Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Gardenarium 08:28, 22 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Warstwy nowo nasypane należy przemieszać z warstwami już istniejącymi. Tak się nie robi, jak chcesz na wierzch nasypać, nie sypie się "pasków". Moja rada odnośnie mieszania gleby z piaskiem byłą dobra, nigdy tak nie sypię jak radzi ten pan. Pan chce sprzedać, a ty nie kupuj zanim nie weźmiesz tej ziemi w ręce. Nawiezie rozłogów turzycy w ziemi i będziesz miała kolejny problem, tym razem z turzycą w trawniku.

To że komuś udał się trawnik na glinie leży we właściwościach tej gliny, z gliny robi się skała podczas suszy a trawniki tego nie lubią, glina wymaga więcej pracy, napowietrzania, piaskowania, wgłębnej aeracjirurkami i sypania weń piasku.
Trawniki nie lubią gliny, zwłaszcza takiej która pęka jak na pustyni.

Nie chcesz mieszać nie mieszaj, Twój trawnik, nie mój.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:32, 22 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
tuchan napisał(a)
Skoro chcesz mieszać glinę ze żwirem, to posłuchaj Danusi, ma doświadczenie w tej materii.


Nie ze żwirem napisałam, a z piaskiem- a to duża różnica.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Shna 20:53, 22 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Dziękuję Danusiu za opinię.

Myśleliśmy , że po wysypaniu tych 10cm ogrodowej , dopiero przejedziemy glebogryzarką.
Z opisu jest sypka jak piasek , więc stąd ta nasza rezygnacja nasza z piachu.
Dałaś teraz do myślenia, może zadzwonię jutro do tego pana i zapytam ,czy jest możliwość zobaczenia najpierw ziemi, tylko ciekawe jak daleko jest?

A jak my poznamy, czy są rozłogi turzycy? Ma być przesiana, to nie powinno chyba być? Nawet nie wiemy jaka ma być w dotyku i czy mieszać z czarnoziemem. Zresztą ten czarnoziem, to też może być tylko z nazwy.
Kurcze człowiek zielony, to tak jest

Gardenarium 21:54, 22 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Rozłogi turzycy są widoczne w ziemi jeśli się ją weźmie w dłonie i dokładnie popatrzy, trzeba pogrzebać w pryzmie tej ziemi z wierzchu, patrzeć czy na pryzmie coś rośnie, chociaż pewnie ją stale przesypują.

Ja wole jednak nie wdawać się w dyskusje o ziemi, mieszaniu i czymkolwiek, swoje powiedziałam i teraz będę milczeć. A wyrocznią nie chcę być, skorą są bardziej doświadczeni i mądrzejsi w temacie.

Glina glinie nierówna, ale trawnik jej nie lubi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Shna 22:43, 22 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Gardenarium napisał(a)
Rozłogi turzycy są widoczne w ziemi jeśli się ją weźmie w dłonie i dokładnie popatrzy, trzeba pogrzebać w pryzmie tej ziemi z wierchu, patrzeć czy na pryzmie coś rośnie, chociaż pewnie ją stale przesypują.

To też cenna wskazówka. Każda rada jest na wagę złota dla laika
Nie ma pewnie siły na sprzedawcę, skoro cały czas przesypuje i przesiewa ziemię.

Pozdrawiam
kasia77 17:24, 04 cze 2016

Dołączył: 14 maj 2015
Posty: 9
Witam,

proszę o pomoc w rozpoznaniu trawy. Dziekuję.


natka098 21:51, 12 cze 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795

Mam pytanko do mądrych głów co do mojego trawnika, otóż jest to nowo założony trawnik, podłoże gliniaste na to 5-10 cm lepszej ziemi. (teraz po przeczytaniu wątku wiem, że to był błąd, ale teraz już nic nie zrobię i muszę go jakoś uratować. Jest bardzo słabo zagęszczony, podlewany codziennie co 4 dni koszony, żeby zagęścić, ale muszę zrobić dosiewki bo są duże place bez trawy. Czy przejechać aeratorem taki młody trawnik (jest sporo perzu) i wtedy dosiać i podsypać ziemią ogrodowa? Odczekać aż wzejdzie na odpowiednią wysokość. czy pomimo to kosić normalnie, aby reszta się zagęszczała?
____________________
Natalia - Mój zakątek
Gardenarium 08:21, 13 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pokaż zdjęcie.

Rozsądek mi mówi:

I opcja - przekopać wszystko z tą gliną pod spodem, wymieszać glebogryzarką, odczekać aż coś wyrośnie, opryskać i dopiero siać nowy trawnik. Glina tworzy skałę pod tą cienką warstwą i trawa nie ma się jak korzenić w tej skale.

II opcja - dać nawóz, max dawkę i podlać celem rozpuszczenia nawozu.

III opcja - robić aerację ale nakłuwając glinę rurkami lub widłami szerokozębnymi i rozsypywanie piasku, oraz jego zamiatanie celem nagarnięcia w dziury, celem poprawienia przepuszczalności gruntu.

Przejechanie takim aeratorem o jakim ja myślę (druciki na bębnie) nic nie da, a nawet zaszkodzi. Tutaj o wiele głębsza ingerencja jest potrzebna a nie taka powierzchniowa.

Potem nawóz i woda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
natka098 09:51, 13 cze 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Przesyłam zdjęcia.

Glebogryzarka w tym roku raczej odpada, to spory obszar, w sumie 500m2, a robię głównie sama. Nawóz już dałam jakiś tydzień temu, żeby próbować ratować, i zauważyłam, że szybciej rośnie, tj, po 3 dniach miałam taką trawę, jak w innym miejscu bez nawozu po tygodniu




Natomiast mam jeszcze takie miejsce, gdzie trawa była posiana z 2 tygodnie temu, i jak na razie niezbyt widać żeby rosła. Przykryje ją ziemią ogrodniczą i zobaczę, bo akurat ten kawałek może sobie czekać, bo jest za domem.
____________________
Natalia - Mój zakątek
tuchan 19:51, 15 cze 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Pytanie zasadnicze: kiedy siałaś trawnik i jakiej mieszkanki użyłaś?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies