Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

goniak 08:36, 14 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Cięcie tutaj nie pomoże
Moim zdaniem te rośliny są zabiedzone z powodu braku wody i składników pokarmowych.
Są blade, nienaturalnie wyciągnięte, co świadczy o braku azotu.
Napisz na jakiej glebie rosną i czy podczas sadzenia zaprawiałaś dołki żyzną ziemią.
Wczesną wiosną należy podjąć próbę reanimacji tych bidulek.
Musisz je systematycznie podlewać oraz odżywić stosując kompleksowy nawóz w formie dolistnej, który najszybciej i skutecznie uzupełni podstawowe braki.
____________________
Małgosia mój zielony świat
kjub 08:56, 14 mar 2013

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
dołki były zaprawione ziemią zakupioną ze szkolki (zmieszana z ziemią z ogrodu)... Jak były sadzone dostawały dużo wody potem po przyjęciu się już mniej. Podlewane były doigłowo i dokorzennie pinivitem...wydaje mi się że już przy zakupie były zabiedzone... teraz zostało mi zrobić wszystko by ich życie się poprawiło...
Co na wstępie?
woda + pnivit wystarczające działanie?
goniak 09:12, 14 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Szmaragdy wymagają żyznej i w miarę wilgotnej ziemi.
Jeśli gleba w Twoim ogródku jest słaba i sucha to musisz szczególnie zadbać aby zapewnić właściwe warunki. Myślę, że Pinivit to dobry wybór.
____________________
Małgosia mój zielony świat
kjub 18:31, 14 mar 2013

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
a może podsypać je jakąś ziemią jescze?
goniak 18:35, 14 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
kjub napisał(a)
a może podsypać je jakąś ziemią jescze?

Raczej zastosowałabym Rosahumus poprawiający właściwości gleby i koniecznie systematyczne podlewanie.
____________________
Małgosia mój zielony świat
kjub 21:26, 14 mar 2013

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
Rosahumus + pinivit?
Gardenarium 21:48, 14 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja bym rozgarnęła korę i wyściółkowała wokół korzeni próchnicą kwaśną, zmieszaną z odkwaszoną, aby była lekko kwaśna, albo kompostem własnej produkcji. Organizmy glebowe przerobią materię organiczną i wzbogacą glebę wokół korzeni. To też im pomoże.

A może one mają matę p. chwastom? pod korą?

A może kora byłą świeża i rozkładając się, przy okazji "zabrała" tujom azot z gleby?

Ziemia ze szkółki to prawdopodobnie był torf, a więc za dużo pokarmu to one nie miały.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kjub 23:14, 14 mar 2013

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
więc tak... kora byla świeża, mata jest a ziemia nie wyglądała jak torf... czyli błąd na błędzie... czyli czeka mnie: odgarnięcie kory podsypanie prochnicą (ale gdzie ją kupić???) a najpiepw mata do śmieci... a jak już podsypie pruchnicą to tą korą spowrotem przysypać czy kora na pryzmę i poczekać jeszcze żeby sę przekompostowała? a w kolejnych etapach Rosahumus...
goniak 08:53, 15 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Jeśli nie znajdziesz próchnicy to kup dobrej jakości ziemię ogrodniczą uniwersalną w worku (tylko nie torf) i przysyp korzenie, a następnie rozsyp korę przekompostowaną aby ograniczyć parowanie wody.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 19:28, 15 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kjub napisał(a)
więc tak... kora byla świeża, mata jest a ziemia nie wyglądała jak torf... czyli błąd na błędzie... czyli czeka mnie: odgarnięcie kory podsypanie prochnicą (ale gdzie ją kupić???) a najpiepw mata do śmieci... a jak już podsypie pruchnicą to tą korą spowrotem przysypać czy kora na pryzmę i poczekać jeszcze żeby sę przekompostowała? a w kolejnych etapach Rosahumus...


Tak, ale da się naprawić.

Zgarnij korę, zerwij matę, pokaż koniecznie korzenie tui po zdjęciu maty.

Przeczytaj tutaj o macie http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

Próchnicy (próchnica na pewno pisze się przez "ó" ) szukaj i pytaj, albo ziemia do iglaków, ziemia kwaśna marki NATURA albo Krajewskiego.
Szukaj kompostu w kompostowniach miejskich. Sama rób w workach chociażby.
Torfu samego nie używaj, chociaż czasem lepiej cokolwiek niż nic.

Korę przekompostuj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies