Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Gardenarium 08:25, 28 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeju, aż się boję, jak one będą wyglądały, środek rozłoży się na boki i uwidoczni pnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piters 12:08, 28 wrz 2016


Dołączył: 13 mar 2016
Posty: 183
To może ja lepiej wstawię tutaj w najbliższych dniach ich zdjęcie i może będzie Pani mogła mi coś doradzić? Po prostu zaniedbałem cięcie w poprzednich latach. Chcę je skrócić, ponieważ jeżeli tego nie zrobię, ich dalsza pielęgnacja będzie utrudniona (ze względu na znaczną wysokość). Pozdrawiam.
____________________
Ogród od 8 lat...
Gardenarium 17:55, 28 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Takie radykalne obniżenie odsłoni gołe pnie, a gałęzie, które przecież rosły na boki raptem nie pójdą do góry. Zdjęcie to tu nic nie da, bo ja wiem co będzie po cięciu

Kilka lat trzeba czekac aż zarośnie i ewentualnie podwiązać jakoś ten wierzchołek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piters 16:10, 29 wrz 2016


Dołączył: 13 mar 2016
Posty: 183
Dziękuję Pani Danusiu za wszyskie porady. No cóż... W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak tylko na wiosnę rozstawić rusztowanie i tylko lekko z góry je przyciąć (same wierzchołki). Nie będzie radykalnego cięcia. Może to i dobrze. Są takie "dostojne". Pielęgnacja będzie utrudniona, ale kto powiedział, że ogrodnictwo nie wymaga poświęceń? Pozdrawiam serdecznie.
____________________
Ogród od 8 lat...
Gardenarium 15:57, 05 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja też rozstawiam rusztowanie i włazimy.

Kilka lat potrawa zanim się zarośnie taka dziura.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KatarzynaKromka 21:13, 15 lut 2017

Dołączył: 15 lut 2017
Posty: 14
Witam serdecznie,
Bardzo proszę o poradę dot. cięcia moich tui. Te większe posadzone 10 lat temu - miały stanowić ochronę przed wiatrem dla części ogrodu - dlatego "pozwoliłam" im rosnąć swobodnie skracając tylko z wysokości młode przyrosty 2 razy w roku. Podobały mi się takie naturalne i szerokie, teraz widzę (oraz czytam na forum, że to był błąd - pokazują się dziury między gałęziami. Czy mogę jeszcze uratować "sytuację" - sprawić cięciem aby zgęstniały? Nawet zaczęłam ciąć od lewej w ub roku (troszkę widać na zdjęciu - zaczęły "wyzierać" duże dziury), ale na szczęście się wstrzymałam dzięki tutejszym poradom - bo to był już wrzesień. Proszę bardzo o radę jak postępować z nimi.




Z drugiej strony ogrodu mniejsze tuje - 3 letnie - nie chciałabym popełnić tego samego błędu - czy już je ciąć i jak - z góry i z boków? Chciałabym aby zrobiły ścianę z uwagi na bliskość sąsiada.



Z góry dziękuję za pomoc
alinak 21:39, 15 lut 2017


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Żeby było lepiej najpierw musi być gorzej.
Obcinać front delikatnie i co roku robić to tak żeby dziur nie robić,albo z grubej rury od razu tak jak chcesz i poczekać z rok aż się odbuduje. Thuja ma o tyle dobrze że łyse gałązki w końcu się zazielenią.
A jak zrobisz oprysk Pinivitem to bardzo prawdopodobne że w ciągu roku -dwóch odrobią straty.

Te młode przytnij na wiosnę czubki a boki to zależy jak chcesz ich prowadzić .Czy wąskim paskiem ,czy szerszym.
Ja bym jeszcze wszerz nie cięła.za rok .
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Gardenarium 09:48, 16 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Drugie zdjęcie, przytnij poziomo na wysokości siatki. To im dobrze zrobi. W pionie też przytnij. Na zielonym, nie do gołego. Słabo jednak odbijają z gołego patyka. Ja mam takie doświadczenie. A od dołu jak już się ogołocą, to nigdy nie odbudują "dołów" i trzeba podsadzać czymś.

Pierwsze zdjęcie - utnij poziomo górę, sporo obniż. Pionowo lekko. Ja bym tak doradziła. Borykam się ze swoimi tujami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asiak 15:31, 27 lut 2017


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Czy jak swoje duże, stare tuje Brabant przycinałam późnym latem, to teraz na wiosnę też je przyciąć?
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Gardenarium 09:46, 02 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zależy ja wyglądają, czy odbiły i zabudowały ładnie, czy zostały gołe dziury?
Pokaż jakie są.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies