Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

mp_krk 21:18, 29 kwi 2014

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Ale nie mam zamiaru siać w ten weekend, swoje odczekaj. I tak po przygotowaniu ziemi muszę jeszcze wykopać rury do rynien (ale to pod opaska) i chyba zrobić murki oporowe, bo później nie będzie gdzie kamienia wywalić.

Wapno przed glebogryzarka czy na wierzch po wyrównaniu?

Ta glina to w zasadzie taki 2-letni humus + pewnie trochę ciemnej gliny spod tej wierzchniej warstwy z trawa. Dlatego zastanawiam się czy dać ja do piasku i wymieszać razem, czy wymieszać sam piasek z glina i na gore juz bez mieszania ta lzejsza glina?

poszukam zdjec Twojej trawy
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
gemciu83 06:42, 01 maj 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Ja dałem przed glebogryzarką.

Czyli w sumie to nie masz słabej gleby i na wierzchu jest znośna gleba plus troszkę gliny jest w niej oraz z tej hałdy z wykopu to takie 50/50 gliny i pewnie 5 klasy gleby.

Ja się zastanawiam czy jest sens rzucać piasek skoro z tej hałdy to raczej gleba jest 'lepsza' niż to co jest na terenie 20cm pod powierzchnią (tak wnioskuję z tego co piszesz).
Osobiście nie widząc tego co tam masz to bym rozsiał hałdę po powierzchni działki, przerobił glebogryzarką i tyle.
Piasek nie wiem co tam masz ale piaskowanie można zawsze później przeprowadzić np. przy wertykullacji lub aeracji 2-3x razy w roku rozsiewając go jak nawóz.

Też jak wspominałem bardziej bym poszedł w kierunku skołowania torfu z łaki lub z rowów i rozrzuciła go na tę Twoją glinę i wymieszał.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
mp_krk 21:10, 01 maj 2014

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
To jest tak że ten dwuletni humus (czyli ta lepsza glina) to jest na tej kupce. Wygląda ona jak poniżej...całkiem dobrze rozsypuje się w rękach:


U mnie na działce jest glina żólta, w jednych miejscach trochę "przeżarta" przez trawę, w innych błotko sie robi:



Jak widać się piaskuje, prawie całosć rozwiozłem dzisiaj. I nie wiem właśnie czy przesypać jeszcze wapnem i wtedy glebogryzarka, a dopiero równać tą ziemią z kupki. Czy jednak przewapnować, posypać w podobnej ilości co piaskiem tą ziemią z hałdy i dopiero glebogryzarka?

Chyba jednak opcja 2 lepsza, bo lepiej wymiesza glinę. A jak będę równał i wałował to nierówności też podsypię ta ziemią z haldy..

Co sądzicie?
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
Fuksja 14:58, 12 sie 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Witam. A jaką miesznkę traw i jakiej firmy wysiać na takim podłożu?

____________________
pozdrawiam,Ania
gemciu83 20:50, 13 sie 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Sama glina tylko jest?
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Fuksja 22:00, 13 sie 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
gemciu83 napisał(a)
Sama glina tylko jest?



Glina+ piasek + pruchnica, ale bardziej piaszczysto gliniasta. Dzisiaj polecono mi Wolf Garten mieszankę Sport i rekeacja. To dostepne w mojej miejscowości. Inne w sklepach to trawy z Iławy, Bioponu oraz innych nie znanych firm.

Skład:wolf



25% Życica trwała Libronoco

30% Życica trawała Esquire

15% Kostrzewa czerwona kępowa casanova

20% Kostrzewa czerwona Barustic

10% Kostrzewa czerwna Corail
____________________
pozdrawiam,Ania
gemciu83 13:35, 15 sie 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Bierz Wolfa. Przynajmniej płacisz uczciwie za jakość, a nie za plew.
Iławę od razu sobie odpuść.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Fuksja 15:38, 15 sie 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Dziekuję serdecznie.
____________________
pozdrawiam,Ania
beata_wrobel 11:35, 27 lut 2015

Dołączył: 27 maj 2014
Posty: 3
Witam,
Mam taką ziemię jak na zdjęciu. PH jest 6,8. Czy mam dodać do niej piasku czy coś jeszcze?
Gardenarium 12:38, 27 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzeba ją rozluźnić ale i wzbogacić, najlepiej dodać kompostu także, albo żyznej ziemi. Wszystko przekopać, wymieszać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies