Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Mazan 19:18, 04 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wrzos poczytaj w Herbicydy str 5, będziesz miał wybór.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Wrzos 19:27, 04 lip 2014


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Dziękuję Mazan, już tam pędzę. Znalazłam w sieci, że ta moja mszyca to zdobniczka bukowa.

A czy możecie Forumowicze wypowiedzieć się, czy gnojówka ze skrzypu, na której pojawił się biały kożuch, ale nie jednorodny, tylko z takimi koloniami pleśni (białe kropki) będzie bezpieczny dla moich roślin, czy pozbyć się go.
Zapomniałam jednego dnia przemieszać ją i to pewnie skutek...
Mazan 19:42, 04 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wrzos, to akurat moja 'działka'.
Dla roślin bezpieczny nie jest. To w przeważającej części grzyby powodujące pleśnienie mąki, czasem pieczywa i owoców i warzyw w przechowalniach. Jedynie dałbym go do ziemi. Tam posłuży jako bogata strawa dla pożytecznych grzybów glebowych lub na kompost - również sie z nim rozprawią.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Wrzos 20:05, 04 lip 2014


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Jeszcze raz dziękuje Mazan
Przeczytałam o tej fantastycznej miksturze z octanu wapnia. Muszę dopaść gdzieś kredę. Jak to będzie cudownie z czystym sumieniem opryskać drzewka
.... a gnojówkę zaraz wyleję na kupę ziemi, która czeka na rozplantowanie w przyszłym roku.
Mazan 20:20, 04 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wrzos, ale musisz to robić systematycznie. Stosowanie "od przypadku do przypadku" mija się z celem. Preparat jest dla wytrwałych i cierpliwych, za to efekty niczym GMO.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Wrzos 20:51, 04 lip 2014


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Mam takie ilości skrzypu na swojej działce, że i okolicznych sąsiadów mogę obdarować. Stwierdziłam, że jak nie mogę się pozbyć tego "dziadostwa" to zrobię z niego użytek.
Już nastawiłam druga gnojówkę. Zebranie skrzypu do 10l wiadra zajmuje mi jakieś 5 minut. Rwę garściami.
GMO, mówisz podoba mi się!
Mazan 21:12, 04 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Podam Ci przykład: od wczesnej wiosny opryskiwałem różę na próbę. Była rachityczna. Miała jeden patyczek ok. 25 - 30 cm. Teraz wygląda jak z żurnala, kwiatów na niej aż czerwono - żółto, prawie liści nie widać. Osiągnęła swój przepisowy wzrost niczym świeżo kupiona. Takiej ilości i tak dużych kwiatów nie miała nawet za swej młodości. I nie tylko ten jeden krzew.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Wrzos 23:56, 04 lip 2014


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Brzmi bardzo zachęcająco.
Mam takiego rachitycznego wiąza Wredei, który od 3 lat nie rośnie. Będzie moim królikiem doświadczalnym
waldek727 08:08, 05 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Marysia napisała:

MSZYCE - ja mam taki sposób na zwalczanie.
- 1 główka czosnku obrać i zetrzeć na cienkiej tarce lub przez wyciskacz wycisnąć
- 4 cebule zetrzeć na grubej tarce
Wszystko to włożyć do słoika twist 1 litrowego i zalać wodą.
Zakręcić słoik na 24 godz. Po tym czasie przecedzić i dodać kilka kropel(na przyczepność) płynu do naczyń. Skuteczność pewna - polecam.


Tak, ale...
Substancje aktywne zawarte w czosnku oraz cebuli w tym allicyna i siarczki w takim stężeniu mogą powodować fitotoksyczność u niektórych roślin. Proponuję tą ilość (1l substancji) rozcieńczyć w 5l wody. Poza płynem do mycia naczyń wspaniałym adiuwantem jest mydło potasowe z dodatkiem wrotycza lub piołunu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 08:35, 05 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Wrzos napisał:

A czy możecie Forumowicze wypowiedzieć się, czy gnojówka ze skrzypu, na której pojawił się biały kożuch, ale nie jednorodny, tylko z takimi koloniami pleśni (białe kropki) będzie bezpieczny dla moich roślin, czy pozbyć się go.
Zapomniałam jednego dnia przemieszać ją i to pewnie skutek...


Bardzo słusznie zauważyłaś. Brak obiegu powietrza a więc dostępu tlenu do fermentującej gnojówki ze skrzypu doprowadził do rozwoju grzybów i drobnoustrojów beztlenowych. W tym wypadku są one zagrożeniem dla roślin, ale również i dla ludzi.
Proponuję zarówno Tobie, jak i innym forowiczom korzystającym z dobrodziejstw wszelkich gnojówek skorzystanie z mojego sposobu dodatkowego ich natleniania jaki ja stosuję przy produkcji napowietrzanego wyciągu z kompostu ANKH.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4179-skoncentrowany-wyciag-z-kompostu-anhk
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies