Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Gardenarium 19:50, 01 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wczoraj zastosowałam Biohumus. Podlałam wszystkie rośliny w donicach. Głównie cisy i bukszpany.













____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ell 21:07, 22 maj 2012


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Danusiu i jakie są efekty tego specyfiku?

Kupiłam dokładnie taki sam nawóz i dzisiaj rano zasiliłam rosliny.

jestem b.ciekawa czy daje efekty.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Ana 11:10, 24 maj 2012


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Też zakupiłam to cudo i zamierzam stosować do nawożenia na zmianę z florovitem...sama jestem ciekawa jakie będą efekty
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Basiaw 08:27, 01 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Wiem, że są w Ogrodowisku osoby, które stosują gnojówkę z pokrzyw, może ktoś by napisał w jakich proporcjach ziela do ilości wody, przez jaki czas "nastawia" ten wonny płyn i jak potem rozcieńcza do podlewania?
U mnie dojrzała pierwsza porcja nawozu, nastawiłam go w beczce chyba 50 litrów, nalewam troche do konewki i reszta wody, w ogrodzie śmierdzi po podlaniu nieziemsko, na szczęście szybko się ulatnia.
W sumie nie wiem co dalej, zużyć ten 'nastaw' i nową porcję zielska zalać, żeby podlewać z tą gnojówką np. co 2 tygodnie?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Basia_1987 23:07, 01 cze 2012


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Ja robie tak: (1 kg pokrzyw zalewam 10 l wody ) zaczynam używać, aż przestanie fermentować( pienić się)po około 2 tygodniach, rozcieńczam ją na oko do konsystencji lekkiej herbaty- tym raczej nie przenawozisz.Można również zalać 1 kg ziela gorącą wodą - 5 l i po 24 godzinach opryskać na mszyce( o tym pisała Danusia)ja tą miksturą również nawoziłam doglebowo,nie chciało mi się czekać, aż gnojówka sfermentuje, nie wiem czy dobrze czy źle ale roślinom nie zaszkodziło Ja podlewam 2 lub 3 razy w sezonie.
____________________
" Baśniowy" ogród
Gardenarium 16:11, 07 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj pokazuję jak to zrobiłam
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1806-naturalne-zwalczanie-szkodnikow-bez-chemii

Rozcieńczałam gnojówkę "na oko" jakieś 1:10
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tula 18:49, 28 sie 2012

Dołączył: 20 sie 2012
Posty: 17
Jako bardzo początkująca ogrodniczka, mam wiele wątpliwości i pytań. Otóż...
Mam dwa plastikowe worki 2 letniego gó...ana gołębiego, inaczej odchodów gołębich. Jak robić z niego gnojówkę, wiem. Ale jak często nią podlewać wiosną rośliny , które pomijać - nie wiem. Czy można te gówienka jeszcze jakoś wykorzystać inaczej ? Mam trochę ziemi jeszcze nie zagospodarowanej.
Następna sprawa - wiem, że kompost to dobro. Wszędzie porady - podsyp kompostem. Ale ja kompostu nie mam i nie mam miejsca na kompostownik. To czym mam kompost zastąpić ? Ostatnio kupiłam " Próchniaczek ", czy to jest dobre ? Mniej więcej wiem, do czego jest torf, ale co to jest próchnica ? Do tej pory sądziłam, że próchnica to też humus, albo odwrotnie Kolejna sprawa, wapnowanie. Czy to jest zwyczajnie podsypanie wapnem , takim ze sklepu ogrodniczego w woreczku ?
Brak wiedzy w tak podstawowych kwestiach sprawia, że czuję się jak dziecko we mgle. Nie jestem botanikiem, chemikiem, medykiem. Radzę sobie z kolorami , fakturami ,chociaż od jakiegoś czasu wiem, że Natura jest NIEDOŚCIGNIONA

tula 13:10, 29 sie 2012

Dołączył: 20 sie 2012
Posty: 17
Wystarczyło wejść w wątek Zdrowa gleba i już wiem, że kompost możemy zastąpić próchnicą odkwaszoną. Jeszcze nie wiemy, gdzie ją kupić, ale się dowiemy
Danusiu, co to znaczy DOBRZE ROZŁOŻONY OBORNIK. I gdzie on ma się rozkładać ? Bo w worku plastikowym trzymam 2 letnie odchody gołębie
( od gołębi wystawowych ) ale to się chyba w worku nie rozkłada, prawda ?
Serdecznie, Anka
Gardenarium 22:57, 02 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chodzi o to, żeby kupić taki który leżał "u chłopa" że tak powiem na stercie, zanim został zapakowany do worków.

A jak kupujesz świeży, to trzeba go złozyć na pryzmie i niech leży 2 lata.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 17:42, 23 wrz 2012

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam.
Przepraszam, że zacznę mędrkować już pierwszym postem, ale czytając wątek doszedłem do wniosku, że najlepiej udzielić odpowiedzi.
Tula ma sporo wątpliwości - pochwalam. Łatwiej coś zepsuć niż naprawić. Wyjaśniam pojęcia: humus - to po łacinie , po polsku - próchnica. Teraz jak stosować pomiot gołębi/ptasi - można robić z niego preparat - gnojówkę, ale można też stosować bezpośrednio pod rośliny tak, jak stosuje się obornik innych zwierząt, czyli "pod korzeń" / z jedną uwagą: rozsadę sadzić można nie wcześniej niż po 2 tygodniach!/. Zeby nie ponosić dodatkowych strat nawozimy raczej rzędowo /dla oszczędności/, gdyż nie każdy może sobie pozwolić na bogate użyźnianie posiadanego pola/działki. Dawka podstawowa to ok. 40m3/ha.
Wapnowanie. Wapnujemy wówczas, gdy mamy pewność, że gleba jest kwaśna, tzn. gdy ma ok. 5,5 Ph, czyli nie każda roślina szczególnie na zwięźlejszej glebie będzie dobrze rosła. Rodzaj nawozu wapniowego dobieramy do gleby / tlenkowy czy węglanowy/. Nie wolno wysiewać wapna po nawożeniu mineralnym - uwsteczna, ani po nawożeniu nawozami organicznymi - mineralizuje.

Pozdrawiam, Mazan
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies