Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Gardenarium 12:19, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Mam tutaj link, ale dotyczy on głównie młodych tui. Ale warto zobaczyć

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1733-jak-skracac-tuje

Boki też można skrócić, jeśli nie zostaną same patyki.

Cięcia nie musisz zabezpieczać, nawet byś nie dał rady.

Artykuł o cięciu iglaków

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/339-ciecie-iglakow
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dmr 09:32, 18 wrz 2015

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 12
Mam pytanie:

Czy przy obecnej aurze (słoneczny dzień, ponad 25 stopni C), ciepłym wrześniu i zapowiadanym ciepłym październiku mogę zaryzykować przycięcie żywopłoty z tui?

Nie mogłem w sierpniu przyciąć i dzisiaj jest ostatni dzień kiedy będę mógł to zrobić.

Jak myślicie?
____________________
Karol99 21:54, 19 wrz 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Nie tnij teraz. Według mnie lepiej wiosna, w kwietniu.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
damili 12:00, 13 sty 2016

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 4
W zeszłym roku w kwietniu posadziłem tuje brabant około 90cm wysokie. Po posadzeniu podciąłem tylko czubki. W ciągu roku trochę się zagęściły i urosły może z 10-15 cm. Na wiosnę planuję je trochę przyciąć dookoła i może trochę z góry. Oprócz tego chcę zacząć nawozić (myślałem o pinivicie dolistnie)
Nurtuje mnie tylko kiedy, czym i w jakiej kolejności to zrobić. Nie wiem czy najpierw przyciąć, a potem nawieźć, a jeśli tak to czy od razu można pryskać po świeżo ciętych gałązkach?
Jaka proporcja nawozu będzie dobra do brabantów, ile razy i w jakich odstępach czasowych powinienem pryskać? Myślałem też o tym, żeby dać jakiś płynny nawóz do korzeni.
Trochę dużo tych pytań, ale chciałbym dobrze zaplanować start sezonu
Gardenarium 13:54, 13 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Napisz jak przygotowałeś glebę podczas sadzenia i czy twoim zdaniem one rosną za słabo? Jeśli nie ma konkretnych podejrzeń, że glebie czegoś brakuje (może badanie gleby na zasobność składników pokarmowych), nie ma potrzeby pędzenia sztucznymi nawozami. Tnij i podlewaj, a nawożenie wtedy gdy kiepsko rośnie.

Podsyp jako ściółkę próchnicę kwaśną, kompostu daj, a nie uprawiaj ich w szmacie i suszy. Jeśli takową masz, zerwij wiosną, wyściółkuj korą i podlewaj. To da dużo lepsze efekty niż lanie nawozów.

Pokaż zdjęcie żywopłotu. Generalnie Brabant to najgorsza tuja.

Pomocny artykuł http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/339-ciecie-iglakow
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
damili 17:43, 13 sty 2016

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 4
Każdy dołek zaprawiony był ziemią do iglaków. Szmaty nie posiadam a podlewane były regularnie. Nie nawoziłem po posadzeniu, bo takie opinie najczęściej spotykałem, że nie robi się tego w pierwszym roku.
Nie wiem jaka jest gleba, ale w miejscu gdzie zostały posadzone tuje przez kilkadziesiąt lat rosły różnego rodzaju krzaki, drzewka itp. taka typowa dzicz, więc myślę że może gleba jest wyjałowiona?
Wiem, że Brabant to najgorsza tuja, ale myślę że nawet na tym forum można znaleźć przykłady bardzo pięknych i gęstych żywopłotów. Mój w domyśle ma być formowany dlatego chcę go zacząć ciąć i formować od początku, żeby się ładnie zagęszczał. Nie wiem tylko zakładając że powinienem nawozić to czy można to zrobić po przycięciu (chodzi o dolistne nawożenie)
Gardenarium 20:55, 13 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Po cięciu dobrze jest dać nawóz, żeby miały siłę odbijać, czyli wiosną daj doglebowo, wymieszaj z ziemią powierzchniowo i podlewaj, żeby się rozpuścił.

Gdy już będą rosły, wtedy dolistny. Na rany lepiej nie lać nawozu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dorotka 08:23, 06 lut 2016


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 950
Kiedy można ciąć tchuje brabanta?? Mam takie brabanta w donicy na tarasie. Wytrzymał nawet ładnie zimę. Ma jakis 120cm. Ale chcę go zlikwidować i wrzucić do ziemi a przy tym uformuować go w kulę. Czy można już???
____________________
MELA -Ogród pewnej Ogrodniczki czyli Dziewczyna z rowerem.
Gardenarium 17:42, 06 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tuję Brabant tniemy wiosną, gdy miną przymrozki, generalnie ociepli się i nie rośnie jeszcze.

Piszemy tuję, lub Zywotnik nie tchuje - jakoś mi się to źle kojarzy

Brabant - nie Brabanta, nazwę odmiany piszemy dużą literą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maciej_zg 14:12, 07 mar 2016

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12


Witam, jestem nowy na forum. Mam pytanie do Danusi w sprawie moich tui. Przejąłem ogród z dobrodziejstwem posadzonych drzewek rok temu wczesną wiosną. Były w kiepskiej kondycji, przesz cały sezon były systematycznie podlewane i nawożone. Tuje są z przeznaczeniem na żywopłot taki na 2 m.
Mimo, iż przeczytałem całe forum, nadal mam pytania w tej indywidualnej sprawie.
1. Czy na wiosnę już przyciąć tuje i jak to najlepiej zrobić? Są różnej wysokości.
2. Czy wyrównywać do jednej wysokości czy raczej przycinać z góry po kilka centymetrów każdą, żeby się dobrze zagęszczały? (Nie zależy mi już teraz na równej wysokości, bo i tak są jeszcze niskie, wolałbym żeby były gęste i zdrowe)
Będę wdzięczny za zaznaczenie na zdjęciach najdokładniej jak się da.
Wyczytałem, że lepiej jest przycinać, kiedy tuje dorastają do wymaganej wysokości.
3. Czy przyciąć tylko na wysokości czy również w pionie (po bokach)?
4. Czy posadzone w rabacie niewielkie rośliny, kwiaty czy trawy mogą przeszkadzać tują zdrowo rosnąć?

Z góry dziękuję za pomoc.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies