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 17:03, 12 lut 2017


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
sullifan.
Czy to jest ziemia rodzima, czy nawieziona z innego miejsca?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
sullifan 17:03, 12 lut 2017

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
waldek727 napisał(a)
sullifan.
Czy to jest ziemia rodzima, czy nawieziona z innego miejsca?


to jest ziemia rodzima, dosłownie 10 metrów obok rośnie na takiej samej zboże. Ktoś powiedział, że jest to ziemia I klasy - nie wiem bo nie znam się na tym. Byłem obok w szkółce ogrodniczej i powiedzieli, że u mnie ziemia powinna być podobna co u nich czyli dobra np. pod krzewy. Teraz jak jest bardzo ciepło to jest sucha i twarda jak pieprz podczas próby przekowpywania kruszy się na twarde kawałki jak na zdjęciu, patrząc na nią nie wiem jak trawa się w niej zakorzeni.
Czy powinienem się martwić, że trawa na niej nie wyrośnie?
Może po przekopaniu, zroszeniu i ubiciu nabierze odpowiedniej formy pod wysiew?

fotka z dnia dzisiejszego:


Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem czy ryzykować i siać, pieniędzy też za bardzo nie mam aby zwozić nową ziemię...
Gardenarium 17:03, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Na pewno nie trzeba zwozić nowej ziemi. Trzeba ją przekopać z próchnicą. Podlej ją żeby ocenić wilgotną glebę, weź w garść i ściśnij, zobacz czy się trzyma czy rozsypuje?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sullifan 17:03, 12 lut 2017

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)
Na pewno nie trzeba zwozić nowej ziemi. Trzeba ją przekopać z próchnicą. Podlej ją żeby ocenić wilgotną glebę, weź w garść i ściśnij, zobacz czy się trzyma czy rozsypuje?


Po podlaniu suche i twarde bryły które pozostały po zagrabieniu i dzisiejszym kopaniu w suchej ziemii, potrzebują ok 30 min aby się namoczyć i zmieknąć. Po czym ziemia robi wrażenie lepkiej/ciemnej i zwartej ze sobą. Po wyschnięciu staje się spowrotem twarda i krucha.

Czyli rozumiem, że mam nawieźć próchnicą, czy chodzi o torf?
Ile bym potrzebował na 100m2?


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies