Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Opuchlaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Opuchlaki

Gosiniak 08:51, 02 mar 2015


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
U mnie już zeżarły żurawki posadzone w zeszłym roku, były zupełnie bez korzeni, pełno w nich larw, chyba objadały tak całą zimę, bo ziemia wogóle nie jest już u mnie zmarźnięta, a jesienią żurawki miały się jeszcze dobrze. Ubiłam wszystkie które znalazłam, zaczynam się wycofywać z żurawek zupełnie, bo wszędzie gdzie one to te paskudy są. Jak się ociepli zacznę coś lać i latac po nocach na odłowy.
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
mirkaka 17:04, 02 mar 2015


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9498
Witam,
bardzo dobrze wyłapuje się opuchlaki w ten sposób:
pod zaatakowane roślinki podkłada się deseczki, opuchlaki po nocnym żerowaniu ukrywają się na spodniej stronie deseczek i w ciągu dnia można je spokojnie wyłapać. Ja w zeszłym roku wyłapałam dziesiątki dorosłych w ten sposób. Zbierałam je codziennie, całe lato, na wiosnę było ich masa a pod koniec lata już tylko pojedyncze sztuki. U mnie objadały pierwiosnki które rosły przy rododendronach, rododendrony ale nie gardziły nawet różami. Pozwoliłam też aby kret tam rył, mam nadzieję że wyjadł większość larw. Teraz sprawdzałam i pierwiosnki mocno trzymają się w ziemi, żurawki też.
Ususzyłam też wrotycz i mam zamiar opryskiwać roślinki aby te co się jeszcze wylęgną, zatruć, podleję też ziemię wywarem z wrotyczu/jak mi starczy/, no i będę nadal podkładać deseczki i zbierać dorosłe osobniki.
Pozdrawiam Mirka
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Gardenarium 10:36, 03 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Deseczki muszą być wyżej tzn, szczelina ma powstać czy na ziemi kładziesz?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ana_art 10:47, 03 mar 2015


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
a ja powiem, ze w ubiegłym roku jak robiłam porządek w wężach ogrodowych (rózne kawałki leżały) to w nich było ich bardzo dużo... a i jak malowali chłopaki deski pod pergolę to mieli rozłożoną plandekę na kostce by nie pobrudzić farbą i pod tą plandeka też sie chowały
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
Madzenka 19:35, 03 mar 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Ana kiedy zatem zamawiamy nicienie? U mnie tej zimy żurawki sie trzymaja, wygląda że ubiegłoroczna dawka nicieni trochę Populację opuchlaków u mnie przerzedziła. Ponieważ masz wątpliwosci co do skuteczniści zimnych , nie ryzykuję i w tym roku powtórzę "ciepłymi" nicieniami
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
waldek727 07:37, 04 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Nie wiem ile miesięcy trwało u mnie pozbycie się wszelkich form rozwojowych owadów z rodzaju chrząszczy , ale ja wykorzystując mikroorganizmy zasiedlające ryzosferę korzeni roślin, nie widziałem praktycznie tego problemu już po jednym sezonie wegetacyjnym. Myślę, że poza pożytecznymi nicieniami to właśnie entomopatogenne mikroorganizmy odegrały w walce z larwami chrząszczy podstawową rolę. Poza tym do gnojówek którymi zasilam glebę zawsze dodaję wrotycz.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Bea 08:41, 04 mar 2015


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 3580
entomopatogenne mikroorganizmy - a prościej?

gdzie je znaleźć
____________________
Beata W miniformacie
Gardenarium 09:12, 04 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Stosowałam nicienie, ale czy zmniejszyła się liczebność opuchlaków? wątpię, znajdowaliśmy ich codziennie ponad 100 szt. Masakra, dlatego oświeć nas nazwą preparatu lub jak go zrobić

Co z tego, że my walczmy skoro przylatują, przyłażą zewsząd. Cykl rozwojowy jest dość skomplikowany, bo w jednym momencie jest i larwa i owad dorosły itd.

Jeśli masz skuteczny program ochrony (ekologiczny) przedstaw go proszę

Czy gnojówka z wrotyczu nie zabija pożytecznych organizmów?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ana_art 09:15, 04 mar 2015


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Madzenka napisał(a)
Ana kiedy zatem zamawiamy nicienie? U mnie tej zimy żurawki sie trzymaja, wygląda że ubiegłoroczna dawka nicieni trochę Populację opuchlaków u mnie przerzedziła. Ponieważ masz wątpliwosci co do skuteczniści zimnych , nie ryzykuję i w tym roku powtórzę "ciepłymi" nicieniami
jeśli będę zamawiała to tylko te ciepłe, zimnych już nie zamawiam pamiętam ile się nastresowałam tym czy ziemia już ma dobrą temperaturę czy nie
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
ana_art 09:17, 04 mar 2015


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Bea napisał(a)
entomopatogenne mikroorganizmy - a prościej?

gdzie je znaleźć
Waldek tak sobie lubi popisać, czasami niezrozumiałym językiem jakby nie wiedział że tu połowa blondynek (nie ważne, że farbowanych)
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies