Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Toszka 21:22, 16 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
KasiaBawaria napisał(a)
Chcialabmy sie zapytac, jaka szerokosc osiagnie docelowo zywoplot ze smaragdow? W szkolce powiedzieli, zeby lepiej od poczatku takze z bokow przycinac, bo sie jednak za bardzo rozjezdza na boki.


80-100cm po wielu latach. Tnę w pionie. Delikatnie, dla uzyskania jednolitej ściany.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 21:26, 16 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Maciej_zg napisał(a)



Witam, chciałem wrócić do mojego pytania i jeszcze raz prosić o radę.
Ostatni post z dnia 04 cze 2016, 15:53,

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jeśli chodzi o odległość posadzenia to są w odległości 74 cm. Były już raz przesadzane/zagęszczane rok temu, widać za mało. Jaka rada teraz, czy przesadzać/zagęszczać wszystkie na jesień lub wiosnę jeszcze raz i dokupić kilka sztuk, czy może posadzić coś pomiędzy, aczkolwiek miejsca jest mało? Są też już dość spore i pytanie czy nadają się na przesadzanie?
W ostateczności jestem skłonny wymienić wszystkie sztuki.
Będę wdzięczny za dobrą radę.


To są jeszcze małe tuje. Trzeba podlewać, czyścić ze środka z suchego. Podrosną to się same zagęszczą. A jeśli były rok temu przesadzane to teraz muszą nadrobić. Podlewać, bo tuje to pijaki.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
KasiaBawaria 05:35, 17 cze 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Toszka napisał(a)


80-100cm po wielu latach. Tnę w pionie. Delikatnie, dla uzyskania jednolitej ściany.


Moje wlasnie osiagnely 90 cm po 5 latach...
Wczoraj przycielam delikatnie,odwazylam sie i jestem zadowolona.Jestem juz za szerokie na dole sie robily. A jakbym zbyt pozno przyciela, to brazowe miejsca by byly. Uff.
____________________
Zapraszam na kawe
Cwieku 21:44, 21 lip 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Witajcie,

w zeszłym roku we wrześniu posadziłem około 30 sadzonek tuj szmaragd. Sadzonki wykonane samemu z odszczepów. Sadzonki otrzymałem (na wsadzenie czeka jeszcze 30). Niestety niektóre z nich nie posiadają jednej wiodącej łodygi tylko np 2 lub 3. Rosną zdrowo. Na wiosnę delikatnie podsypałem nawozem Osmocote. Zagłębiłem się w temacie, gdyż pojawiło się sporo odrostów i chciałbym je wyprowadzić, żeby urosły prosto i nie rozkładały się. A jak widać na zdjęciach nie wszystkie rosną zwarte pionowo, lecz część z nich sie rozkłada. Wyczytałem, że najlepszy okres do przycinania tuj się kończy. W związku z tym pytania:
1. czy przycinać je teraz (pionowo, bo poziomo będę przycinał aż dojdą do 2m, żeby stworzyły szczelny żywopłot.) czy może poczekać do wiosny?
2. Jeśli już przycinamy to czy mogę odciąć te pokładające się łodygi? Czy podwiązać i spróbować wyprowadzić do pionu?
3. Rozumiem, że łodygi przycinamy pod delikatnym kątem?
4. Z sadzeniem kolejnych samorodnych tuj zrobić w sierpniu czy poczekać do września?
Dzięki za porady. Zaczynam dopiero moją przygodę z ogrodem, wiec proszę o wyrozumiałość .






Gardenarium 07:35, 22 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja bym teraz nic nie robiła z cięciem a poczekała dwa lata, niech one się "bujną" do góry. Podlewaj, dbaj o nie, odchwaszczaj, a same nabiorą pokroju Smaragda. Różnia w pokroju zapewnie bierze się z tego, że sadzonki niektóre nie były wierzchołkowe, a boczne.

Najwyżej powycinaj tylko to co wyraźnie gdzieś wybiega w bok. Nie pod kątem, prosto aby powierzchnia rany była jak najmniejsza. Pod kątem będzie największa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 08:14, 22 lip 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Bardzo dziękuję za poradę. Wody im nie oszczędzam . W sobotę będę ponownie walczył z chwastami w rabatach. Przy okazji sprawdze te najbardziej odstające i opadające gałązki.
Karol99 07:41, 12 sie 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Czy mógłbym jeszcze przyciąć swoje tuje? Zależy mi a nie wiem czy nie jest za późno.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 09:57, 13 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jak musisz to tnij, ja się też zastanawiam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 10:01, 13 sie 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Do wiosny chyba nie wytrzymam wiec zaryzykuję. Chce je tylko z góry skrócić.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
marika3407 09:21, 21 sie 2016

Dołączył: 21 sie 2016
Posty: 3
Witam
Proszę o pomoc
Ttuje mają zólto pomarańczowe pędy
Doczytlam ,że to zamieranie pędów więc je obciełam ok 10 cm poniżej górnego pędu aż do części zdrewniałej
Czy to faktycznie ta choroba
Kiedy i czy odrosną?
____________________
Aga
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies