Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Mary 20:57, 15 lut 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mazan,

Czyli na 1l cieczy roboczej proponujesz dać 0.5-1 ml koncentratu roztworu tymolowego plus 0.5-1 ml olejku rozmarynowego?

Pozdrawiam
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mazan 21:59, 15 lut 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mary

Zgadza się.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anbu 08:39, 17 lut 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Jeszcze jedno tylko pytanko Mazan (jeśli pozwolisz ). Ile razy mam spryskać na wiosnę tym roztworem tymolowym moje iglaki?
Czy zabieg "tymolowy" jest jednorazowy?
____________________
Ania Ogród Ani :)
Mazan 10:05, 17 lut 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anbu

Żaden zabieg nie jest jednorazowy. Zabiegi konwencjonalne także trzeba powtarzać i to różnymi preparatami. W tym przypadku dwukrotny oprysk daje pewność, że szkodniki czy infekcje grzybowe nie wystąpią do majowego 'wysypu' pozostałych chorób i następnego pokolenia szkodników. Jak już pisałem jest to wykorzystanie allelopatii tylko w dużo wyższym stężeniu niż występuje w naturze do walki z przeciwnościami.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anbu 10:54, 17 lut 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Dzięki Ci Mazan

Zerknij do mnie proszę (465 str. wątku, zrobiłam małe posumowanie, amatorzy tam muszą )
Jakbyś wtrącił swoje trzy grosze, czy tak będzie ok byłabym wdzięczna
____________________
Ania Ogród Ani :)
Mira104 18:56, 02 mar 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
To jeszcze ja pomęczę Walerka Żeby to już było wszystko w jednej "kupie"

teraz koniec lutego- początek marca stosujemy Promanal (drzewa owocowe, wiąż, klon, etc)
ale czy też na krzewy owocowe np. porzeczka albo bukszpan. Promanal stosujemy przy temp +12 C

Potem od połowy marca stosujemy OW 3x spryskujemy w ciągu 14 dni, a potem co 7-10 dni na przemian z HT. Do HT można dodać siarczan magnezu 0,5% i tym pryskać iglaki

HT ( pogromca owadów) - 1 dzień przerwy i OW (choroby roślin, NIE PRYSKAĆ IGLAKÓW)
mamy jeszcze RT (ślimaki i odkażanie gleby) do RT można dodać olejek rozmarynowy, no i pozostaje miedzian i topsin.

I teraz gdzie to wcisnąć ( RT, topsin, miedzian) pomiędzy czym, ile musi być przerwy w czasie między HT - OW, a RT, topsinem i miedzianem?
I czy o czymś zapomniałam?
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
m_gocha 19:54, 02 mar 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Przeraziło mnie to Chyba musiałabym codziennie chodzić z opryskiwaczem
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Mazan 22:04, 02 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mira104

'Litania' przeraziła mnie również.
Wykonujesz 3 /słownie: trzy/ opryski w miesiącu środkami allelopatycznymi /HT lub RT/. Tymol - główny składnik obu preparatów - łatwiej zmierzyć w RT odpowiednio sporządzając roztwór.

Dla równowagi preparaty wapniowe działają wielokierunkowo: jako substancje grzybobójcze oraz wzmacniające, a także mogą działać odtruwająco przy fitotoksyczności niektórych preparatów grzybobójczych.

Harmonogram można sobie ustalić samemu po dobrym wygospodarowaniu czasu. Środki te występują w niektórych roślinach dla obrony, odstraszania, a nawet - jak u bukowatych czy orzechowatych - do likwidacji nadmiernego zagęszczenia innych roślin.

Jako że ich działanie jest krótkotrwałe /są rozkładane przez światło/ należy stosować je częściej - chemią także nie 'załatwisz' jednym opryskiem lecz w wielu przypadkach nawet trzema i powtórka po miesiącu podobna.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Muszelka 23:04, 02 mar 2017


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Mazanie, czy jeśli będę systematycznie wykonywać oprysk roztworem tymolowym, to nie ma potrzeby na przedwiośniu pryskać miedzianem?
Pozdrawiam serdecznie.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Mira104 23:55, 02 mar 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Walerku, bo ja uparłam się, że w tym roku będę systematycznie psikać rośliny i chce to zrobić dobrze
Dlatego chcę uporządkować system i moje myśli
Z tego co czytałam, co piszesz to dobrze jest wiosną 3 x psiknąć OW

Trzykrotne podanie w ciągu 10 - 14 dni nie tylko chroni rośliny, ale wzmacnia je i chroni przed stresem - chłodem, przenawożeniem, suszą itd
herbicydy str. 4

mój harmonogram psikania
Marzec:
Promanal - jutro (03-03)
3x OW (zobaczymy jak z pogodą się uda)
Kwiecień
HT lub RT 1 dzień przerwy OW i tak co 10 dni to w kwietniu mamy już 6 psiknięć
Maj
HT lub RT 1 dzień przerwy OW i tak co 10 dni
Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik
HT lub RT 1 dzień przerwy OW i tak co 10 dni
Uwagi:
OW nie stosować na iglaki
A powiedz mi proszę, bo jak np. zobaczę że coś jest nie tak i będę chciała użyć topsinu, czy miedzianu, to ile muszę zrobić przerwy między HT-OW, a chemią?
Wiem, wiem zamęczam Cię, ale w tym roku zaczynam przygodę z opryskami
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies