Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ogród bezpieczny dla dzieci, czyli rośliny trujące, parzące i wabiące owady

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bezpieczny dla dzieci, czyli rośliny trujące, parzące i wabiące owady

tyna 13:50, 18 sty 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Wiele z naszych roślin ogrodowych sadzimy nie mając świadomości, że mogą zrobić krzywdę naszym milusińskim. Dzieci skuszone atrakcyjnym wyglądem sięgają po nie bardzo chętnie.
Słyszałam tez o osłupieniu, w które wprowadziła moją znajomą pewna starsza pani wcinając czerwone kuleczki z cisa....okazało się, że bardzo dyskretnie na boku wypluwała pesteczki.....a dawka trucizn zawarta w jednej kuleczce zabija konia....

Na początek kilka, o których ja wiem, a o których powinni wiedzieć obowiązkowo wszyscy ogrodnicy amatorzy i właściciele ogrodów:

- wawrzynek wilczełyko - cała roślina a zwłaszcza owoce (czerwone jagody) bardzo trująca, 10-12 dojrzałych owoców, to dawka śmiertelna dla dorosłego, dla dziecka wystarczy 1-2 owoce;
- zimowit jesienny - cała roślina silnie trująca,
- naparstnica zwyczajna - dawniej roślina lecznica, dzisiaj zastapiona przez naparstnicę wełnista, gatunek rodzimy, często spotykany w Tatrach! zawiera silnie trujące substancje,szczególnie w liściach;
- konwalia - cała roślina trująca zwłaszcza owoce,
- ciemiernik - wiele gatunków, ale wszystkie są trujące - cała roślina trująca,
- pieris w wielu gatunkach i odmianach - cała roslina trująca, szczególnie trujące liście i ich sok,
- tojad - zwany mordownikiem - bardzo trujące wszystkie gatunki
- złotokap zwyczajny- kwiaty, nasiona i korzenie, jedna z najbardziej popularnych roślin trujących w Europie
- obrazki plamiste, szczegółowy opis w wątku Emila
- ostrokrzew kolczasty - trujące pomarańczowe lub czerwone kuliste owoce,
- ognik szkarłatny - owoce ognika o ciekawych, jaskrawych kolorach są lekko trujące, ale ptakom nie szkodzą i są często przez nie zjadane.
- cis - pierwsza objęta ochroną roślina w Polsce, trująca każda część rośliny, oprócz osnówki - czerwonej części owocu
- rącznik pospolity - roślina o właściwościach silnie trujących, szczególnie niebezpieczne są nasiona zwierające duże ilości rycyny,
- berberys - trująca cała roślina oprócz dojrzałych jagód, z których można przyrządzać smaczne powidła;
- glicynia chińska- wszystkie częsci rośliny są trujące
- trzmielina - cała roślina trująca ale trzeba zjeść większą ilość,
- barwinek pospolity - lekko trujący, opis w wątku "125......"
- winobluszcz - mocno toksyczne owoce,
- bluszcz pospolity - toksyczne jagody, liście, szczególnie po zetknięciu soku ze skórą,
- wilec - trujące nasiona, zatrucie powoduje, m.in halucynacje!
- knieć błotna, kaczeniec - świeże ziele rośliny jest trujące, nawet bydło nie zjada
- czermień błotna - po przekwitnięciu wydaje czerwone trujące jagody, bywa sadzona w oczkach wodnych,
- jarząb pospolity (jarzębina) - spożycie świeżych owoców jarzębiny może być niebezpieczne - zwłaszcza dla dzieci.
- kruszyna - popularny składnik lasów, pod częściową ochroną; fioletowo-czarne owoce zjedzone na świeżo są szkodliwe - suszone mają właściwości przeczyszczające
- szakłak pospolity - zawiera podobne do kruszyny substancje, ale w mniejszych ilościach
- wilczomlecz - soki rośliny powodują podrażnienia skóry,

Rośliny, które posiadają silne alergeny, to np:
- leszczyna, olcha, topola, brzoza, dąb, wierzba i inne drzewa liściaste,
- trawy, żyto
- i chwasty takie jak babka, pokrzywa, bylica, komosa
Trzeba też przypomnieć, że jest sporo krzewów wabiących owady, szczególnie pszczoły, których ukąszenia mogą być bardzo niebezpieczne dla alergików:
- budleja
- żylistek i wiele, wiele innych...
O bylicy pisał tez Emil. A swoja drogą, jak wiele roślin, umiejętnie stosowanych, ma właściwości lecznicze...
____________________
pozdrawiam :)
tyna 14:05, 18 sty 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Większość roślin "wyciągnięta" z mojej pamięci, część z netu. Proponuję forumowiczom dołączać opisy roślin, o których nie wspomniałam....a takich jest z pewnością sporo. Do encyklopedii Emila, prowadzonej w sposób profesjonalny, nijak się ten spis ma, ale wiecie, Emilianoprofesjano jest i basta!
Proszę o kontynuację wątku
____________________
pozdrawiam :)
tyna 14:21, 18 sty 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
O łąkowym, niezwykle ekspansywnym gatunku, z nieciekawą historią, nie trzeba specjalnie się rozpisywać. Wszyscy chyba znają Barszcz Sosnowskiego..., którego nawet bydło nie rusza...
____________________
pozdrawiam :)
Matka 16:23, 18 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Tyna,
super info, wezmę to pod uwagę!o części roślin trujących juz wiedziałam, ale warto wiedzieć i znać wszytskie!
____________________
U Matki
tyna 16:42, 18 sty 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Pomyślałam o młodych mamach. Sama kiedyś struchlałam, gdy z ręki mojego dziecka musiałam wyjmować czerwone kuleczki.....wiciokrzewu pomorskiego......no właśnie:
do listy można dopisać wiciokrzew
przypomniałam sobie również takie popularne w naszych ogrodach cudo: datura - bieluń dziędzierzawa- bardzo silnie trująca roślina, niekiedy młodzież eksperymentuje z ta rośliną, jako środkiem silnie odurzającym, halucynogennym...często ze skutkiem śmiertelnym...
____________________
pozdrawiam :)
Matka 16:44, 18 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Dature mi kiedys, podejrzewam w takim celu, ktos "gwizdnął", spod okna!a już miała kwitnąć!!!
____________________
U Matki
olga_szopa 16:50, 18 sty 2011


Dołączył: 30 paź 2010
Posty: 600
Widziałam na oddziale chłopaka najedzonego bieluniem.Powiem Wam,że nie przypuszczałam, że taka ładna roślinka może spowodować takie reakcje.Rzeczywiście rośliny bywają podstępne ,albo ludzie nierozważni.
____________________
Zakątek Olgi
monteverde 18:14, 18 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Witam

Barszcz Sosnowskiego (podobnie dzialajaca i o podobnym pochodzeniu roslina jest barszcz Mantegazziego) posiada dwojaka toksycznosc: 1) wlasciwosci fotouczulajace skore 2) obecne w roslinie furanokumaryny powoduja oparzenia chemiczne, zarowno w drodze bezposredniego kontaktu jak rowniez "bezdotykowo" - gdy w poblizu rosliny jest duze stezenie jej toksycznych zwiazkow. Takze i chemiczne oparzenie i alergia.

W wyniku fotouczulenia przez kumaryny w czasie slonecznej pogody dochodzi do bolesnych oparzen skory (glownie poprzez psoraleny, wykorzystywane np. w dermatologii w PUVA-terapii)
Czesto oparzenia i obajwy alergii pojawiaja sie po kilku godzinach, najczesciej 6-10h, dlatego nie sa zazwyczaj wiazane z kontaktem z barszczem.

Efekt dotkniecia moze wygladac np. tak:
"No i dotknąłem jego łodygi. Po kilku minutach dłoń zaczęła mnie strasznie piec. Czułem, jakby ktoś opalał mi ją nad ogniskiem. Po jakimś czasie pojawiły się bąble"
Slady opisywane sa rowniez jako podobne do poparzen pryskajacym olejem, duzo drobnych, czerwonych,bolesnych babli. Wszystko zalezy od indywidualnej reakcji tak na fotouczulenie jak i na bezposrednie toksyczne dzialanie kumaryn.

Po kontakcie nalezy przemyc miejsce oparzenia zimna woda, zastosowac miejscowo srodki p/oparzeniom jakie akurat posiadamy/mamy dostep i w razie utrzymywania sie bolu i babli rozwazyc podanie srodkow przeciwhistaminowych, ew. skierowac sie na pogotowie.
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 18:20, 18 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
dobrze też w okresie kwitnienia osłaniać drogi oddechowe,bo może poparzyć
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 19:51, 18 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z domowych roślin należy wymienić Diffenabachię, zawiera strychninę.

Poniżej zdjęcie nieco nietypowej odmiany



Tutaj tupowy wzór na liściu



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies